Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Šablonas:Lapkričio 26 dienos įvykiai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 
(nerodoma 3 tarpinės versijos, sukurtos 3 naudotojų)
1 eilutė: 1 eilutė:
* [[1806]] metais šią dieną [[Vilnius|Vilniuje]] įvyko pirmas žmogaus skrydis oru - anoksai [[Jordakis Kuparenka]] iš [[Generalgubernatūra|Generalgubernatūros]] aikštės pakilo savo sukonstruotu balionu. Balionas buvo padarytas iš gumuoto popieriaus, o kaitinimui buvo naudojamas specialiai sukonstruotas katilas, kuris kaitino garą, kurį ir leido į balioną. Kadangi tą dieną pūtė stiprus vėjas, tai pakilusį balioną greitai nunešė kažkur visai už [[Antakalnis|Antakalnio]] - tik ten pavyko nusileisti. Kaimiečiai, kurie matė nusileidimą, galvojo, kad gal čia ne žmogus, o koks velnio pamestas pašlemėkas ir patikėjo išradėjo žmogiškumu tik po to, kai šis parodė, kad moka melstis.
* [[1917]] metais laikraštis "The Manchester Guardian" paskelbė skandalingą informaciją, kad [[Didžioji Britanija]] ir [[Prancūzija]] yra sudariusios slaptą sutartį, žinomą, kaip "Sykes-Picot Agreement", kurioje numatė pasidalinti [[Osmanų imperija|Osmanų imperijos]] žemes tarpusavyje, neduodamos nieko [[Rusija|Rusijai]] ir [[Italija|Italijai]], kurios atseit buvo sąjungininkės. Tai panašiai ir įvyko.
* [[1918]] metais laikinas [[Juodkalnija|Juodkalnijos]] parlamentas, sukurtas Serbijos karinių pajėgų, užėmusių šią šalį, nusprendė prijungti Juodkalniją prie [[Serbija|Serbijos]].
* [[1922]] metais tokie Howard Carter ir Lord Carnarvon įlindo į faraono Tutanchamono kapą, ramiai stovėjusį [[3000]] metų. Paskui vienas iš jų greitai apsirgo ir numirė, tai atsirado kalbos apie [[Tutanchamono prakeikimas|Tutanchamono prakeikimą]].
* Tais pačiais metais šią dieną plačiai publikai buvo išleistas pirmas spalvotas filmas, tuomet dar [[begarsis kinas]] "The Toll of the Sea", nufilmuotas dvispalve [[Technicolor]] juosta. Spalvotumas čia buvo tik dvispalvis - buvo naudojama [[žalia]] ir [[raudona]] spalvos, o ne visa [[RGB]], nes juostų kūrėjai pastebėjo, kad [[mėlyna]], [[žydra]] ar [[violetinė]] spalvos pasitaiko retai, tuo tarpu dažniausios - tai [[žalia]], [[ruda]], [[geltona]], [[oranžinė]] ir [[raudona]], o šias spalvas galima atkurti, naudojant vien įvairiai maišomas žalią ir raudoną spalvas. Taigi pirmi spalvoti filmai buvo tokie ne visai spalvoti, o greičiau [[daltonizmas|daltonizmu]] pasižymintys.
* [[1924]] metais [[Mongolija|Mongolijoje]] valdžią užgrobė [[komunistai]]. Taip ši valstybė tapo antrąja komunistine valstybe, aišku, jei neskaitysim visokių [[sovietinės respublikos|sovietinių respublikų]].
* [[1939]] metais įvyko Mainilos incidentas, kai [[SSRS]] pati savo pajėgomis apšaudė savo pasienio postą ir nužudė keletą pasieniečių. Šitas incidentas buvo surengtas kaip tyčinė provokacija, kad atsirastų [[pretekstas]] karui prieš [[Suomija|Suomiją]]. Taip išties ir gavosi - SSRS pradėjo [[Žiemos karą]].
* [[1941]] metais [[Japonija|Japonijos]] laivyno grupė vadovaujama admirolo, besivadinančio keistu vardu - Chūichi Nagumo, išplaukė į reidą prieš [[Perl Harboras|Perl Harborą]].
* [[1942]] metais [[Niujorkas|Niujorke]] įvyko meninio [[filmai|filmo]] "Casablanca" premjera. Filme vaidino Humphrey Bogart ir Ingrid Bergman, o pats filmas tapo viena iš kelių ryškiausių visų laikų kinematografijos dramų, vienu iš geriausių visų laikų filmų, kokie tik buvo pastatyti.
* [[1965]] metais [[Prancūzija]] paleido pirmą savo [[kosminis palydovas|kosminį palydovą]], pavadintą "Asterix". Taip Prancūzija tapo trečia pasaulyje valstybe, savarankiškai pasiekusia [[kosmosas|kosmosą]].
* [[1970]] metais įvyko pats stipriausias lietus, koksai tik žinomas visoje žmonijos istorijoje - Basse-Terre mieste, [[Gvadelupė|Gvadelupės]] salose, kurios yra [[Prancūzija|Prancūzijai]] priklausančios salos kažkur ten [[Karibai|Karibuose]], per vieną minutę prilijo 38 [[milimetrai]] lietaus. Kad įsivaizduot, tai yra 3,8 kibiro (po 10l) vandens, išpilto į [[1]] kvadratinio metro plotą. Per vieną minutę.
* [[1976]] metais [[Microsoft]] kompanija užsiregistravo, kaip tokia. Štai tokia vat oficiali šios firmos pradžia.
* [[1976]] tokia nelabai plačiai žinoma grupė [[Sex Pistols]] išleido pirmą savo singlą - "Anarchy in the U.K.". Tai buvo grupės debiutas, kuris nunešė stogus visiems, o [[Punk]] labai greitai tapo visą pasaulio muziką smarkiai pakeitusiu stiliumi. Sunku sugalvoti kitą grupę ir kitą dainą, kuri būtų taip staigiai, smarkiai ir griaunančiai nuskambėjusi.
* [[2003]] metais paskutinį savo skrydį įvykdė legendinis [[Concorde]] - vienintelis sėkmingas keleivinis viršgarsinis [[lėktuvas]] per visą žmonijos istoriją. Šis lėktuvas skraidė maždaug dvigubai greičiau, nei įprasti reaktyviniai keleiviniai lėktuvai, o esmine jo atsisakymo priežastimi tapo anuo metu išplitę [[videotelefonai]], kuriuos pradėjo naudoti buvę Concorde keleiviai. Pasividinti pasidarė daug paprasčiau, greičiau ir patogiau, nei skraidyti per [[Atlantas|Atlantą]].
* [[2009]] metais portalas "[[15min.lt]]" 12 val. nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kieme (Gedimino pr. 51, [[Vilnius]]) surengė akciją "Smurtui prieš gyvūnus - Ne!".
* [[2009]] metais portalas "[[15min.lt]]" 12 val. nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kieme (Gedimino pr. 51, [[Vilnius]]) surengė akciją "Smurtui prieš gyvūnus - Ne!".
* [[2019]] metais šią dieną [[Artūras Paulauskas]], [[Remigijus Žemaitaitis]] ir [[Artūras Zuokas]] Lietuvai paskelbė apie tai, kad kuria [[politinis morgas|politinį morgą]].
* [[2021]] metais iš įvairių [[COVID-19]] versijų buvo išskirtas itin greitai plintantis viruso variantas, pavadintas [[Xi]] (eilės tvarka paskirta [[graikiškos raidės|graikiška raide]]). Kadangi staigiai prasidėjo protestai ir spaudimas iš [[Kinija|Kinijos]], kad [[PSO]] nedrįstų vadinti viruso didžiojo Kinijos komunistų partijos vado [[Xi Jinping]] vardu, tai PSO išsigando ir pervadino virusą į [[Omicron]].


[[Kategorija:Dienos įvykiai]]
[[Kategorija:Dienos įvykiai]]

Dabartinė 12:11, 1 sausio 2023 versija

  • 1806 metais šią dieną Vilniuje įvyko pirmas žmogaus skrydis oru - anoksai Jordakis KuparenkaGeneralgubernatūros aikštės pakilo savo sukonstruotu balionu. Balionas buvo padarytas iš gumuoto popieriaus, o kaitinimui buvo naudojamas specialiai sukonstruotas katilas, kuris kaitino garą, kurį ir leido į balioną. Kadangi tą dieną pūtė stiprus vėjas, tai pakilusį balioną greitai nunešė kažkur visai už Antakalnio - tik ten pavyko nusileisti. Kaimiečiai, kurie matė nusileidimą, galvojo, kad gal čia ne žmogus, o koks velnio pamestas pašlemėkas ir patikėjo išradėjo žmogiškumu tik po to, kai šis parodė, kad moka melstis.
  • 1917 metais laikraštis "The Manchester Guardian" paskelbė skandalingą informaciją, kad Didžioji Britanija ir Prancūzija yra sudariusios slaptą sutartį, žinomą, kaip "Sykes-Picot Agreement", kurioje numatė pasidalinti Osmanų imperijos žemes tarpusavyje, neduodamos nieko Rusijai ir Italijai, kurios atseit buvo sąjungininkės. Tai panašiai ir įvyko.
  • 1918 metais laikinas Juodkalnijos parlamentas, sukurtas Serbijos karinių pajėgų, užėmusių šią šalį, nusprendė prijungti Juodkalniją prie Serbijos.
  • 1922 metais tokie Howard Carter ir Lord Carnarvon įlindo į faraono Tutanchamono kapą, ramiai stovėjusį 3000 metų. Paskui vienas iš jų greitai apsirgo ir numirė, tai atsirado kalbos apie Tutanchamono prakeikimą.
  • Tais pačiais metais šią dieną plačiai publikai buvo išleistas pirmas spalvotas filmas, tuomet dar begarsis kinas "The Toll of the Sea", nufilmuotas dvispalve Technicolor juosta. Spalvotumas čia buvo tik dvispalvis - buvo naudojama žalia ir raudona spalvos, o ne visa RGB, nes juostų kūrėjai pastebėjo, kad mėlyna, žydra ar violetinė spalvos pasitaiko retai, tuo tarpu dažniausios - tai žalia, ruda, geltona, oranžinė ir raudona, o šias spalvas galima atkurti, naudojant vien įvairiai maišomas žalią ir raudoną spalvas. Taigi pirmi spalvoti filmai buvo tokie ne visai spalvoti, o greičiau daltonizmu pasižymintys.
  • 1924 metais Mongolijoje valdžią užgrobė komunistai. Taip ši valstybė tapo antrąja komunistine valstybe, aišku, jei neskaitysim visokių sovietinių respublikų.
  • 1939 metais įvyko Mainilos incidentas, kai SSRS pati savo pajėgomis apšaudė savo pasienio postą ir nužudė keletą pasieniečių. Šitas incidentas buvo surengtas kaip tyčinė provokacija, kad atsirastų pretekstas karui prieš Suomiją. Taip išties ir gavosi - SSRS pradėjo Žiemos karą.
  • 1941 metais Japonijos laivyno grupė vadovaujama admirolo, besivadinančio keistu vardu - Chūichi Nagumo, išplaukė į reidą prieš Perl Harborą.
  • 1942 metais Niujorke įvyko meninio filmo "Casablanca" premjera. Filme vaidino Humphrey Bogart ir Ingrid Bergman, o pats filmas tapo viena iš kelių ryškiausių visų laikų kinematografijos dramų, vienu iš geriausių visų laikų filmų, kokie tik buvo pastatyti.
  • 1965 metais Prancūzija paleido pirmą savo kosminį palydovą, pavadintą "Asterix". Taip Prancūzija tapo trečia pasaulyje valstybe, savarankiškai pasiekusia kosmosą.
  • 1970 metais įvyko pats stipriausias lietus, koksai tik žinomas visoje žmonijos istorijoje - Basse-Terre mieste, Gvadelupės salose, kurios yra Prancūzijai priklausančios salos kažkur ten Karibuose, per vieną minutę prilijo 38 milimetrai lietaus. Kad įsivaizduot, tai yra 3,8 kibiro (po 10l) vandens, išpilto į 1 kvadratinio metro plotą. Per vieną minutę.
  • 1976 metais Microsoft kompanija užsiregistravo, kaip tokia. Štai tokia vat oficiali šios firmos pradžia.
  • 1976 tokia nelabai plačiai žinoma grupė Sex Pistols išleido pirmą savo singlą - "Anarchy in the U.K.". Tai buvo grupės debiutas, kuris nunešė stogus visiems, o Punk labai greitai tapo visą pasaulio muziką smarkiai pakeitusiu stiliumi. Sunku sugalvoti kitą grupę ir kitą dainą, kuri būtų taip staigiai, smarkiai ir griaunančiai nuskambėjusi.
  • 2003 metais paskutinį savo skrydį įvykdė legendinis Concorde - vienintelis sėkmingas keleivinis viršgarsinis lėktuvas per visą žmonijos istoriją. Šis lėktuvas skraidė maždaug dvigubai greičiau, nei įprasti reaktyviniai keleiviniai lėktuvai, o esmine jo atsisakymo priežastimi tapo anuo metu išplitę videotelefonai, kuriuos pradėjo naudoti buvę Concorde keleiviai. Pasividinti pasidarė daug paprasčiau, greičiau ir patogiau, nei skraidyti per Atlantą.
  • 2009 metais portalas "15min.lt" 12 val. nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kieme (Gedimino pr. 51, Vilnius) surengė akciją "Smurtui prieš gyvūnus - Ne!".
  • 2019 metais šią dieną Artūras Paulauskas, Remigijus Žemaitaitis ir Artūras Zuokas Lietuvai paskelbė apie tai, kad kuria politinį morgą.
  • 2021 metais iš įvairių COVID-19 versijų buvo išskirtas itin greitai plintantis viruso variantas, pavadintas Xi (eilės tvarka paskirta graikiška raide). Kadangi staigiai prasidėjo protestai ir spaudimas iš Kinijos, kad PSO nedrįstų vadinti viruso didžiojo Kinijos komunistų partijos vado Xi Jinping vardu, tai PSO išsigando ir pervadino virusą į Omicron.