Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Apple Lisa

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Apple Lisa neatrodė labai gražiai, jei vertinsim pagal dabartinį supratimą. Bet pagal anuos laikus tai buvo toksai kosTmosas, kad žmonės žiūrėdavo ir negalėdavo suprasti, ką čia mato.

Apple Lisa - vienas iš pirmų pasaulyje kompiuterių, kurie turėjo grafinę vartotojo aplinką, sukurtas Apple kompanijos. Apple Lisa kompiuteris buvo išleistas 1983 metų sausio 19 dieną ir realiai padarė labai stiprų įspūdį visiems - ir ne tik savo gražiu desktopu, bet ir savo nenormaliai didele kaina - kainavo 9995 dolerius, kas šiuolaikiniais pinigais būtų kokie 30000 eurų.

Apple Lisa kompiuteriai buvo faktiškai pirmieji, kurie turėjo normalią, normaliai veikiančią tikrą ir naudingą kompiuterio pelę. Nors iš principo peles buvo bandoma naudoti ir iki tol, kiti bandymai nebuvo sėkmingi.

Apple Lisa turėjo tuo metu labai brangų ir gerą 32 bitų Motorola 68000 procesorių - palyginimui, Wintel platformoje pirmi 32 bitų procesoriai atsirado tik apie 1987 metus. Gal tik vienas tebuvo trūkumas - Lisa kompiuterių ekranai buvo nespalvoti. Bet kitą vertus, tais laikais spalvos kompiuterių ekranams nebuvo dar labai įprastos.

Deja, milžiniška kaina ir tuo metu vis dar neišrankioti bugai didelio populiarumo Apple Lisa kompams nepridėjo - parduota buvo vos apie 10 tūkstančių. Tiesa, Apple galėjo parduoti daugiau, bet štai kad tie patys brangūs procesoriai nebuvo gaminami tokiais kiekiais, nes niekas iš Motorola kompanijos negalėjo patikėti, kad tiek parduos. Taigi, netgi kol galėjo parduoti, Apple negebėjo vykdyti užsakymų. Žodžiu, ar taip, ar anaip, produktas nebuvo vykęs.

Tačiau šie Apple Lisa kompai tapo pagrindu kitiems, jau sėkmingiems kompiuteriams. Per maždaug metus laiko Apple atidirbo technologijas, išrankiojo bugus, supaprastino OS, daug ką labai atpigino ir tada jau atsirado Macintosh.

Būtent Macintosh kompiuteriai realiai padarė perversmą, nes jų grafinė aplinka buvo be galo patogi ir efektyvi, faktiškai visi vėlesni viso pasaulio kompiuteriai, turintys grafinę aplinką, vėliau tiesiogiai ar netiesiogiai pamėgdžiojo MacOS. Tuo tarpu Apple Lisa buvo tiesiog greitesnis, bet ir brangesnis pirmas bandymas.Apple Lisa - tai viena iš IT ir kompiuterių istorijos temų

DEC VT100 terminal transparent.png

Istoriniai kompiuteriai:
BusicomVT-100Commodore 64Apple LisaAmiga 1000IBM PCENIACPDP-11PDP-8CrayAltair 8800Apple IApple IIMacintoshSinclair ZX SpectrumDVKElektronika BKSantaka
Svarbiausios operacinės sistemos:
MS-DOSOS/2UNIXWindowsBeOSQNXBSDLinuxWindows NTMacOSMac OS XNeXTSTEPDemos