Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


XFCE

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

XFCE - toksai mažas, lievas, bet užtat ir greitas, ir viskam pakankamas UNIX desktopas, t.y., tokia vartotojo aplinka, skirta X-Window sistemai. Atsirado kadaise prieš porą dešimtmečių, kai kažkoksai programeris tiesiog neapsikentė visokio klaikiai storų, lėtų, nepaslankių ir bugovų KDE ir Gnome desktopų.

Šiais laikais ypatingai XFCE mėgsta įvairūs Raspberry Pi naudotojai - irgi dėl to paties mažumo ir greitumo. Taip pat mėgsta ir šiaip įvairūs Linux adminai bei visokie užkietėję kompiuterastai. Gal ir ne per daug gražus, bet geras, tvarkingas ir labai greitai veikiantis desktopas.

Pradžioje XFCE tebuvo paprastai CDE panelės pakaitalas, pradėtas kurti dar apie 1996 metus - anksčiau, nei atsirado koksai nors Gnome desktopas. Vėliau atsirado Gnome, bet šis buvo nors ir funkcionalus, tačiau lėtas, pilnas bugų ir tragiškas, tegul ir gražus. Taigi, apie 2000 metus daugelis jau pasirinkdavo kad ir mažiau funkcionalų, ne tokį gražų, tačiau greitą ir tvarkingą XFCE. Tais laikais XFCE būdavo naudotas su Blackbox langų menedžeriu, tačiau pastarasis ilgainiui apstojo būti vystomas, tuo tarpu XFCE chebra pasidarė kažkokį langų menedžerį sau patys, kad geriau būtų.

Gana ilgai XFCE nebuvo labai populiarus, jį dažniau rinkdavosi arba tie, kas Linux leisdavo ant labai silpnų mašinų, kaip kad Raspberry Pi, ar tie, kas Linux leisdavo ant kokių nors pasenusių kompų. Visgi kadangi rinkoje dominuojantis Gnome desktopas nebuvo nei greitas, nei stabilus, po truputį XFCE naudotojų skaičius vis augo. Ilgainiui Gnome dar ir toliau lėtėjo, o jo kūrėjai pamažėle kraustėsi iš proto, mąstydami, kaip čia padaryti, kad jūzeriai tuo desktopu nesinaudotų, o paskui ir parėjo tasai garsusis Gnome 3, per kurį Gnome desktopas tapo nedarbingu. O paskui atėjo ir jį sekęs Gnome 4 pravalas, kur nedarbingumas tiktai dar labiau paaugo. Po šitų įvykių XFCE labai staigiai išpopuliarėjo, nepaisant savo ganėtino archaiškumo.

Visi kompiuterastai mąstė labai paprastai: geriau jau nelabai gražus, bet dirbantis desktopas, negu negražus, bet toks, ant kurio nieko negali padaryti.

Dabar XFCE yra gana išaugęs, turi juntamą kiekį sudedamųjų dalių, iš kurių esminės yra šios:

 • Langų menedžeris - valdo visokius langus
 • Desktopo menedžeris - valdo šakninį langą (ekraną) ir ant jo esančias ikonytes
 • Panelė - truputį primena klasikinę CDE panelę, nes nuo jos ir buvo nusižiūrėta, turi savyje ir visą taskbarą
 • Sesijų menedžeris - leidžia įsiloginti į sistemą, valdo darbo aplinkas ir panašiai
 • Aplikacijų fainderis - praskanauoja sistemą, suranda ten esančias programas ir padaro meniu paleidimui
 • Failų menedžeris - tiesiog programa darbui su failais, turinti visai gerų savybių, pvz., masinį failų pervadinimą
 • Nustatymų menedžeris - bendrai valdo XFCE dalių konfigūraciją
 • Terminalas - leidžia dirbti su normaliu shell

Taigi, XFCE yra labai mėgstamas tų, ką labai užknisa visokie overblowinti KDE ar Gnome, tad iš šito desktopo galima atpažinti visokius daugiau patirties turinčius Linux naudotojus.

Aišku, nepaisant tokių užkietėjusių Linux naudotojų su XFCE, visvien iki šiol galima aptikti ir dar labiau užkietėjusių - kai kurie iki šiol sėdi ant priešistorinio CDE ir džiaugiasi, kad tas tapo Open source, todėl dabar dirba ir ant Linux. O dar labiau užkietėję iki šiol naudojasi TWM su xterm ir MC, vizualines programas leisdami iš komandinės eilutės (su gale parašytu simboliu "&"), ir sako, kad visi kiti eitų šikt, nes jiems ir taip gerai.

Dar žr.

 • CDE - tasai klasikinis UNIX desktopas, kurio veikimą pradžioje ir bandė pamėgdžioti XFCE kūrėjai
 • LXDE - kitas, visai naujas ir gana populiarus desktopas, kuris toksai pat greitas, tačiau labiau primenantis klasikinę MacOS ar Windows sistemą
 • MATE - kita alternatyva Gnome desktopui, atsiradusi po to, kai šitas desktopas pavirto į nefunkcionalų šūdą
 • Cinnamon - dar kita alternatyva tam pačiam Gnome desktopui, kai šis pavirto į nefunkcionalų šūdą


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX