Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Gegužės 4

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Wiki waste.jpeg

Straipsnis "Gegužės 4" atitinka aukštus enciklopedijų standartus
Daugiau apie Vikipediją


Visi straipsniai pagal pirmą raidę:

A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į J K L M N O P Q R S Š T U Ų Ū V W X Y Z Ž 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Gegužės 4 - tai yra kalendorinė mėnesio Gegužės diena, kuri yra žymima skaičiumi 4. Šitas skaičius yra vienaženklis[reikalingas šaltinis].

Gegužės 4 diena dažniausiai būna kartą per metus, Gegužės mėnesį. Ji dažniausiai būna po Gegužės 3 ir prieš Gegužės 5 dieną, nes taip dažniausiai būna kalendoriuje parašyta.

O štai kas įvyko šią dieną:

 • 1493 metais toksai popiežius Aleksandras VI padalino visą Žemės planetą, kuri tik yra nekrikščioniška, į dvi dalis, kurių vieną skyrė Ispanijai, o kitą - Portugalijai. Padalinimo/demarkacijos linija ėjo maždaug pagal 38 meridianą - arčiau Europos esančios žemės teko Portugalijai, o tolimesnės - Ispanijai. Po metų paaiškėjo, kad Portugalijai teko per mažai, tai linija pasislinko į 46 meridianą, o dar po nepilnų pusės šimto metų visi susiprato, kad Žemė gi yra planeta, kuri apvali, tai šitaip dalinti nesigauna, nes ar į vieną meridiano pusę skaičiuosi, ar į kitą, visvien gausis visa planeta. Tai tada jau, 1529 metų Saragosos sutartimi atsirado antras, 142 laipsnių padalinimo meridianas.
 • 1877 metais Luokės turguje per Švento Jurgio jomarką buvę žmonės atpažino ir sučiupo tokį Tadą Blindą, kuris jau visus mirtinai buvo užpisęs savo plėšikavimais. Tai visi tiesiog supuolė ir daužė Tadą Blindą, pakolei uždaužė negyvai. Praėjus maždaug 20 metų, Tadas Blinda jau buvo gerokai primirštas, tad ėmė rastis legendos apie tai, kad jis buvęs koksai tai svieto lygintojas. Taigi, Lazdynų Pelėda ėmė rinkti apie jį pasakojimus, galvodama išleisti knygą, kur būtų pasakojimai, panašūs į Robino Hudo nuotykius. Vienok Lazdynų Pelėda tą darbą metė, o surinktus pasakojimus gavo Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis, kuris 1907 išleido dramą "Blinda, svieto lygintojas". Dar po daugelio metų, jau sovietmečiu, 1973 metais, visai suidealizuotas Tadas Blinda buvo paleistas per keturių serijų filmą "Tadas Blinda".
 • 1886 metais JAV įvyko Haymarketo susirėmimai, kurių metu kažkas metė bombą į policijos pajėgas, o policija atidengė ugnį į demonstrantus. Iš viso 14 žmonių žuvo, apie pusantro šimto buvo gan sunkiai sužeisti. Vėliau šie įvykiai tapo pagnrindu Gegužės 1 minėjimui, nes buvo prasidėję nuo tą dieną kilusių protestų.
 • 1904 metais JAV pradėjo Panamos kanalo statybą Panamoje. Tai vienas iš poros svarbiausių kanalų planetoje.
 • 1918 metais Vokietija pripažino ir įteikė Lietuvos Tarybai dokumentą, kuriuo pripažino Lietuvos nepriklausomybę
 • 1942 metais palei Saliamono salas įvyko Koralų jūros mūšis, kur JAV ir Australijos laivyno lėktuvnešiai daužė vieni kitus, būdami vieni nuo kitų daug toliau, nei galėtų pasiekti vieni kitų pabūklai. Mūšyje į kaulus daugiau gavo JAV pajėgos (prarado vieną lėktuvnešį), tačiau Japonijos resursai visgi buvo mažesni, lėktuvnešiai irgi liko smarkiai apgadinti, tad vėlesniuose mūšiuose jau gaudavo į kaulus japonai.
 • 1960 metais SSRS išleido įstatymą, kuris nuo 1961 metų sausio 1 dienos pakeitė rublį iš seno į naują. Formaliai valdžia sumažino visas kainas 10 kartų ir kartu 10 kartų sumažino naujų rublių nominalus. Skelbiama buvo, kad čia tiesiog toksai rublių pakeitimas, bet išties žmonėms buvo iškeičiama į naujus rublius tiktai keli tūkstančiai senų rublių, ir tik tų, kurie buvo taupomosios kasos sąskaitose. Visa reforma buvo skirta tiktai tam, kad atimtų iš žmonių santaupas, nes dėl augančio pinigų kiekio infliacija jau po truputį darėsi nevaldoma.
 • 1961 metais SSRS įvedė stiprų kovos prieš nekontroliuojamą darbą sugriežtinimą - įstatymus, pagal kuriuos bet kas, kas užsiima "nedarbine" veikla, kad gautų papildomą uždarbį (pvz., iš savo darže augintų daržovių, uždarbiavimo vežiojant žmones ar kt.), būtų tremiami dviems metams, konfiskuojant visą turtą. Toks įstatymų pakeitimas buvo taikomas net ir tiems, kas oficialiai turėjo darbą. Per tris pirmus metus pagal šį straipsnį buvo nuteisti ir ištremti 37 tūkstančiai žmonių, kai kurie iš jų buvo netgi neįgalieji, kuriems tokia veikla buvo faktiškai vienintelis pragyvenimo šaltinis. Štai taip SSRS visi turėjo darbą.
 • 1970 metais šią dieną įvyko Kento universiteto žudynės, kur JAV nacionalinės gvardijos kareiviai ėmė šaudyti iš automatų į protestuojančius studentus. Studentai protestavo prieš Vietnamo karo išsiplėtimą į Kambodžą. Žuvo 4 žmonės, dar 9 buvo sužeisti. Šios žudynės buvo vienas iš gan daugelio nesąmoningų veiksmų, kurie JAV vyko, kai prezidentu buvo politinis aferistas Ričardas Niksonas.
 • 1979 metais oficialiai Jungtinės Karalystės premjere buvo inauguruota Geležinė Ledi, dar kitaip žinoma, kaip Margaret Thatcher
 • 1986 metais, nors buvo nieko baisaus, viskas kontroliuojama, nėra ko jaudintis, evakuacijos zona buvo išplėsta iki 30km spindulio aplink Černobylį.
 • 1990 metais Latvija paskelbė, kad sovietų surengta okupacija yra neteisėta ir Latvija nuo šiol vėl bus nepriklausoma valstybe
 • 1994 metais Europos parlamentas subalsavo, kad į Europos Sąjungą bus priimtos Austrija, Švedija, Norvegija ir Suomija
 • 2009 metais 17 val. traukiniu iš Vilniaus geležinkelio stoties į Maskvą iškeliavo Lietuvai "Eurovizijoje" atstovavęs dainininkas Sasha Son(g).


Dar apie Gegužės 4

Yra ir kitų mėnesių su dienomis, turinčiomis tą patį numerį, kaip ir Gegužės 4: