Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Xterm

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Xterm arba X-term - tai toksai terminalo emuliatorius, kuris būna X-Window sistemose, t.y., visokiuose Linux, UNIX ir panašiai.

Naujesni tokio emuliatoriaus variantai gali vadintis kaip nors truputį kitaip, pvz., "Terminal", "Konsole", "GNOME Terminal", "Terminator", "Guake Terminal" ar dar kaip nors. Kai kurie iš jų turi krūvą visiškai niekam nereikalingų papildomų priedų, kurių tiesiog niekam nereikia, tačiau jie gražiai atrodo visokiems vaikams.

Paprasčiausias terminalas, jį paleidus, paleidžia shell programą - kokį nors bash ar dar kokį panašų interpretatorių. Tada galima įvedinėti visokias komandas, kaip kokiame čiate, bendraujant su kokiu robotu. Išties taip ir yra - bet kokioje UNIX/Linux sistemoje yra tasai šelas, kuris yra ne kas kita, kaip tam tikras programinis robotas, priimantis komandas iš vartotojo ir jas vykdantis. Žodžiu, panašiai, kaip koksai AI, tik be visokių dirbtiniam intelektui būdingų nesąmoningų ir neprognozuojamų kliedesių.

Tai va, tasai terminalo langas, apie kurį kalbam - labai svarbus, jei naudojat bet kokią Linux ar UNIX versiją, įskaitant ir populiarią, bet nebrangią Raspberry Pi. Sudėtingais atvejais tenai galima įvesti visokias komandas, kurios padės išsigelbėti.


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX