Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Šablonas:Gegužės 15 dienos įvykiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 • 1252 metais popiežius Inocentas IV išleido bulę Ad extirpanda, kurioje nurodė, kad visokius eretikus galima prilyginti vagims ir banditams, nes šie savo propaganda daro nusikaltimus (paverčia kitus nusikaltėliais), kurie galų gale nėra mažesni, nei banditų ir vagių nusikaltimai. Remiantis tuo, inkvizicijai buvo leista ribotai taikyti kankinimus, su trim sąlygom: visų pirma, kad inkvizicija jau turėtų faktinius kaltės įrodymus, o būtų trūkę tiktai prisipažinimo, antra, kad kankinimai taikomi būtų tiktai vieną kartą per visą tardymą, trečia, kad kankinimai nesuluošintų žmogaus ir neatimtų jo gyvybės.
 • 1648 metais Ispanija pripažino Olandijos nepriklausomybę - buvo pasirašyta Miunsterio taikos sutartis. Taip baigėsi šimtametė olandų kova prieš Ispanijos okupaciją, o Olandija tapo laisva ir pilnaverte valstybe.
 • 1832 metais Rusijos caras pasirašė įsaką, pagal kurį uždarė Vilniaus Universitetą. Priežastis buvo labai paprasta - Universitetas labai skleidė nepriklausomybės idėjas.
 • 1891 metais popiežius Leonas XIII išleido bulę Rerum novarum, kurioje išvardino visą krūvą taisyklių darbdaviams, kurios vėliau įsitvirtino kaip įprastos žmogaus teisės. Bulėje buvo pasmerktas ir laukinis kapitalizmas, ir socializmas, nes ir vieni, ir kiti galvojo tiesiog kaip apiplėšti kitus žmones. Bulėje buvo išvardinta daugybė teisių ir pareigų, kurių tarpusavio santykiuose turi laikytis ir samdomi darbuotojai, ir jų darbdaviai, ir negana to, įtvirtinta, kad darbuotojai . Iš esmės, ši bulė nustatė visą Vakarų Europos darbo santykių pasikeitimą, dirbančiųjų teises ir t.t.. Kaip bebūtų keista, labiausiai dėl šios bulės pasiuto įvairūs socialistai ir komunistai, nes ja buvo užtikrinamas darbininkų problemų sprendimas, o būtent tomis problemomis visokie politikieriai ir manipuliavo, siekdami valdžios.
 • 1911 metais JAV teismas nusprendė, kad Standard Oil korporacija pažeidė antimonopolinius įstatymus. Teismo sprendimu kompanija buvo suskaldyta į 34 dalis, bet tos dalys paskui vėl jungėsi ir vėl išaugo į nemenkus monstrus, pvz., Exxon, Mobil, Texaco, Chevron, BP. Dalis tų Standard Oil palikuonių vėliau buvo konglomerate, žinomame, kaip Septynios seserys - kompanijos, faktiškai užvaldžiusios didžiąją dalį pasaulio naftos gavybos ir pardavimų.
 • 1920 metais Kaune susirinko Steigiamasis Seimas, kuris pradėjo kurti Lietuvos valstybinį apratą, kuris iki tol egzistavo pusiau formaliai. Lietuva buvo paskelbta respublika, o valstybė ėmė veikti realiai kaip valstybė.
 • 1928 metais Antanas Smetona pasirašė antrąją Lietuvos Konstituciją
 • 1928 metais Karo muziejaus sodelyje Kaune buvo atidengtas Juozo Zikaro sukurtas Lietuvos Laisvės paminklas, greitai tapęs tiesiog visatautiniu Lietuvos kovų už laisvę simboliu
 • 1928 metais atsirado Mickey Mouse, lietuviškai - Peliukas Mikis. Šitas personažas buvo pademonstruotas filmuke "Plane Crazy".
 • 1940 metais du Amerikos airiai, broliai Richard ir Maurice McDonald, įkūrė pirmąjį McDonald's restoraną, kuris vėliau augo, augo ir išaugo į pasaulinį restoranų tinklą.
 • 1940 metais JAV parduotuvėse atsirado nailoninės kojinės. Iš esmės per vieną dieną šios kojinės sužlugdė šilkinių kojinių verslą, nes atrodė taip pat gerai, tačiau buvo daugybę kartų pigesnės.
 • 1943 metais Josifas Stalinas ėmė ir uždarė Kominterną - tarptautinę komunistų organizaciją. Priežastys buvo dvi - visų pirma, anksčiau daugelis Kominterno narių nenorėjo palaikyti agresyvios invazinės SSRS politikos, dėl ko užsitraukė Stalino nemalonę, netgi nepaisant to, kad vėliau ir palaikė SSRS įvykdytą Lietuvos aneksiją ir karus prieš kitas valstybes. Antra, SSRS buvo tokioje krizėje, kad be JAV ir Jungtinės Karalystės paramos niekaip negalėjo atsilaikyti prieš III Reicho puolimą, tuo tarpu komunistai kovojo ir prieš JAV, ir prieš Jungtinę Karalystę. Taigi, Stalinas tiesiog nutarė šitas šalis kiek nuraminti, parodydamas, kad uždaro prieš jas kovojančias savo valdomas politines grupuotes.
 • 1945 metais įvyko paskutinis didesnis mūšis su III Reicho pajėgomis - Jugoslavijoje vietinės pajėgos susikovė su atsitraukiančiomis nacių pajėgomis. Nacių pajėgos pasidavė, kai atvyko ir įsikišo britų kariuomenė.
 • 1948 metais prasidėjo 1948 metų Arabų-Izraelio karas. Izraelį puolė jungtinės Egipto, Transjordanijos, Libano, Sirijos, Irako ir Saudo Arabijos pajėgos. Užpuolikai galų gale buvo atmušti.
 • 1955 metais SSRS, JAV, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Austrija pasirašė sutartį, pagal kurią buvo atkurta Austrijos valstybė. Į sutartį buvo įkišti reikalavimai dėl neutralumo, nesijungimo į jokius karinius blokus ir visokie kariuomenės bei ginkluotės apribojimai.
 • 1957 metais Jungtinė Karalystė Malden saloje, Ramiąjame vandenyne, išbandė pirmą savo vandenilinę bombą
 • 1972 metais, 4 ryto nuo sunkių nudegimų mirė Romas Kalanta, susideginęs gegužės 14 dieną
 • 1973 metais JAV pradėtas leisti erotinis žurnalas Playgirl, skirtas moterims. Žurnalas momentaliai tapo vienu iš populiariausių JAV leidinių.
 • 1988 metais, praėjus daugiau kaip 8 metams po įsiveržimo ir nuolatinio karo, SSRS ėmė po truputį išvedinėti savo kariuomenę iš Afganistano. Deja, pradėję karą, sovietai viską užsuko taip smarkiai, kad situacija tenai neįstengė normalizuotis net praėjus keliems dešimtmečiams.
 • 2009 metais tūkstančiai abiturientų skubėjo atšvęsti "Paskutinį skambutį".
 • 2009 metais Vyriausybė niekaip nesakė, ką darys, jei Sasha Son(g)`as laimės Eurovizijoje.
 • 2009 metais Prezidentūroje lankėsi Agentas 007 - Džeimsas Bondas.
 • 2023 metais viešumoje po gerokos pertraukos pasirodė Aleksandras Lukašenka, su keistais pleistrais ant kairės rankos, rodančiais, kad buvo smarkiai badytos plaštakos venos ir vos prakalbantis, lyg mirštantis būtų. Po to, kai beveik savaitei jis buvo dingęs, daugelis jau tikėjosi, kad gal jis miršta ir numirs. Deja, kol kas dar nenumirė.