Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


CDE

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

CDE arba Common Desktop Environment - tokia grafinė darbo aplinka, kaip sakant - desktopas, kuris buvo skirtas įvairioms UNIX sistemoms. Išleista buvo 1993 metais, t.y., praėjus trims metams po Windows 3 išleidimo, iš išvaizdos, lyginant - tai visai neblogai atrodė, kaip tiems laikams. Jau apie 1995 metus CDE buvo tikru UNIX grafinių aplinkų standartu, kuriuo išliko ir vėliau, bent iki kokių 2000. Tačiau kartu CDE ilgam pastrigo su tobulinimu ir taip ir pasiliko praeityje.

Common Desktop Environment aplinką sukūrė susimetę keli didžiausi UNIX sistemų ir darbo stočių gamintojai:

  • Hewlett Packard, kuri jau turėjo Motif pagrindu padarytą darbo aplinką, skirtą desktopui, gerokai išyvstytą ant Apollo Computer darbo stočių - Visual User Environment
  • IBM, kurie turėjo gana panašią darbo aplinką OS/2 sistemai ir buvo paruošusi labai detalią ir gerą vartotojų aplinkos specifikaciją iš serijos "daryk ir gausis"
  • Sun Microsystems, kurie turėjo jau neblogai išvystytą rinkinį visokiausių programų, su atidirbtom jų tarpusavio darbo priemonėmis ir tereikėjo jas tiesiog nukopinti - pvz., el. pašto programą, kalendorių ir panašiai
  • USL, kuri buvo šiaip tradicinis visų UNIX sistemų vystymo žaidėjas ir viską sugebėdavo tarpusavy suderinti

CDE sistema buvo skirta X-Window grafinei aplinkai, tad turėjo visas X-Window savybes - pvz., galima buvo ant savo kompo dirbti su programa, kuri išties dirba kur nors visai kitame kompiuteryje. Tai aišku, dėl tokių galimybių šita aplinka buvo nepamainoma tiems, kas naudojo darbo stotis, užsiimdinėjo visokiu trimačiu modeliavimu ir panašiai, nes įprastų PC kompiuterių tokiems darbams nepakakdavo - tekdavo dalintis visokias galingesnes mašinas.

Kitą vertus, būdama uždara grafine aplinka, CDE netobulėjo, tad taip ir pasiliko beveik nevystoma. Kai kurie iš rimtesnių gamintojų dėl šių priežasčių kūrė nuosavas, pagerintas CDE versijas, bet dėl tokių pagerinimų tos versijos ėmė darytis nelabai suderinamos su kitomis UNIX versijomis.

Toliausiai čia pažengė Silicon Graphics, kuri pradžioje tą CDE įsidiegė savo IRIX sistemoje, bet jau po poros metų perdirbo į formaliai suderinamą, tačiau visiškai kito lygio grafinę aplinką - Indigo Magic Desktop, kurią dar kiek vėliau kažkodėl pervadino į IRIX Interactive Desktop. Šita desktopinė sistema jau buvo visai kito lygio, pvz., su vektorinės ir 3D grafikos (OpenGL) palaikymu ir panašiai. Tai šitoje sistemoje netgi ikonytės jau buvo vektorinės.

Bet paskirų kompanijų patobulinimai įtakos nedarė, tad galų gale CDE buvo užmirštas, vietoje jo visur įsitvirtino Gnome ir kitos grafinės UNIX aplinkos, o dar paskui, jau 2012 metais, kai pasidarė niekam nebereikalingas, CDE buvo paleistas į Open Source.

Kažkiek prasmės tame CDE vis dar yra - nes kažkiek senovinių softų, skirtų visokiems specializuotiems reikalams ir dirbančių ant senų UNIX, buvo kuriami CDE aplinkai. Taigi, jei turite kokį nors naftos bazės valdymo softą, automatinių staklių valdymo softą ar dar kažką panašaus, industrinio - tai gali būti, kad CDE jums vis dar prireiks, ir gal dar reiks dešimtmetį-kitą, nes kai kurią įrangą įprasta eksploatuoti dešimtmečiais, jei ne ilgiau. Bet šiaip vartotojui CDE tėra kažkoksai praeities reliktas.


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX