Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Švedija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Švedijos karalystė (šved. Konungariket Sverige) - nuostabi šalis šiaurės Europoje. Pasižymi skaidria ir nepaperkama žiniasklaida, aukštu pragyvenimo ir žemu korupcijos lygiu. Kalbama, kad prieš keliasdešimt metų švedai netgi nerakindavo būstų ir mašinų. Tačiau ši idilė amžinai trukti negali - šalyje priviso visokio plauko imigrantų ir litofcų, kurie kaip kirmėlės korumpuoja šį kraštą iš vidaus, daugėja vagysčių.

Demografija

Be jau minėtų gausėjančių imigrantų (gero gyvenimo viliojami, jie kasmet padidina šalies gyventojų skaičių daugiau negu 100000), Švedijoje gyvena kokie 7-8 milijonai tikrų švedų.

Va kiek švedukui blondinui mamytė prigamino šūdbuliukų! Niam-niam!
Mėsos kukulius privalu pagardinti trintomis bruknėmis.

Nacionalinė virtuvė

Švedijos karalystė - viena iš nedaugelio valstybių, kur įstatymiškai įtvirtintas gyventojų skonis. Būtina mėgti įstatymo nustatytus patiekalus ir valgyti juos bent kartą per nustatytą laikotarpį. Pvz., bent kartą per savaitę privalu skanauti mėsos kukuliukų (šved. köttbullar, apytikslis tarimas „šiotb(i)ula(r)“, lietuviškai teiktinas terminas šūd-buliai). Garnyrus galima pasirinkti laisvai, tačiau įstatymas numato, jog viešosiose maitinimo įstaigose greta šūdkukulių privalu patiekti trintas bruknes. Savo ruožtu, lankytojai įpareigojami jas valgyti.

Dar švedai mėgsta graužti visokius prėskus ruginius džiūvėsėlius. Kai kurie ekstremalai mėgsta ėsti supuvusias silkes, bet teisybės dėlei, tokių likę vos keletas varganų persentėlių ir apskritai šis patiekalas dažniau naudojamas turistams pagąsdinti, taip pat kaip cheminis ginklas karo atveju.

Prekyba alkoholiu Švedijoje monopolizuota - stipresnių gėrimų galima nusipirkti tik valstybinės įmonės Systembolaget parduotuvėse, ir tai tik labai ribotomis darbo valandomis. Tiesa, jei nebaugina nesveiki antkainiai, gėrimų galima gauti ir baruose, o silpno, myžalus primenančio alaus, t. y. giros yra ir supermarketuose. Bendrai, tai gal ir nebloga ši švedų sistema, nes piemenys negali taip laisvai nusipirkti alkoholio (valstybinėse parduotuvėse labai griežtai tikrinamas pirkėjo amžius).

Kultūra ir religija

Kultūros sklaida Švedijoje taip pat smarkiai monopolizuota, ji daugiausia vyksta per populiariausią šalies tinklapį The Pirate Bay. Čia piliečiai gali nemokamai dalintis kuo tik širdis geidžia - filmais, muzika, knygomis ar net pornografija. Įdomu tai, jog šis tinklapis populiarus ir už šalies ribų.

Oficiali karalystės religija - tolerastija. Švedai toleruoja viską, ką tik galima toleruoti, o kartais ir tai, ko negalima toleruoti, o tolerancijos mokoma nuo pat mažens, kad tolerancija būtų įskiepyta giliau nei kad įmanoma[1]. Galbūt kai ką toleruoja dėl savo santūrumo ir nenoro reikštis, o ne todėl, kad būtų tolerastai iš prigimties. Keli procentai piliečių taip pat praktikuoja kitas religijas, tokias kaip krikščionybė ir islamas.

Švedijos valdovė de facto kronprincesė Viktorija
O taip atrodo tipiškos Švedijos merginos - plačiažiaunės ir blondinės

Politinė santvarka

Švedijos gyventojai kur kas mažiau domisi politika ir joje yra gerokai mažiau politinių partijų, nei pvz. Lietuvoje. Priežasčių tam rasti nesunku - Švedijos karalystės valdymo forma yra absoliutinė monarchija ir partijos vaidina menką vaidmenį. Apskritai, visa partijų ir demokratinių rinkimų sistema yra daugiau parodomoji ir buvo rimčiau patobulinta tik Švedijai įstojus į Europos Sąjungą. Iš šių daugiausia marionetinių partijų galima išskirti nebent Piratų partiją, kovojančią už žmonių teisę keistis failais, ir apskritai už visokias laisves internetuose. Piratų partija atstovauja Švediją ir ES parlamente, turi 2 mandatus. Visgi reali valdžia karalystėje sutelkta karališkosios šeimos rankose, o ypač daug galios turi sosto paveldėtoja, kronprincesė Viktorija, nes jos tėvukai jau vos vos senstelėję ir ne tokie aktyvūs. Tuo, jog įtakingiausia šalies persona yra moteris, ypač didžiuojasi feministės, kurių įtaka šioje Skandinavijos šalyje itin stipri.

Švedijos įtaka Lietuvai

Švedija prispaudus Lietuvos uodegą įkūrė čionai Svedbanką (anas jau privilioja žmonelius savo voverūškom kalbančiom) ir SEBą, ir žiūrėk nepraranda progos pamoralizuoti ar šiaip pašantažuoti, pvz. tūlas švedas Fredrickas Federley pareiškė, kad Lietuva būktai privalo puoselėti Skandinaviško stiliaus tolerastiją bo kitaip švedai mums kronelių neduos, ir mes bomžais nueisim. Kažkuo panašiu kvepia, kaip kad amžininkai pasakoja, Smetonos Lietuvoje lietuviai mužikai buvo verčiami pirkti švedėšnus degtukus, ir buvo baudžiami, jei kuris įsigudrindavo zažygalkę prasimanyti ir taip jų nepirkti.


Visokie šaltiniai beigi nuorodos

Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.