Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


OpenSUSE

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

OpenSUSE - tai tas pats SUSE Linux, tiktai kad išviešintas ir nemokamas. Labai populiarus tarpu visokių labiau patyrusių nerdų ir šiaip visokių hakerių, kurie nori ne kankintis su kažkokiomis nesąmonėmis ir dvasinguminėmis atviro kodo kančiomis, o tiesiog gauti kažkokį darbingą desktopą bei darbingą rezultatą.

OpenSUSE naudoja driežo galvą, yra žalios spalvos, nelegalus, turi terminalą. Galima instaliuoti MySQL ir PostgreSQL. Yra dviejų versijų, kurių viena Leap (nelabai stabili kažkokia), o kita Tumbleweed (rekomenduojam neaiškiems ir sunkiems atvejams). Labai gera operacinė, kuria daugiausia naudojasi poetai, literatai, dramaturgai bei dailininkai dėl openSUSE paketų valdymo ir lengvo būdo instaliuoti visokius hypervaizorius per YAST.

Taip pat OpenSUSE mėgsta ir tie, kas šiaip nenori kankintis, o nori turėti tvarkingą serverį ar desktopą, ir kartu nėra iš tų, kas vaizduoja kažkokius per shell dirbančius hakerius, nors išties yra lameriai.

OpenSUSE yra vienas iš RPM Linux, kas reiškia, kad čia nėra tokių absurdų, kaip Debian tipo sistemose, kur kažkokie priedurniai paima MariaDB, pervadina ją į MySQL ir paskui išvertę akis ir apsipersdami aiškina, kad MariaDB yra tas pats MySQL ir niekas nieko nesupranta ir yra patys kalti, kad kažkas nedirba.


OpenSUSE - multiplatforminis Linux

Vienas iš didžiausių OpenSUSE privalumų yra netgi ne tai, kad jis patogus ir atidirbtas, o tai, kad jo kūrėjai šitą sistemą daro dagueliui platformų. Taigi, jei turite naują Apple Mac kompiuterį su Apple Silicon procesoriais, tai jums gali būti šiokių tokių nemenkų problemų, paleidžiant Linux ant UTM ar kokios nors kitos virtualizacijos. Nors daugelis Linux kūrėjų pretenduoja ir vaizduoja, kad jų sistemos dirba, realiai dirba mažiau kaip pusė, o iš tų, kurios dirba - visos su Gnome desktopu, kas reiškia, kad nepritaikytos normaliems naudotojams, arba išvis be desktopo, kas vėlgi reiškia, kad nepritaikytos normaliems naudotojams.

Tuo tarpu OpenSUSE variantas Tumbleweed yra matyt vienintelis geras ir pilnavertis desktopas, kuris atitinka išsyk tris reikalavimus:

  • Turi RPM paketus - tai reiškia, kad jam yra krūvos softo, įskaitant ir tikrą MySQL, ir daugelį kitų programų
  • Turi normalų desktopą, kaip kad KDE, kuris nėra sukonstruotas pagal principą "vartotojas turi nieko negalėti, kad nieko nesugadintų"
  • Realiai palaiko visokias kitokias platformas, kitokius procesorius, negu kad x86 serijos

Nors dažniausiai kyla klausimas apie Apple M (Apple M1 ir Apple M2, o ateityje ir kokių tai M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9... ir taip toliau) procesorių palaikymą, tačiau praktikoje tai reiškia, kad palaikoma platesnė, 64 bitų išplėstinių instrukcijų ARM klasė, žinoma, kaip aarch64. Jei Linux gali dirbti su tokia aarch64 - tai reiškia, kad jis gali dideliu greičiu ir padoriai veikti ant UTM, Virtualbox ar dar kokios nors virtualių mašinų sistemos.

Taip pat čia atsiranda palaikymas ir kitoms platformoms - t.y., savaime aišku, įprasta x86 64, kas yra įprasta. Bet taip pat ir i686, t.y., Pentium, kas būdavo įprasta senais laikais, tačiau dabar, kai 32 bitų sistemos išnyko, jau darosi gan dideliu privalumu. Dėka šito galima naudoti Linux ant senų kompų, turint naują Linux OS. Jei reikia kur nors pasistatyti kokį nors pigų, bet neblogą serveriuką, kuris tyliai stovėtų metų metais ir kažką darytų - tai čia ir vėl geras variantas.

Taip pat čia palaikomi visokie PowerPC, t.y., senesni nebrangūs IBM serveriai ir darbo stotys, o taip pat visokie seni Apple Mac. Tarp kitko, yra ir variantas, skirtas Little Endian, ir Big Endian. Nors greičiausiai jums šitų niekada neprireiks.

Plius dar yra toksai IBM gaminamoms sistemoms skirtas zSystem variantas, dar žinomas, kaip s390. Tai šito greičiausiai niekada neprireiks, nebent jau labai labai rimtoje įmonėje dirbsite su kažkokiais mainfreimais.

Žodžiu, čia yra labai nemažas pliusas, nes daugelis kitų Linux arba duoda kitoms aparatinėms platformoms ribotą funkcionalumą (pvz., be grafinio desktopo), arba nedirba, arba yra absurdiškai pagadintos. Šita gi sistema dirba ir neknisa proto.


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX