Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Cray
Cray - tokie kadaise buvę superkompiuteriai, kurie pasižymėjo nepaprastai didele greitaveika. Kai kuriuos uždavinius skaičiuojant, įprasti asmeniniai kompiuteriai iki šiol dar nepavijo tų Cray sistemų, kurios buvo gaminamos prieš 30-40 metų.
Cray kompiuteriai savo pavadinimą gavo nuo 1972 įkurtos Cray Research kompanijos, o šioji - nuo savo įkūrėjo Seymour Cray. Pastarasis buvo laikomas didžiausi visų laikų IT genijumi nuo pat Alan Turing laikų. Taigi, tokiu būdamas, dar gan jaunas pradėjo kurti galingiausius pasaulio kompiuterius.
Cray Research kompanija sukūrė daug skirtingų superkompiuterių, vienu metu buvo laikas, kai net visos kokios 5 pirmos galingiausių pasaulyje kompiuterių reitingo vietos priklausydavo šiai firmai. Skirtingai nuo kitų superkompiuterių gamintojų, kurie vis bandydavo kurti labai masyviai paralelines sistemas, turinčias tūkstančius procesorių, bet galinčias greitai vykdyti tik paralelizuojamus uždavinius, Cray kompiuteriai buvo taip vadinami vektoriniai - galintys nuoseklų, neparalelizuojamą uždavinį vykdyti išskirtiniu greičiu. Tarp vektorinių kompiuterių Cray mašinos tarpais taip iškildavo, kad netgi ir skaičiuojant dešimtuką greičiausių pasaulio mašinų, kokios 7-9 vietos tekdavo Cray kompiuteriams.
Cray-2 kompiuteriai buvo bene sėkmingiausi iš Cray superkompiuterių. Pradėti gaminti 1985 metais, kompiuteriai buvo tiek sudėtingi ir greitai veikiantys, kad viduje naudojamų laidų ilgis ėmė riboti kompiuterio greitaveiką. Teko visą kompiuterį jungti moduliais į žiedinę/cilindrinę, o tiksliau C raidės formos struktūrą, kad dalys būtų kuo arčiau. Visiškai žiedinės struktūros padaryti nesigaudavo, nes per vieną šoną reikdavo sujungimus daryti - taip ir gavosi, kad architektūra buvo "C" formos - kaip nuo žodžio "Cray". Bet ir taip atstumai buvo tokie maži, kad žmonės tų kompiuterių tiesiog negalėjo surinkti. Keistą išeitį čia surado tas pats Seymour Cray - surinkimui buvo pasitelkti maži vaikai ir liliputai, kurie tiesiog galėdavo įlįsti į siauras vietas ir sujungti laidus ar juos sutikrinti.
Paskutinis iš Cray kompiuterių buvo Cray-3, kuris tapo vieninteliu iš galio arsenido pagamintas mikroschemas turėjusiu kompiuteriu ever. Šita medžiaga buvo kraštutinai įnoringa ir sunkiai naudojama mikroschemoms, tačiau pasižymėjo kraštutinai dideliais darbiniais dažniais. Tokie procesoriai galėdavo dirbti trigubai aukštesniu dažniu, nei kitos tokio sudėtingumo mikroschemos. Ryšiams tarp skirtingų vidinių kompiuterio elementų jau tada buvo naudojamos optinės linijos, nes įprasti variniai laidininkai nesugebėdavo dirbti tinkamu greičiu. Taigi, kai kurių paskutinių Cray technologijų vis dar nesugebėjo perimti šiuolaikinių asmeninių kompiuterių gamintojai, nors praėjo jau 30 metų.
Į kompanijos gyvavimo galą Cray kompiuteriai buvo pasiekę tokį sudėtingumo lygį, kad vien jų surinkimui tekdavo planuoti unikalias rotobotų linijas. Dėl šios priežasties, kai vienos tokios linijos gamintojai nesugebėjo pagaminti ir patiekti įrangos laiku, naujų Cray sistemų gamyba buvo keleriais metais uždelsta, todėl kompaniją 1995 ištiko bankrotas. Tiesa, net ir su kelerių metų uždelsimu pagaminti kompiuteriai buvo tokie greiti, kad paskui daugelį metų taip ir nebuvo pralenkti.
Kad ir bebankrutuojanti buvo Cray Research kompanija, ją su viskuo nupirko kita žymi to meto įmonė - Silicon Graphics, kuri tikėjosi su šiais kompiuteriais išplėsti 3D simuliaciją vykdančių sistemų galimybes. Tai tą išties ir darė, bet deja, ne per daug sėkmingai.
Cray kompanija greičiausiai būtų atsigavusi ir toliau gyvavusi, ir tikėtina, kad kartu su Seymour Cray būtų pradėję dirbti ir ta pati Silicon Graphics firma. Bet viena bėda - 1996 Seymour Cray pakliuvo į sunkią avariją, per kurią buvo sužalotas, o po dviejų savaičių numirė. Taip numirė ir visa legenda.
Dar paskui keletą metų Silicon Graphics bandė vystyti tas sistemas, bet ne per daug sėkmingai, nes tiesiog pritrūko pinigų superprojektams. Taigi, jau 2000 metais Cray padalinį šita firma pardavė tokiai Tera Computer Company firmai, kuri ir iki tol turėjo superkompiuterių biznį. Tai šioji, gavusi naują pirkinį, pati persivadino į Cray. Tai ta firma taip ir gyveno paskui kelioliką metų, vystydama ir kurdama superkompiuterius. Tuo tarpu Silicon Graphics net ir po Cray pardavimo kažkaip savo biznio stabilizuoti neįstengė ir apsibankrotino. Irgi gaila, nes tai buvo viena iš geriausių kompiuterių kompanijų, kokios tik kada nors egzistavo.
O dar paskui, jau 2019 metais, visą tą Cray su viskuo nusipirko Hewlett-Packard kompanija, tai iki šiol dabar tas padalinys ir gyvuoja, gamina superkompiuterius.