Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Vietnamo karas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Vietnamo karas - vienas iš tragiškiausių karų, kurie vyko XXa., nes tęsėsi ilgai, sukėlė daugybę aukų. Karas prasidėjo 1955 metų lapkričio 1 dieną, o tęsėsi iki pat 1975 metų balandžio 30, t.y., daugiau kaip 19 metų. Per karą iš viso žuvo maždaug 400-600 tūkstančių civilių, dar apie pusantro milijono civilių patyrė greitesnius ar lėtesnius sužalojimus, dėl kurių mirė paskui.

Kariuomenių nuostoliai irgi buvo dideli - Šiaurės Vietnamo pajėgos prarado apie 650-950 tūkstančių žmonių žuvusiais, Pietų Vietnamo ir sąjungininkų pajėgos - apie 350 tūkstančių žuvusiais.

Karo eiga buvo gana vangi, esminė problema buvo didžiulė SSRS parama, skiriama Šiaurės Vietnamui bei neįtikėtinai plačios ir sėkmingos propaganginio karo operacijos, vykdomos NATO valstybėse, ypač JAV. Dėl nepaprastai išvystytos propagandos buvo sukurti labai platūs antikariniai judėjimai, kurie pradžioje užblokavo JAV veiksmus, neleisdami tiesiog sunaikinti Šiaurės Vietnamo vadų ir jo užimti, o paskui tie patys judėjimai buvo panaudoti tam, kad JAV išvis išvestų kariuomenę iš Pietų Vietnamo. Tokiu būdu Šiaurės Vietnamas ir SSRS laimėjo šitą karą.

Vietnamo karas laikomas didžiausia JAV istorijoje karine nesėkme ir kartu demonstracija to, kad ne vien kariniai veiksmai nulemia karo baigtį. Šiuo atveju nepaprastai platus ano meto Kremliaus propagandos tinklas tapo pačiu svarbiausiu karo baigtį nulėmusiu veiksniu: propagandinis sovietų karas su daugybe skleidžiamos dezinformacijos laimėjo JAV viduje ir viskas.

Reikia pasakyti, kad karas nebuvo nei gražus, nei mielas - Šiaurės Vietnamas rengė visokias masines žudynes, savo gyventojų skerdynes, Pietų Vietnamo gyventojų skerdynes, tačiau Pietų Vietnamo režimas irgi tarpais žudydavo ką papuola. Dar baisiau atrodydavo karo veiksmai, kai užgriebdavo civilius. O galų gale, bene baisiausios istorijos buvo su Agent Orange ir kitais chemikalais, kurie sukėlė daugybę vėžio atvejų ir apsigimimų ne tik šimtams tūkstančių vietnamiečių, bet ir begalei JAV ir kitų šalių kariškių.

Apie Vietnamo karą nemenka dalimi sukasi visai įdomus ir istoriškai savaip svarbus filmas Rembo, kurį gal ir verta pažiūrėti, bent jau pirmas kelias serijas.