Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Santaka

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Neaiškaus lietuviško gaminto RMT gamybos Santaka, kartu su vartotojo instrukcija ir BASIC kalbos įvadu. Dešinėje matoma dėžė - tai toksai maitinimo blokas.

Santaka - toksai lietuviškas kompiuteris, kuris buvo pirmas visoje SSRS vėliau išpopuliarėjusio ZX Spectrum klonas. Keista, bet tasai kompiuteris, nors ir tapo legendiniu, bet beveik niekam buvo nematytas, nes gamintas labai jau mažais kiekiais. Didesniais gi kiekiais buvo gaminami įvairūs vėlesni ZX Spectrum klonai, didžiule dalimi klonuoti jau nuo tos pačios lietuviškos Santakos.

Anuomet, kokiais dar 1985 metais kažkokie Kauno Politechnikos Instituto inžinieriai tiesiog nuklonavo, pasiėmę Sinclair ZX Spectrum kompiuteriuką, skirtą buičiai ir žaidimams. Po metų klonavimo pasiskelbė, kad jau yra sukūrę viską ir jau laikas gaminti. Tik vat gavosi taip, kad Vakaruose detalės tebuvo gaminamos, o vat SSRS nesugebėjo. Tai iš vakarietiškų detalių gaminti to klono nesigavo, nes nesigavo gauti detalių, o todėl ir negamino. Užtat pagyrų buvo per visą spaudą, o dar praėjus 3 metams apie tą "Santaka" kompiuterį triūbijo toksai užmirštas žurnalas "Mokslas ir Technika":

Lietuviško personalinio kompiuterio „Santaka“ gamybą numatoma pradėti 1988 m. Kompiuterį kooperacijos būdu gamins kelios organizacijos. Orientacinė „Santakos” kaina – 700-800 rb. (Kaina didelė, kadangi gaminio serija maža.) Jeigu pavyktų įgyvendinti keletą gamybinių patobulinimų, kompiuterio kainą kristų.
„Santakų“ bus pagaminta tik keli šimtai, tad, deja, parduotuvėse jų nepasirodys – bus paskirstytos suinteresuotoms organizacijoms.
Tolesnis lietuviško personalinio kompiuterio likimas kol kas neaiškus. Priežastis – dideli organizaciniai sunkumai, iškylantys gaminant šią mums naują plataus vartojimo prekę. „Santaką” sukūrė ir ruošiasi gaminti entuziastai, atpildas jiems – ir tai tik moralinis – labai netgi abejotinas.
Pateikiame lietuviško personalinio kompiuterio „Santaka” techninę charakteristiką.
„Santaka” yra daugiafunkcinė personalinė ESM.
Darbo režimas funkciškai suderinamas su personalinio kompiuterio „ZX Spectrum“ darbu (visos „ZX Spectrum“ programos be jokių pakeitimų tinka ir „Santakai“).

Visa ta Santaka, pagal anuometinius duomenis buvo labai protinga ir sudėtinga, iš vat tokių komponentų susidedanti:

  • centrinis procesorius, mikroprocesoriaus UA880D bazėje (VDR gamintas Zilog Z80 procesoriaus klonas)
  • 16/64 K operatyvinė atmintis (priklausomai nuo konfigūracijos)
  • spalvotas arba nespalvotas televizorius (koks nors Šilelis)
  • kasetinis magnetofonas kaip išorinės atminties įrenginys
  • į ROM įprogramuotas BASIC interpretatorius

Aišku, buvo ir visokių programų priprogramuota, o tiksliau prikopijuota - Pascal, Prolog, Logo interpretatoriai ir panašiai. Ir svarbiausia - visokie geimai.

Keisčiausia buvo tai, kad galų gale tuos Santaka kompiuterius ėmė gaminti kažkur Rusijoje, Leningrade. Tai ir pagamino kelis tūkstančius. Lietuvoje gi prieš tai tebuvo pagaminta gal keli šimtai, tai dabar gaunasi taip, kad šitai visiškas raritetas, kurį kiekvienas adminas norėtų turėti. Tiesa, vėliau Lietuvoje buvo pagaminta ne vienas tūkstantis vėlesnių Santakos modifikacijų, čia jau pasistengė įvairūs kooperatyvai, o gal ir kažkurios gamyklos.

Visgi daug didesniais kiekiais kiek vėliau buvo gaminti visiški santakų klonai - pirmiausiai Baltarusijoje, Minske gaminti "Santaka-2" ("Сантака-2"), o dar paskui - Rusijoje, Krasnodare gaminti "Impuls" ("Импульс") ir "Impuls-M" ("Импульс-М"), kurie nuo baltarusiško varianto tesiskyrė tik spalva ir pavadinimu. Šitie du Santakos modeliai buvo labiausiai ištiražuoti, jų šiose gamyklose prigaminta dešimtys tūkstančių, jei ne dar daugiau.

Kaip galime atrasti šiais laikais, Santaka buvo gaminama daugelyje visokių įmonių, kooperatyvų ir panašiai, tad maždaug apie tą laiką, kai SSRS ėmė byrėti, ji tapo populiariausiu mikrokompiuterių, iš visų, kurie tik sovietinėse respublikose buvo gaminami. Smarkiai pralenkė netgi ir masiškiausią Elektronika BK.

Aišku, lyginant su kokiais nors originaliais ZX-Spectrum, tai visvien juokingi kiekiai, bet visvien gaunasi taip, kad patį masiškiausią kada nors SSRS gamintą kompiuterį visgi sukūrė lietuviai, tegul ir klonuodami vakarietišką kompiuterį.Santaka - tai viena iš IT ir kompiuterių istorijos temų

DEC VT100 terminal transparent.png

Istoriniai kompiuteriai:
BusicomVT-100Commodore 64Apple LisaAmiga 1000IBM PCENIACPDP-11PDP-8CrayAltair 8800Apple IApple IIMacintoshSinclair ZX SpectrumDVKElektronika BKSantaka
Svarbiausios operacinės sistemos:
MS-DOSOS/2UNIXWindowsBeOSQNXBSDLinuxWindows NTMacOSMac OS XNeXTSTEPDemos