Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Mac OS X

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš MacOS-X)
Jump to navigation Jump to search
Kadaise Apple labai gyrėsi dar ir tuo, kad OS-X yra tikras UNIX, bet dabar tai jau niekam nebeįdomu. O ir pati Mac OS X nuo to laiko vis kaitaliojosi, tai nors ir išliko kaip tai tokia, bet jau ne tokia.

Mac OS X arba MacOS-X arba kartais tiesiog OS-X - tai tokia Apple kuriama ir platinama OS, skirta Mac kompiuteriams. Viena iš populiariausių pasaulyje UNIX versijų, kuri savo paplitimu nusileidžia gal tiktai Linux sistemoms. Nors, jei jau kalba užeitų apie desktop tipo OS, tai už Linux gerokai populiaresnė.

Nors formaliai dabar Mac OS X yra pervadinta į MacOS, išties tai yra toksai Apple firmos gudravimas, nes tikroji senoji MacOS beveik nieko bendro su šita OS-X neturi. Bet štai Apple tiesiog mąsto paprastai, kad senas pavadinimas geresnis, tai ir reikia jį perduoti kitam produktui. Taip kad senoji tikroji MacOS yra retrospektyviai pervadinta į MacOS Classic. Tikrasis pavadinimas "Mac OS X" - su dviguba prasme, nes viena vertus, kaip ir X, tai reiškia UNIX, o kitą vertus, tai 10 MacOS, todėl romėniškais skaičiais reiškia X.

Naujoji Mac OS X buvo sukurta, tiesiog perdirbant, patobulinant, radikaliai pagažinant dizainą tokiai NextSTEP sistemai, kuriai dar kartu buvo pakeistas ir branduolys - įtaisyta tokia Darwin OS bazė, kuri, savo ruožtu, buvo sukurta, perdirbant ir apjunginėjant FreeBSD su jau minėtos NeXTSTEP viduriais. Taigi, pagrindas buvo labai gera, greita, stabili ir puiki FreeBSD, o grafinė aplinka - PostScript pagrindu padaryta NeXTSTEP grafika.

O dar, kad būtų daugiau suderinamumo, tuo kartu Apple dar įkišo ir senų, tikros klasikinės MacOS programų palaikymą, kurį kažkiek metų dar vykdė. Paskui sudėjo ir Windows programų palaikymą. Bet vienok gi laikai keičiasi, tad pirma išnyko PowerPC makai, su kuriais dingo ir tų MacOS programų palaikymas, o paskui išnyko ir x86 makai, su kuriais išnyko ir Windows programų palaikymas. Dabar gi eina jau Apple Silicon procesoriai, tai ant jų net ir senesnis Mac OS X softas nedirba, jei bent kiek ankstesnių laikų. Taigi, nauji kompiuteriai greiti, bet jei reikia gudresnių programų - bus didesnių problemų. Panašu, kad nemažai laiko užtruks, kol vėl Apple sistemos gerai įsivažiuos.

Visgi, grįžtant prie MacOS-X - taigi, gavosi tokia išties labai gera operacinė sistema, kuria smarkiai skųstis nereikėtų. Tai jeigu turite Mac kompiuterį, tai žinokite, kad tai yra tikras labai geras tikrų tikriausio BSD tipo UNIX, kuris geresnis ir tikresnis, negu visokie netikę Linux. Bet tai nereiškia, kad neturėsite problemų, nes Apple pasižymi nuostabiu gebėjimu bėdas sukurti lygioje vietoje, o tada paskelbti, kad visa tai - vardan vartotojo patogumo ir gerovės. Tai jei jums reikės kokio nors retesnio, keistesnio ar senesnio softo, tai užjaučiam, nes gerų sprendimų gali nebūti. O dėl pasikeitusios procesorių architektūros tai netgi ir ant virtualios mašinos to softo nepasileisit.

Ne visi žino, bet visos BSD tipo operacinės sistemos yra demoniškos, nes jose yra demonai. Taigi, žinokite tą. Velniai čia jums pakaišios kojas dar.


Keli patarimai kompiuterastams

Vienas geras patarimas tiems, kas yra kompiuterastai: yra Macports ir yra Homebrew. Nors Macports skamba gražiai ir primena BSD, tenai yra nudususi pelkė, kuri nepalaikoma ir neatnaujinama metų metais. Nors Homebrew skamba kaip kokie hipsteriai, ten yra tvarkoje. Tai vat tą rinkintės.

Dar vienas geras patarimas: kai kokia nors programa nepasileidžia, o Apple rėkia, kad ten su ja kažkas negerai, tai dalimi atvejų padės Ctrl-click, iš meniu pasirinkti "Open" ir tada jau kad visvien paleisti. MacOS tokį rankinį paleidimą įsimena ir paskui leidžia paleisti normaliai. Bet tai suveikia ne visada, nes būna ir prastesnių atvejų.

Terminalas leidžia išspręsti dar kitą dalį nepasileidimo problemų, jei System settings surasit, kad duoti jam specialias privilegijas. Bet tai gausis tik terminalui. Dar kartais padeda tokia xattr programa, bet kartais ji ir nepadeda.

O dar, Linux emuliacija ant UTM ar kitų virtualizatorių veikia gana prastai ir daugelis distribucijų tik žada, kad palaiko Aarch64, o realiai tai būna ir taip, kad tiesiog pisa protą ir net patys ant savęs neišsibando savo kroskompiliuotų versijų. Jei norisi grafinio desktopo, kuris būtų ir adekvatus (ne absurdiškas Gnome) - bene vienintelis geras bus OpenSUSE. Su kitais Linux variantais nebus linksma.


Windows ir ix86 emuliacija ant Apple silicon

Dar, su UTM galima ant Apple Silicon pasileisti ir Windows 10 ar pan., normalioje ant emuliatoriaus paleistoje x86-64 versijoje. Tada dirba visos senos ir geros Windows programos, kurių nesigauna leisti ant ARM sistemų. Bet tam reikia pagudrauti: pirma atsisiųsti Windows 7 skirtą konfigą, ant jo suinstaliuoti Windows 7, o tada paleisti apgreidą - Windows 10. Kitais būdais suinstaliuoti bent kol kas nesigauna. Nusiteikite, kad pilnas instaliavimas su visokiais apgreidais gali užtrukti porą parų, daugiausiai foninio darbo.

Šitaip emuliuojami Windows dirba nelabai greitai, bet naudojamumui visiškai tinka. Tiesa, vienas momentas: vos instaliacijos metu ir vos suinstaliavus, kurį laiką darbo greitis būna katastrofiškai mažas, nes vyksta kažkokios baisios indeksacijos, kurias daro gal Windows, o gal ir MacOS, o gal ir abi sistemos kartu. Paskui, po pusdienio-dienos greitis pasitvarko savaime - nors geimų nepageiminsite, bet su kokiu nors Microsoft Office dirbti iš bėdos galėsite.

Kad Windows ant emuliatoriaus dirbtų visgi dar greičiau, verta padaryti keletą patiuninimų, o pirmas iš jų - tai atjungti kažkokį ten antivirusą, kurį Microsoft tenai yra įdėję. Tą padaryti beveik neįmanoma, bet vienas iš būdų - tai susiinstaliuoti trečiųjų šalių antivirusą, kuriame praktiškai viską atjungti, o ypač - visų programų iš C:\ disko tikrinimą, kad jis neėstų resursų.

Kažkiek dar greičio pridės visokių ekrano efektų ir išvaizdos pribumbasų išjungimas. Jį surasti gana sunku, reikia eiti kažkur į System properties, tenai ieškoti Advanced mygtuko ir jį spausti, kad iššoktų lentelė su krūva paukščiukų, kuriuos galima nuimti. Senesniuose Windows, kaip kad Windows 7, labai smarkiai greitį padidina perjungimas į Classic išvaizdą. Pasirodo, pagerinta išvaizda yra neįsivaizduojamas kompiuterio stabdis.

Visgi emuliacijos greitis bet kuriuo atveju bus labai prastas, tad jei tik įmanoma - patariam naudoti kuo senesnę Windows versiją. Jei išeina - tai taip ir likti su Windows 7, o jei aplinkybės labai nespaudžia - tai gal ir su Windows XP. Beje, pasilikę su senesne versija ir palyginę ją su naujesne, labai smarkiai nustebsite, kiek kartų ir kaip baisiai yra sulėtėję naujesnės Windows versijos, ir kaip greitai visgi dirbo senesnės.

MacOS-X failų ir katalogų struktūra

Kadangi savo esme MacOS-X yra didele dalimi tiesiog perdirbta BSD, tai vertėtų tikėtis čia visiškai tipiškos direktorijų struktūros, būdingos toms pačioms BSD sistemoms. Tačiau išties savo struktūra MacOS-X katalogai yra keistas neaišku kas, nes buvo labai smarkiai perdirbti, bandant kažkaip išspręsti tas problemas, kurios kyla, kai nori sistemą padaryti ir stabilia, ir kartu tinkama bet kokiam softo priinstaliavimui be galvos, koksai būna, kai kalba eina apie asmeninius kompiuterius.

MacOS-X direktorijų struktūra yra tokia:

 • / - šakninis katalogas, kaip ir įvairiuose UNIX
  • /Applications/ - suinstaliuotos Mac kompiuterio vartotojiškos (grafinės aplinkos) programos
  • /Developer/ - būna tik tada, kai suinstaliuotas Mac developerio paketas (Apple’s Developer Tools), kuriame yra visokiems programuotojams reikalingi daiktai
  • /Library/ - visos operacinės sistemos specifinės programinės bibliotekos
  • /Network/ - čia būna matomi automatiškai prijungti kiti lokaliame tinkle esantys kompiuteriai
  • /System/ - esminės operacinės sistemos dalys, be kurių MacOS-X nebūtų savimi
  • /Users/ - sistemos varototojų namų katalogai, iš esmės, /home/ atitikmuo, ir niekas nežino, kodėl taip atskirai padarytas
  • /Volumes/ - įvairūs diskai ir panašūs duomenų saugojimo įrenginiai, iš esmės, tas pats, kas BSD sistemose būna /mount/, o Linux sistemose - /media/ kataloguose
  • /bin/ - būtiniausios UNIX tipo komandinės eilutės programos
  • /cores/ -
  • /dev/ - tipiškas UNIX įrenginių katalogas
  • /etc/ - sistemos baziniai konfigūraciniai failai
  • /home/ - tuščias katalogas, kuris tėra nuoroda į /System/Volumes/Data/home/, ir panašu, kad tėra skirtas darbui tinkle, jei reiktų perimdinėti kitų vartotojų namų katalogus. O kad nesimaišytų, per updeitus visi failai iš šito katalogo yra trinami be klausimų ir visiškai. Įprasti žmonės su šio katalogo naudojimu nesusiduria.
  • /net/ - katalogas, kuris yra naudojamas tinklinėms failų sistemoms montuoti. Įprasti žmonės su šio katalogo naudojimu nesusiduria.
  • /private/ -
  • /sbin/ - visokios sisteminės programos, kurių normaliems žmonėms negali prireikti
  • /tmp/ - laikini failai, kurie visi automatiškai gali būti trinami be jokių perspėjimų
  • /usr/ - antros būtinybės UNIX sistemos failai, visokios programinės bibiliotekos, komandos ir panašiai
  • /var/ - įvairūs UNIX sistemoms būdingi duomenys, tipiškas eilinis UNIX /var/ katalogasMac OS X - tai viena iš IT ir kompiuterių istorijos temų

DEC VT100 terminal transparent.png

Istoriniai kompiuteriai:
BusicomVT-100Commodore 64Apple LisaAmiga 1000IBM PCENIACPDP-11PDP-8CrayAltair 8800Apple IApple IIMacintoshSinclair ZX SpectrumDVKElektronika BKSantaka
Svarbiausios operacinės sistemos:
MS-DOSOS/2UNIXWindowsBeOSQNXBSDLinuxWindows NTMacOSMac OS XNeXTSTEP