Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Mokesčiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pagal oficialią statistiką vidutiniškai 1700 litų į rankas gaunantis Lietuvos pilietis sumoka 53 procentus mokesčių: Sodrai, GPM, PVM ir smulkesnių. Ir tai neskaičiuojant netiesioginių mokesčių, tokių kaip Akcizas, muitai ir kt.

Mokesčiai yra toks dalykas, kai valstybė iš žmonių atima pinigus. Nelabai ką ir turime pasakyti, nes lyg ir savaime viskas aišku apie juos. Galime nebent pavyzdžių pateikti. Tai ir pateiksime, nes yra tokių, kurie net neįtaria, kokie pas mus mokesčiai šalelėje.

Lietuvoje didžiausia mokesčių propaguotoja yra anokia Maldeikienė, kuri matomai su protu susipykusi[reikalingas šaltinis], arba gal šiaip tipinė biudžetinė Cenzūruota, todėl nuolat skelbia apie tai, kad mokesčiai esą yra per maži, tai šitam reikalui netgi blogą kažkokį sukūrė. O šiaip jau tokia gauja iš LLRI smarkiausiai tuos mokesčius įtakoja, nuolat aiškindami visiems, kad turtingieji mokesčių neturi mokėt, nes jie ir taip daug dirba, o mokesčių mokėjimas jiems atima motyvaciją, todėl reikia didinti mokesčius mažai uždirbantiems, kad jie daugiau dirbtų. Labai įdomi ta LLRI pozicija, o dar įdomiau, kaip jie tokias šizofrenijas įstengia pramušti.

Sistemiškai mokesčiai yra skirstomi į tris rūšis:

  • Regresiniai mokesčiai - tie, kur moki tuo mažiau, kuo daugiau gauni pajamų, pvz., du kartus daugiau uždirbi - pusantro karto mažesnę dalį pajamų sumoki
  • Proporciniai mokesčiai - tie, kurie yra tiesiog proporcingi, pvz., du kartus daugiau uždirbi - du kartus daugiau sumoki
  • Progresiniai mokesčiai - tie, kurie didėja, didėjant pajamoms, pvz., du kartus daugiau uždirbi - pusantro karto didesnę dalį pajamų sumoki

Nors oficiali propaganda nuolat skelbia, esą Lietuvoje mokesčiai esantys progresiniai (t.y., didėjant pajamoms, sumokama mokesčių dalis didėja), tačiau išties šitai yra gebelsiškas melas - perpus sumaišytas su tiesa, nutylėjimais, iškraipymais. Reali padėtis tokia, kad daugeliui žmonių mokesčiai išties yra akivaizdžiai regresiniai, galime jums ir lenteles pateikt.

Kitiems gi mokesčiai gaunasi progresiniai tik tol, kol pajamų dydis nežymiai teviršija NPD ("Neapmokestinamasis" Pajamų Dydis), bet jei palyginsime praktinį pajamų dydį ir sumokamų mokesčių dalį žmogui su realiu 1000 litų uždarbiu ir žmogui su realiu 1000000 litų uždarbiu, paaiškės, kad pastarasis sumoka kardinaliai (kartais - netgi keleriopai) mažesnę pajamų dalį, išvengdamas mokesčių visokiais turtingiesiems prieinamais būdais, pvz., apiformindamas savo pajamas, kaip įmonės turtą, užsienio kapitalą, pajamas iš akcijų, ofšorus, fondus ir t.t.. Taigi, matome, kad Lietuvoje praktinis apmokestinimas yra ryškiai regresinis, t.y., kuo daugiau uždirbi, tuo mažesnę pajamų dalį sumoki mokesčiams.


Mokesčių rūšys

Lietuvoje yra dešimtys skirtingų mokesčių, o gal net ir dar daugiau. Ir jie nuolat keičiasi, atsiranda vis nauji, perskaičiuojamos jų tvarkos ir t.t., buhalteriams nuo to plaukai šiaušiasi ant galvos ir reta įmonė bent kartą-du per metus nesumoka baudos už tai, kad nesumokėjo ar neteisingai sumokėjo kažką, ką valdžia per tą laiką 10 kart pakeitė ir išvis neaišku, ką sugalvojo. Na, bet tai buhalterių bėdos. O mes galim pažiūrėti, ką mes vienaip ar kitaip mokame. Tarp svarbiausiųjų mokesčių, kurių dėka surenkamos pačios didžiausios pajamos, bene labiausiai paminėtini šie:

  • PVM arba Pridėtinės Vertės Mokestis - tai mokestis už viską, kam galite išleisti pinigus
  • GPM arba Gyventojų Pajamų Mokestis - tai mokestis už tai, kad kažką uždirbtote
  • Akcizai - tai mokesčiai už tas prekes, be kurių negalite apsieiti
  • Pelno mokestis - tai mokestis už tai, kad neturėjote nuostolių, o drįsote pelną gauti
  • Muitai - tai mokesčiai už tai, kad atsivežėte iš užsienio kažką, ko Lietuvoje gauti negalėjote
  • Sodra - čia jau mokestis už tai, kad už dalelę sumokėtų pinigų gal kada nors gausite pensiją, nors oficialiai valdžia išvis šitus mokesčius vadina nemokesčiais.
  • PSD - tai naujas cirkas jau, kur mokesčius mokėti reikia už tai, kad egzistuoji, tai kaip sakoma, pagalvės mokestis naujame pavidale.

Dar yra vadinamasis NPD - "Neapmokestinamasis" Pajamų Dydis, katras išties visvien apmokestinamas, tik tiek, kad truputį mažiau.


Pavyzdžiai

Štai kad niekas negalėtų aiškinti, kad čia mes švaistomės tiktai visokiais nepagrįstais faktais, tai pabandėm aprašyti jums, kokių pavyzdžių yra su mokesčiais. Aišku, mes ne buhalteriai, tai gal ir paklaidų pridarėm, bet jei ir pridarėm, manom, kad jos bendrą vaizdą nelabai teiškraipo, o ir šiaip, patys galite pažiūrėti, patikrinti visus paskaičiavimus, o jei atrasit, kad apsiskaičiavom - tai išsyk ir pataisykit.

Paprastas pilietis moka mokesčius

Mes nežinom, ar jūs skaičiavote kada nors, kiek mokesčių sumokate valstybei. Daugelis galvoja, kad kokius nors 24 procentus pajamų mokesčio ir viskas. Nors išties tai nei velnio. Netgi po to, kai geraisiais klestėjimo metais socdemai sumažino pajamų mokestį beveik pusantro karto, jūs sumokate nežmoniškas sumas, kurios yra tokios, apie kurias kalbant, verkti norisi...

Išmokamas atlyginimas "į rankas": 1700,00 Lt
Darbuotojo sumokėti mokesčiai:
Neapmokestinamasis pajamų dydis: 320 Lt
Pajamų mokestis 24%: 456,85 Lt
Sodra 3%: 66,71 Lt
Priskaičiuotas atlyginimas "ant popieriaus": 2223.56 Lt
Darbdavo sumokėti mokesčiai:
Sodra 30,98%: 688,86 Lt
Įmokos į garantinį fondą 0.1%: 2,22 Lt
Visa atlyginimo vertė: 2914,64 Lt
Viso mokesčiai:
Darbdaviui "priskirti" mokesčiai: 691,08 Lt
Darbuotojui "priskirti" mokesčiai: 523,56 Lt
Iš viso sumokėta mokesčių: 1214,64 Lt
Vidutinio žmogaus sumokami mokesčiai Lietuvoje

Vat tarkim jūs gaunat paprastą vidutinį lietuvišką atlyginimą - 1700 litų į rankas. Bent jau mūsų lietuviškas statistikos departamentas sako, kad maždaug toks yra vidutinis neto atlyginimas Lietuvoje 2009 metais. Tai ką tai reiškia - ogi tai, kad šitiek lieka po to, kai sumokate mokesčius. O mokesčiai pas mus šalyje labai įdomiai suformuluoti - dalį daro taip, kad esą moka darbuotojas, o kitą dalį, esą moka darbdavys, nors išties tai viskas visvien nuo atlyginimo išlaidų skaičiuojama. Taip yra todėl, kad būtų galima pavaizduoti, jog pas mus mokesčiai mažiausi (ką ir meluoja valdžia, net susiriesdama). O išties mūsų mokesčiai yra bene didžiausi Europoje, gal tik kokia nors Norvegija šituo dalyku mus lenkia. Tai vat suskaičiuokim, kaip yra išties, pažiūrėkim lentelėje, kairėje.

Taigi, kaip matome, 41 procento mokesčių iš minėtos veik 2915 lito sumos per darbdavį sumoka vidutinį atlyginimą gaunantis žmogus Lietuvoje, o tai sudaro beveik 1215 litų. Galim dar pastebėti ir kitaip - jei mokesčių nesumokėtum, tai lyginant su gautais 1700 litų, atlyginimas padidėtų 71 procentu.

Bet ir tai dar ne viskas. Ogi pasirodo, dar yra toksai PVM: juk visus pinigus, kiek gauname, kažkaip sunaudojame. O kai tik sunaudojame (kažką perkame), tai visada atsiranda tas PVM. Ir koks gi tada įdomumas kyla? Ogi toks, kad 21 procentas prekės kainos - tai vėl mokesčiai. Ir vėl su tuo pačiu cirku - esą ne mes mokam, o pardavėjas. Nors netgi visiškam asilui aišku, kad išties sumoka vėlgi pirkėjas, nes iš kur gi pardavėjui tuos pinigus už PVM paimt, jei ne iš pirkėjo? Kitaip tariant, iš tos sumos, kuri liko po mokesčių sumokėjimo, mes dar 21 procentą sumokam mokesčių. Vat taip vat: 1700-357=1343Lt. O tai jau reiškia ką? Ogi tai, kad tie 1343 litai tesudaro 46 procentus nuo to, kiek buvo atlyginimui pradžioj paskirta (prisiminkim, kad mūsų darbdavys turėjo išleisti atlyginimui veik 2915 litų). Kitaip tariant, jūs, vidutinis Lietuvos pilietis, mokate 54 procentus mokesčių, t.y., gaunate mažiau, kaip pusę to, ką uždirbote!

Ir tai dar neskaičiuojant visokių muitų už importines prekes, specialių akcizų alkoholiui, tabakui bei kurui, mokesčių už žemę, už dokumentus, už transporto priemonių registraciją, pažymas visokias, netiesioginius mokesčius per trečiąsias šalis, ir kitų visokių kliedesių, katruos pilnai suskaičiavus gali paaiškėti, kad gaunate netgi mažiau kaip trečdalį to, ką uždirbate, o valstybei atitenka visa likusi dalis! Ir tai dar neskaitant tų kyšių, kuriuos norit ar nenorit, sumokate visokiems valdininkams bei pareigūnams, jei norite namą pasistatyti ar užsiimti verslu!

Taigi, reziumuodami, konstatuojame: vidutinis pilietis daugiau, kaip pusę atlyginimo sumoka mokesčiams. O skaičiuojant dar ir netiesioginius mokesčius - netoli dviejų trečdalių atlyginimo sumokama mokesčiams. Tai argi galim čia stebėtis, kad vokeliai tokie populiarūs?

Individualus verslininkas moka mokesčius

Bet tai visi eilinio piliečio mokami mokesčiai yra niekai, palyginus su tuo, ką turi mokėti žmogus, užsiimantis verslu. Nors tiems, kas nesusipažino su verslo realybe, gali atrodyti ir kitaip, nes juk daugelis yra girdėję, kad vertelgos užsideda daugiau, kaip 100 procentų antkainį. Taigi, pažiūrėkim, kaip čia yra išties ir kiek čia to antkainio tenka pardavėjui, o kiek tenka mokesčiams.

Tarkim, jūs esat kažkoks individualus verslautojas, prekiaujat turguje bulvėmis. Nusiperkat bulvių už 50 litų ir norit užsidirbti iš jų 50 litų. Tai kas gaunasi? Jums reikia sumokėti 36 procentus mokesčių sumoje (GPM, Sodra ir t.t.). Pradžioj tai atrodo lyg ir nebaisiai, kol nepradedam skaičiuoti to, kad verslininkas iš pajamų dalį pinigų išties ne uždirba sau, o išleidžia žaliavoms, prekėms ar įrangai pirkti, t.y., verslui. O kai pradedam skaičiuoti, tai va, ką atrandam: grubiai imant, reikalingos pajamos yra 100 litų plius mokesčiai, t.y., gauname lygtį:

(100-36%)/36% = 100/x, kur x - tai papildomas antkainis, skirtas mokesčiams sumokėti.

Sprendžiame lygtį ir išsprendžiame:

(100-36)/36 = 100/x
  67/36 = 100/x
    1,86 = 100/x
x = 36*1,86
x = 68,56

Taigi, kaip matome, norėdami uždirbti 50 litų pelno iš bulvių, kurias pirkote už 50 litų, gaunate sumokėti 68,56 litus mokesčių, t.y., daugiau, nei jūs uždirbote. Ir netgi daugiau, negu tos bulvės jums kainavo. Todėl, jei norėsite savo bulves kažkam parduoti, tai jos kainuos:

50+50+68,56 = 168,56Lt

O dabar vėl galite dar kartą prisiminti, kad čia dar ir PVM atsiranda, pabrangindamas bulves dar 19 procentų, tad pradžioj pirktos už 50 litų, jos ima kainuoti gerus 208,10Lt! Tad nenuostabu, kad pirkėjai jus pasiųs naxuj ir nieko jūs neparduosite ir tiktai subankrutuosite, o parduos kažką tiktai tas, kas tų mokesčių nemoka. Nes kaip matėm, netgi su dvigubu antkainiu pardavinėjant, pelno neužtenka, kad mokesčius sumokėt.

Dar be to primename, kad visos šitos nesąmonės jūs dar ir suskaičiuoti normaliai negalėsite (mes tik grubų priartėjimą skaičiavom), nes išties ten formulės tokios absurdiškos, kad net profesionalūs buhalteriai iš proto kraustosi - kažkokie buhalterijos specai šitą nesąmoningą formulę jau pakrikštijo skambiu vardu - "Kubiliaus ir Šemetos Rekursija". Todėl jums dar ir teks samdytis buhalterį, kuris jums kainuos daugiau, nei iš tų varganų bulvių uždirbsite, o be to, visvien ateis pas jus inspektoriai iš VMI ir uždės jums baudas. Ir dar galėsit melstis, kad į kalėjimą nepasodintų.

Tikroji bulvių kaina

O dabar, jei dar nepasidarė bloga nuo to, kiek sumokėta gaunasi mokesčių, tai jums dabar insultą įvarysim. Pamodeliuokime, kas būna, kai jūs, būdamas visišku asilu sąžiningu mokesčių mokėtoju, perkate tas vat bulves iš kito visiško asilo sąžiningo mokesčių mokėtojo.

Taigi, jūs sumokėjote 208,10Lt už bulves, kurias paskui suvalgėte. Taigi, bulvių pardavėjas, sumokėjęs mokesčius ir atsiskaitęs už bulves, iš jūsų gavo tik 50 litų. O jūs, kad galėtumėte tuos pinigus sumokėti, turėjote uždirbti 442,77Lt, iš kurių sumokėti 234,67Lt mokesčių. Taip kad pirkdamas bulves, atnešėte 50 litų pelno pardavėjui (kuris su tokiu verslu, reik manyti, badu dvesia), o abu kartu už tas bulves sumokėjot net 397,77Lt mokesčių. O kai kuriems valdžioje prie viso šito dar kyla klausimas, kad mokesčius reikia didinti!


Citatos visokios

  • Ačiū Dievui, nuostoliai dar nėra apmokestinami (kažkoks verslininkas finansiniame forume)
  • Pasiskaičiavau, kad už jei už autorinius šiais metais gausiu 1000 litų, tai turėsiu sumokėti 1100 litų mokesčių (kažkoks veikėjas iš kito finansinio forumo)
  • Mokesčiai Lietuvoje yra per maži (valdantieji konservatoriai)

Dar žr.