Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Wintel

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Wintel - taip vadinama programinė ir aparatinė platforma, kur apsijungę Intel firmos x86 tipo procesoriai su Microsoft firmos Windows tipo operacinėmis sistemomis. Kartu taip vadinamas ir neformalus oligopolinio tipo junginys tarp Intel ir Microsoft, kurio formaliai nėra, bet realiai tai jam netgi ir pavadinimas sukurtas - būtent šitas "Wintel".

Faktiškai Wintel yra tam tikras neformalus programinės įrangos standartas, kuris reiškia, kad Wintel tipo programa dirbs ant Windows tipo OS ir Intel x86 tipo procesoriaus, t.y., ant įprasto PC tipo kompiuterio. Kadangi absoliuti dauguma programų yra sukuriamos Wintel platformai, tai kitos platformos programų neturi, o jei nori turėti - turi palaikyti Wintel platformą. O tai reiškia, kad programinės įrangos gamintojai ir toliau gamina programas, skirtas būtent Wintel tipo platformoms.

O iš Intel ir Microsoft pusės žvelgiant, Wintel esmė yra labai paprasta: jei tu gamini kompiuterius, kurie yra be Intel (ar panašaus tipo) procesorių, tai tu negausi tiems kompiuteriams Windows OS. O jei negausi Windows OS, tai tavo kompiuterių pardavimai labai jau prastai eisis. Todėl turi gaminti kompiuterius, kurie būtų su Intel procesoriais ir Windows OS.

O jei gamini kitas OS, tai tau Intel gali ir nepateikti kokių nors duomenų apie vykdomą procesorių, čipsetų, magistralių ar pan. gerinimą pakankamai anksti, taigi, tavo OS vis gausis atsilikusi nuo Windows.

Aišku, buvo bandymų apeiti šitą Wintel derinį ir kažkaip prasilaužti. Bet tie atvejai būdavo nesėkmingi.

  • IBM sukurta OS/2 nesugebėjo prasimušti per Windows
  • IBM, Motorola ir Apple sukurti PowerPC procesoriai nesugebėjo prasimušti per x86
  • DEC sukurti Alpha procesoriai nesugebėjo prasimušti, netgi nepaisant to, kad DEC investavo į jiems skirtą Windows variantą
  • Sun sukurti Sparc tipo procesoriai nesugebėjo prasimušti irgi
  • Sun specialiai tam prasimušimui sukurta Java kalba ir platforma irgi nesugebėjo prasimušti

Iš esmės, Wintel platformą kažkiek pajudinti sugebėjo tik dvi kompanijos, bet ir tai tas judesys yra nedidelis. Viena kompanija, AMD, sugebėjo pradėti gaminti geresnius procesorius su ta pačia architektūra. Kita grupelė programuotojų (o jau ne kompanija) sugebėjo sukurti Wine - tokį Windows analogą, kurį ėmė naudoti kitos OS, tokios, kaip Mac OS X ar Linux. Tačiau net ir tokiu atveju Wine turi dirbti ant x86 tipo architektūros ar ant emuliatoriaus. O emuliatoriai yra lėti, tad tinka tik kai kuriais atvejais - daugumos geimų ant emuliatoriaus visgi nepažaisi.

Dabar vienintelė platforma, kuri kažkiek bando atsilaikyti prieš šitą patį Wintel - tai Apple. Bet ir ta firma kadaise visgi atsisakė PowerPC procesorių vardan Intel, nors šie ir buvo daug našesni. O štai dabar sukūrusi Apple M procesorius, šita firma vėl rodo, kad kitos architektūros našesnės, bet visvien nesugeba tų kompiuterių parduoti tiek, kiek nori dėl tos pačios priežasties - ant šių mašinų neina Wintel programos.

Taigi, kaip prieš 20 metų, taip ir dabar Wintel yra tasai standartas, kurio dėka kompiuteriai vis atsilikinėja našumu, o konkurencija nuolat per maža.