Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Sinclair ZX Spectrum

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
ZX Spectrum kūrėjas Clive Sinclair laiko rankose tikrą originalų ZX Spectrum kompiuterį

Sinclair ZX Spectrum, dar vadinti kaip sinkleris - tokie priešistoriniai kompiuteriai iš tų laikų, kai kompiuterius turėdavo tiktai hakeriai, o ir tie turėdavo be jokių internetų. Atrodė tie ZX Spectrum panašiai kaip kokia nelabai didelė ir nelabai stora klaviatūra, prie kurios prisijungdavo magnetofonas ir televizorius. Ir tada būdavo galima žaisti geimus.

Kompiuteriai buvo labai paprasti, tad padoresnes OS turėjo tik visai jau vėlyvos, išvystytos ZX-Spectrum 3 kompiuterio versijos, kur buvo galima paleisti CP/M ar TR-DOS. Paprastesniuose kompiuteriuose, kur nebuvo diskasukių, o reikdavo naudoti kasetinį magnetofoną, tekdavo pasitenkinti komandomis, esančiomis BASIC interpretatoriuje.

Dažnai paplitęs kitas šių kompiuterių pavadinimas - "sinkleris" yra kilęs nuo jų kūrėjo, tokio Clive Sinclair, kuris buvo legendinis beprotis išradėjas, išradinėjęs ir kūręs daugybę labai gerų dalykų, kaip kad šie maži kompiuteriukai, kišeniniai televizoriai ar kiti geri daiktai.

Turėjo šitie kompiuteriai gana primityvų Zilog firmos Z80 procesorių, kuris buvo 8 bitų ir išties tebuvo smarkiai pagerintas Intel 8080 klonas, galintis kažkaip daugiau atminties turėti ir dar kelias papildomas komandas. Tai buvo labai pigūs ir labai populiarūs, o kartu ir visai neblogi, nes kokie tai hakeriai programų jiems pridarydavo gyvą galą, netgi kažkoksai fotošopas tenai buvo.

Kas dar įdomaus, tai kad buvo šitų kompiuerių klonai dažnai būdavo surenkami tiesiog namuose, nes visokie aparatūros hakeriai juos susilituodavo iš visokių ten mikroschemų ir kitų atliekų. Nors būdavo ir gamyklinių, tik vat normalūs gamykliniai į SSRS nebūdavo įvežami, nes prie ruso buvo geriau, o vietiniai sovietiniai būdavo baisūs kaip košmaras.

Tiesa gi, reikia pasakyti, kad ir Lietuvoje buvo klonai konstruojami ir kažkokiais nelabai suprantamais būdais buvo ir gaminami. Taip atsirado visokie ten modeliai:

  • Baltic - vienas iš populiariausių, dar 1985-1987 sukurtas ir gamintas neaišku kokiuose garažuose, kur ir gamintas. Iki šiol neaišku, kur ir kas jį sukūrė, bet įtarimai sklando, kad kažkurie iš Lietuvoje buvusių elektronikos gamyklų inžinierių
  • Santaka - dar 1985-1986 sukurtas, mažais kiekiais tegamintas, bet gi pramoniniu būdu - sukurtas KPI ir visai žinomas
  • Santaka-002, dar kitur leistas kaip Impuls ir Impuls-M - jau vėliau gamintas, bet ne Lietuvoje, o kažkur Baltarusijoje, nes Lietuvoje kažkodėl jo negamino
  • Šaulys-1 - išvis gi visai neaišku, kur gamintas, bet irgi lietuviškas, tai kartais šen bei ten pasitaikantis

Originalūs ZX Spectrum kompiuteriai buvo gaminami, naudojant geras technologijas, tai todėl buvo visai visai mažiukai, maždaug kaip nelabai didelė knyga dydžio. Bet pvz., sovietiniai ZX Spectrum klonai jau būdavo labai smarkiai didesni, nes sovietinės technologijos neleisdavo tiek elektronikos sutalpinti į tokią mažą dėžutę. Palyginimui, vienas iš žinomesnių ZX Spectrum klonų, Santaka, ant stalo užėmė beveik tiek vietos, kiek būtų užėmę 4 originalūs ZX Spectrum kompiuteriai. Tai todėl šiais laikais daugelis įsivaizduoja, kad originalūs ZX Spectrum buvo nelabai maži. Išties tai jie buvo visiškai mažiukai.

Reikia dar čia pasakyti, kad tie sovietiniai ZX Spectrum klonai kainavo klaikius pinigus - 750 rublių (kokius 7500 litų atitiktų), bet nepaisant to, buvo visiškai deficitas, o negana to, labai būdavo linkę perkaisti ir perdegti. Tai todėl visokie radiotechnikai ir gamindavosi juos patys kokiuose nors garažuose.

Dar žr.

  • Raspberry Pi - toksai šių laikų irgi britiškas mikrokompiuteris, taip pat pigus ir taip pat telpantis į klaviatūrą, ir taip pat mėgstamas visokių hakerių.Sinclair ZX Spectrum - tai viena iš IT ir kompiuterių istorijos temų

DEC VT100 terminal transparent.png

Istoriniai kompiuteriai:
BusicomVT-100Commodore 64Apple LisaAmiga 1000IBM PCENIACPDP-11PDP-8CrayAltair 8800Apple IApple IIMacintoshSinclair ZX SpectrumDVKElektronika BKSantaka
Svarbiausios operacinės sistemos:
MS-DOSOS/2UNIXWindowsBeOSQNXBSDLinuxWindows NTMacOSMac OS XNeXTSTEPDemos