Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Tolerancija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Tolerancija yra toks terminas, kuris šiuo metu nuvalkiotas labiau už Paris Hilton ir reiškia viską bei nieko. Pagal prasmę jis gali būti ir yra vartojamas kaip sinonimas gėriui, o netolerancija (kitaip – diskriminacija) atitinkamai yra sinonimas blogiui.

Dažnai su tolerancija dar siejamos tokios populiarios sąvokos, kaip hate speech ir zero tolerance, nes būtent per jas įgyvendinamos totalinės tolerancijos idėjos įgauna visą savo sodrų žavesį ir malonų aromatą, nes būtent tada žodžio laisvė pakoreguojama taip, kad būtų absoliučiai tinkama visoms asmenų grupėms ir jokios diskriminacijos neliktų.


Tolerancija medicinoje

Medicinoje žodis "tolerancija" reiškia labai paprastą dalyką: kiek lengvai kažkas sutoleruoja kokį nors išorinį poveikį. Štai, pvz.:

  • Tolerancija skausmui - tai kiek lengvai kažkas iškentės kokio nors stiprumo skausmą. Jei žmogų galima smarkiai kankinti, o jam nieko tokio - tai reiškia, kad tolerancija skausmui yra didelė.
  • Tolerancija alkoholiui - jei žmogus geria alkoholį ir vis jam nieko, tai reiškia, kad jis jau alkoholikas, nes tolerancija yra didelė.
  • Tolerancija narkotikams - jei koks nors narkomanas vartoja ir negali apsieiti, o dozės jau reikalingos didelės - tai štai ir tolerancija.
  • Tolerancija svetimkūniams - vat pavyzdžiui, jei žmogus turi kokį svetimkūnį, pavyzdžiui, organą kokį persodintą, o imunitetas nereaguoja ir nesaugo žmogaus nuo to svetimkūnio - tai šitai reiškia, kad yra išsivysčiusi tolerancija.

Bendrai tai medicinoje tolerancija dažniausiai reiškia labai negerus dalykus, nes tai reiškia, kad organizmas negeba pats priešintis kokioms nors ligoms ar šiaip kokiems negeriems dalykams.


Tolerancijos termino istorija

Kožnas lietuvis dažnai nė nežino, kad kadaise tolerancija reiškė sugyvenimą su tuo, kas tau nepatinka. Mūsuose išreikštą posakiu „gyvenk ir leisk gyventi kitiems“ (ang. live and let live). Žymiausi Pipedijai dirbantys lingvistai, frazeologai ir kiti grafomanai vieningai sutaria dėl tokios žodžio reikšmės. Manoma, kad ji buvo paplitusi kalboje maždaug iki XXI a. pradžios. To laikmečio įvykiai, atvedę prie žodžio tolerancija daugkartinio grupinio prievartavimo, nėra tiksliai dokumentuoti. Kai kurių istorikų nuomone, vieni pirmųjų šiuo žodžiu visą gėrį pradėjo vadinti TJA, vėliau pasigavo žiniasklaida. Iš viso to chaoso kilo nauja, šiuo metu įsitvirtinusi žodžio tolerancija reikšmė.


Implikacijos

Čia Pipedijos redakcija liepia naudoti daugiau protingų žodžių, kad moksliškiau straipsniai atrodytų. Iš tiesų nežinia gerai ką reiškia „implikacijos“, tačiau šiame skyrelyje bus kalbama apie pasekmes.


Niekas nieko nesupranta

Tai pirmoji pasekmė visame gražume yra kad niekas nežino apie ką kalbama. Tarkime dėl kažko nesutaria dvi grupės žmonių, tada viena pradeda kaltinti kitą netolarancija, o antroji kaltina atgal kad jūs patys netolerantiški, tada anie nežino ką atsakyti tai vėl sako o jūs labiau netolerantiški, tada anie vėl atsako o jūs užtai diskriminuojate, ir taip tęsiasi be galo kol vieną iš dalyvių tėvai pašaukia namo pietų pogulio be galo. Taip yra todėl, kad kaltinimas netolerancija arba diskriminavimu yra tolygus kaltinimui buvimu blogu, o ką galima prasmingai atsakyti į tokį detalų ir konkretų kaltinimą?


Visi turi būti draugiški visiems

Kita, vadinasi – antroji, pasekmė, yra kad daugėja nukvakusių hipių, propaguojančių abstrakčią, savaiminę toleranciją. Čia jau tokie hipiai, kurie šiek tiek supranta žodžio pirminę reikšmę, ir teigia, kad žmogus turi būti tolerantiškas. Tačiau kaip ir pamirštama, kad žmogui neįmanoma būti tiesiog abstrakčiai tolerantišku, jis gali būti arba nebūti tolerantiškas kažkam konkrečiai, kažkam, ko nemėgsta. Sakykime Jūsų kaimynas Anupras negali pakęsti rugiagėlių, o jūs namie auginate rugiagėles vyno gamybai. Tai visų pirma čia reikia pastebėti, kad esate durnas ir iš rugiagėlių niekas vyno negamina. Tačiau kaimynas Anupras gali tiesiog susitaikyti su tuo, kad ne viskas šiame pasaulyje yra pagal jo norus ir likti ir toliau draugišku kaimynu. Arba ateiti su savo namų darbo liepsnosvaidžiu, sudeginti Jūsų rugiagėles ir susisprogdinti pats (namų gamybos liepsnosvaidžiai nėra labai saugūs). Šios pasekmės P atmaina P1 yra kai hipiai įsivaizduoja, kad tolerantišku reikia ir siektina būti viskam. Viskas, žinia, apima ne tik rugiagėles, gėjus, čigonus, kitokią religiją ir feministes, bet o tačiau ir žmogžudžius, vagis, Hitlerį, VolksWagen bei Justiną Byberį – dalykus, kuriems joks sveiko proto žmogus niekada tolerantiškas nebuvo ir nebus.


Tolerancija nėra draugiškumas

„Man labai patinka Metallica, varau toleruoti jų į kiekvieną koncertą.“

Bet čia dar ne viskas, nes pristatome Jums ir trečiąją implikaciją. Ji yra tokia kvaila ir juokinga, kad turėtų pakelti Jums nuotaiką net ir po kaimyno Anupro sukelto gaisro name, už ką Jūs jį pateisinamai nugalabyjote kirviu mėsai kapoti. Tolerancijos reikšmė tebesivysto, ir šiuo metu kai kalbama apie toleranciją konkrečiai žmonių grupei, tai turimas omenyje toks vos ne supratingai draugiškas, palaikantis požiūris. Pavyzdžiui, didžioji dauguma save laikančių tolerantiškais gėjams žmonių iš tiesų yra draugiški, atjaučiantys gėjams, jie jokiu būdu nėra nemėgstantys gėjų. O kai nėra priešiškumo, negalima kalbėti apie jokią toleranciją. Tolerancija yra elgesys esant priešiškumui, ne esant draugiškumui. Jei tu draugiškas, tai draugiškas. Jei tu abejingas, tai abejingas. Jei tu priešiškas, tik tada gali būti arba nebūti tolerantiškas.


Priverstinis draugiškumas neįmanomas

Ale čia būtų tik pusė bėdos, nes visokio plauko kliedinčių yra per akis, ir šie kliedėtojai tiesiog paskęstų bendroje kliedesių jūroje (dar žinomoje kaip „internetai“). Tačiau šios implikacijos implikacija yra kad kai kažkas sako „Jūs dabar Lietuviai visi turite būti tolerantiški“, tai lietuviai girdi kaip „Jūs dabar visi turite mėgti ką aš mėgstu“. Atsimenate, kaip mokykloje Jūsų protiškai atsilikusi mokytoja įsiterpė Jūsų muštynėse su Petriuku ir liepė vienas kitam paspausti ranką, pasibučiuoti, susitaikyti? Ar tai padėjo pajausti draugiškesnius jausmus Petriukui? Ar padėjo bent jau pajausti toleranciją Petriuko ir jo debiliškos šukuosenos atžvilgiu? Greičiausiai visa, ką protiškai atsilikusi mokytoja tepasiekė, tai privertė tave pasijausti tikrai bjauriai ir nepatogiai prieš visą klasę dirbtinai bučiuojantis su Petriuku, taip pat pasijautė Petriukas, ir kaltais dėl šios padėties abu laikėte vienas kitą, ir pratęsėte po pamokų, šį kart su kastetais ir beisbolo lazdom. Tarp kitko, tokia protiškai atsilikusi mokytoja vaikystėje gali būti priežastis dėl ko Jūs, dabar jau suaugęs žmogus, auginate rugiagėles vyno gamybai.

Šį priverstinio draugiškumo atvejį bene geriausiai iliustruoja Lietuvos pseudorežisierius Romas Zabrauskas, suteikiame žodį jam:

„Manau, kad Lietuvos sostinėje Vilniuje trūksta tolerancijos gėjams, todėl nusprendžiau atspausdinti lipdukus „Gay friendly“ ir priklijuoti juos visur, kur pats einu. Jei juos nuklijuosite, viešai jus apkaltinsiu homofobija ir paimsiu iš jūsų interviu su savo „iPhone“. Ruoškitės!“[1]


Nebegalima kritikuoti

Dar viena eilinė bjauri tokio tolerancijos bandwagono pasekmė yra kad tu ne tik nebegali išsakyti savo neigiamo požiūrio į kažką, bet net ir jokios konstruktyvios kritikos. Aišku dabar visa tolerastų minia pradės šaukti „kaip tai negali, kas tau draudžia, imk ir išsakyk, va x, y ir z žmonės išsako“. Suprantam, kad techniškai, išsakyti gali, baikit čia bliauti. Tačiau koks bus atsakymas? Ogi kaltinimai netolerancija, nušvilpimas, nubaubimas, aplipdymas „nacio“, „homofobo“, „rasisto“, „mizagonisto“ ir panašiomis etiketėmis. Aišku, kad visi viešai sako esą jie atviri konstruktyviai kritikai, ir kad kiekvienas gali konstruktyviai kritikuoti. Koks skirtumas, ką jie sako, svarbu, kaip elgiasi kai ta kritika realiai pasirodo.

Čia dabar būtina pastebėti, kad Pipedija kalba apie normalią kritiką ir atsakymą į ją. Jei tu aną dieną delfio komentaruose parašei, kad visi negrai yra šimpanzės ir todėl juos reik laikyti zoosoduose ir maitint bananais o po to sušaudyti, tai nemanyk, kad ši pastraipa buvo apie tave ir tau iškeltą administracinę bylą. Ir neskubėk cituoti jos savo Lietuvos Hitlerjugendo forumuose, OK? Ir apskritai geriau nebeskaityk šio straipsnio, nes jis visai ne apie tai, kad reik grąžinti draudimą moterims mokytis ir dirbti, o žydams vaikščioti šaligatviais.


Visos kartu

Nu ir paskutinės pasekmės, plaukiančios iš to kad niekas gerai nežino ką ta tolerancija reiškia, tai kad šiuo žodžiu vadinama viskas. Pasakoji anekdotą apie čiukčius, tai tu netolerantiškas čiukčiams. Pasakoji apie moteris, tai netolerantiškas moterims. Yra ir išimčių, aišku, pvz., jei pasakoji anekdotą apie juodaodį, tai tu rasistas. Bet gali būti, kad netolerancija ir rasizmas apima viena kitą, nes šios sąvokos juk reiškia beveik viską.

Tai visų šių implikacijų bendra implikacija yra kad tolerastams labai sunkiai sekasi propaguoti toleranciją, ibo jie patys nesupranta ką kalba ir ką daro. Ir nieko keisto, kadangi tolerastų judėjimas yra pagrįstas principu „neklysta kas visai nedaro“, dar žinomu kaip „geriau kažką daryti nei visai nieko nedaryti“. Pastebėkite, kaip abu principai nieko nekalba apie pamąstymą prieš darant, suvokimą ką kalbi ir panašius nebūtinus dalykus. Dar daugiau, dauguma tų entuziastų neturi žalio supratimo, ką jaučia tikrai netolerantiškas žmogus verčiamas kažką toleruoti. Nes jų pačių niekas nieko nevertė toleruoti, ko netoleravo jie ir toliau netoleruoja, o ką sakosi toleruoja tai iš tiesų paprasčiausiai mėgsta arba yra abejingi. Todėl jie negali įsijausti į kito kailį, ir todėl jų tolerancijos propagavimo metodai yra cirkai prie Seimo, nuotraukų parodos ir lipdukų klijavimai, pagal savo efektyvumą bendrai žinomi kaip „double facepalm“. Vėlgi Pipedija pastebi, kad čia yra apibendrinimas o ne taisyklė. Puikiai suprantame, kad Tu asmeniškai, brangus skaitytojau, esi ta reta išimtis, su kuo ir sveikiname, ir gali nerašyti į aptarimą apie tai kaip tau tikrai netinka šis apibūdinimas, nes tu visada nekentei krikščionių o bet tačiau juos toleruoji.


Diskriminacija

Pilnas straipsnis: diskriminacija

Diskriminacija šiuo metu yra tolerancijos antonimas, kas reiškia priešingybė.

Diskriminacija anksčiau reiškė skirstymą. Tiesiog skirstymą. Arba atsirinkimą. Pavyzdžiui, pagal šią prasmę, priimant žmones į darbą jie turi būti ir yra diskriminuojami pagal žinias, įgūdžius, patirtį, kitaip sakant tinkamumą darbui. Bet kai kada žmonės yra diskriminuojami pagal tokius dalykus, kaip religija, rasė, lytis, seksualinė orientacija ir kt., pagal ką neturėtų būti diskriminuojama. Tai šiais laikais diskriminacija vartojama tik tokia neigiama prasme. Jei tu kažką kažkur diskriminuoji, tai esi netolerantiškas, o tai reiškia blogas. Dabar antras didžiausias įžeidimas po „tu gaidys“ yra „tu diskriminuoji“. Jis nepaplitęs tik todėl, kad turi labai daug sudėtingų raidžių.

Kaip ir tolerancijos, diskriminacijos sąvoka yra valkiojama ir prievartaujama be jokios gėdos. Puikus pavyzdys yra Lietuvos studentų sąjungos atliktas tyrimas, ir žodį tyrimas Pipedija čia vartoja labai labai plačia prasme, apie Universitetuose diskriminuojamas moteris ir homoseksualus. Tyrimo išvada, kad jie labai diskriminuojami, nes apie juos pasakojama daugiau anekdotų nei apie, pavyzdžiui, vyrus.[2] Tai čia dabar reikia suprasti, kad prieš sakydamas juokelį turi peržvelgti šio mėnesio Univero statistiką ir pažiūrėti, ar apie visas lytis buvo pasakyta po lygiai juokelių. Kad netyčia sakydamas nediskriminuotum kažkurios lyties. Tai čia Pipedija pasiruošusi kirsti lažybų, kad vieninteliai žmonės katrie veda univero juokelių statistikas su tikslu savo juokeliais nieko nediskriminuoti yra tie patys, katrie augina rugiagėles vyno gamybai ir laiko prie durų kirvį mėsai kapoti.

Jei kažkada kova prieš diskriminaciją buvo progresyvus ir šaunus dalykas, dabar jis patekęs beveik išimtinai į durnių minios rankas ir naudojamas įsisavinant Europos sąjungos bei Lietuvos biudžeto pinigus, darant asmeninę karjerą, susidorojant su oponentais ir panašiais kilniais tikslais.


Šiaip kratiniai apie toleranciją

Toksai John Kennedy kart1 pasakė maždaug taip apie toleranciją:

Tolerancija nereiškia, kad neturi būti įsipareigojimų savo įsitikinimams. Greičiau ji reiškia kitų asmenų priespaudos ir persekiojimo smerkimą.

Gi kita vertus, paskui kažkoks religinis James Kennedy papildė:

Tolerancija yra paskutinė sugedusios visuomenės dorybė. Kai visuomenė yra tapusi tokia amorali, kad rėksmingai ir su pasididžiavimu pažeidinėja visus Dievo įsakymus, ji ima primygtinai reikalauti laikytis vienos vienintelės dorybės - toleruoti jos amoralumą.


Taip pat skaitykite


Visokie šaltiniai beigi nuorodos

Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.