Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Tautų lyga

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Tautų lyga, lietuviškai klaidingai dar vadinama ir Tautų sąjunga (klaidingai, nes tai nebuvo sąjunga) - tai buvo tokia organizacija po I Pasaulinio karo, kuri bandė būti Pasaulio valdžia ir reguliuoti, kad karo daugiau nebūtų. Bet gavosi taip, kad ant tos Tautų lygos visi dėjo, niekas neklausė, visi ignoravo ir tyčiojosi, tad pradžioje atrodžiusi rimta organizacija, galų gale visa ta Tautų lyga pavirto į nieką.

Pagrindinės šalys, kurios bandė tą Tautų lygą sudaryti, buvo Antantė, tiktai jau be Rusijos - t.y., sąjunga tarp Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos. Tai atitinkamai oficialūs Tautų lygos pavadinimai buvo anglų ir prancūzų kalbomis - Société des Nations arba League of Nations.

Po I Pasaulinio karo, kai senoji Antantė kažkaip nepasiteisino, prancūzai su britais nutarė kažkaip padaryti, kad būtų galima tartis. Tai 1919 metų sausio 25 dieną įvykusioje Paryžiaus taikos konferencijoje, kur bandė susitarti, kad karo daugiau nebebūtų, sukvietė daug pasaulio šalių atstovų ir pasirašė sutartį.

Paskui gi ta Tautų lyga vis labiau biurokratėjo, bandė užsiimti viso pasaulio reguliavimais ir nurodinėjimais, nes akivaizdžiai jos vadai vis labiau jautėsi planetos valdovais. Ir kuo labiau visos šalys ėmė ignoruoti tą Tautų lygą, tuo labiau jos vadai dar labiau jautėsi visos planetos vadais. Galų gale ta Tautų lyga ėmė braškėti ir kai jau ėmė kilti II Pasaulinis karas, tai paaiškėjo, kad ta organizacija negali nieko ir seniai yra pavirtusi į niekus.


Tautų lygos arba sąjungos valstybės narės

Pradžioje įstojusios, dar 1920 metais pasirašant sutartį:

Gi paskui tenai prisijunginėjo kitos valstybės. Tai pradžioje daugiau, bet paskui jau mažiau, o paskui jau daugiau atsijunginėjo, nei prisijunginėjo naujų.

Štai dar tais pačiais 1920, bet vėliau prisijungė dar keletas šalių:

Paskui 1921 prisijungė Baltijos šalys:

O štai 1922 prisijungė tik viena šalis:

O dar pora valstybių prisijungė 1923:

O 1924 prisijungė tik viena šalis ir paskui jau prasidėjo ir tarpai, kur per metus niekas neprisijungdavo:

Tiktai 1926 įstojo dar viena valstybė:

Dar po 5 metų, 1931 įstojo dar viena valstybė:

Tiesa, jau 1932 įstojo pora šalių:

Paskui buvo metų pertrauka, o tada dar kelios šalys įstojo 1934:

Paskui vėl buvo kelių metų pertrauka be naujų šalių ir 1937 metais įstojo paskutinė valstybė:

Kadangi Tautų lyga vis kabinėdavosi prie ko nors, mąstydavo apie kažkokius globalinius sprendimus ir panašiai, tai daugeliui šalių ji netikdavo. Taip į Tautų lygą išvis niekad neįstojo JAV, o kitos šalys, kai joms kažkas nepatikdavo, tai ir išstodavo. Taip išstojo didesnė dalis Lotynų Amerikos valstybių, o paskui ir Vokietija, o po kiek laiko - ir Vokietijos sąjungininkės.

Galų gale, po II Pasaulinio karo, jau 1946 metais Tautų lyga buvo panaikinta, o jos vietoje atsirado Jungtinių tautų organizacija, kuri nors ir nėra labai veiksminga, bet bent jau ir nėra tokia nesąmonė.