Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Akcizai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Paskaičiavę, sužinome, kad maždaug 2/3 degalų kainos yra mokesčiai, didžiausia dalimi - akcizas

Akcizas - tai dar vienas mokestis, katrą tenka mokėti veik kiekvienam Lietuvos gyventojui. Kartais vadinamas antruoju PVM, nors visgi dažniau PVM yra vadinamas antruoju akcizu. Kaip ir PVM, akcizo esmė yra pridėti papildomus mokesčius gyventojams per pardavėją, kuris turi mokėti pinigus už tam tikras prekes. Aišku, galutiniam rezultate, kaip ir visur, viską apmoka pirkėjas.


Kuo skiriasi akcizas

Nuo kitų mokesčių akcizas skiriamas tuo, kad yra taikomas tik kai kurioms prekėms - toms, kurios turi didžiausią paklausą. Tam, kad prisidengti dėl šių mokesčių, valdžia visada kabina makaronus gyventojams, pvz., pezama, esą akcizas už tabaką dedamas rūpinantis rūkalių sveikata (nors rūpi tik pinigai), akcizas už degalus teisinamas tuo, kad degalai importuojami (nors vėlgi, valdžiai rūpi tik pinigai), akcizas už cukrų dedamas, prisidengiant aiškinimais apie runkelių augintojus (nors vėl, eilinį kartą valdžiai rūpi tik pinigai) ir t.t.. Visus akcizus vienija bendras dalykas: jie dedami ant prekių, be kurių didelei daliai žmonių keblu apsieiti, todėl jie neišvengiamai tą mokestį sumokės.

Bet tai nepamirškit, kad po akcizo visvien dar reikia sumokėti PVM ir niekur čia nesidėsi, o PVM dar bus ir skaičiuojamas nuo sumos, įskaitant ir akcizą! Tai jei sumokėsit 3 litus už litrą benzino, tai žinokit, kad čia bus ne tik 1,5 lito akcizas įskaičiuotas, bus ir PVM nuo tų 3 litų, tai sumoj gausis daugiau kaip 2 litai mokesčių.


Populiariausi akcizai Lietuvoje

Štai maždaug kokie akcizai yra Lietuvoje daugeliui populiariausių prekių:

  • Benzinui - 1,5 lito už litrą
  • Alui - vidutiniškai 0,22 lito už puslitrinį butelį
  • Vynui - daugumai rūšių - 1,98 lito už butelį iki litro talpos
  • Degtinei ir kitiems stipriesiems gėrimams - 1,52 lito už puslitrį
  • Cigaretėms - vidutiniškai maždaug 2,7 lito už pakelį (o nuo Rugsėjo 1 - dar pabrangs! Upd. - jau du kartus spėjo pabrangt, tai jau gal ir du kartus daugiau dabar!)
  • Cukrui - 1,68 lito už kilogramą

Galim pastebėti, kad cigarečių pakelis apmokestinamas veik dvigubai smarkiau už degtinės butelį - tad puikiai matome, kokia čia sveikata rūpinasi valstybė. Akcizas gi cukrui bene prieš 8 metus buvo pervadintas į cukraus mokestį, ta proga dar ir triūbijama buvo, esą cukraus akcizas panaikintas. Nors kaip buvo jisai, taip ir liko. Dar be to yra visokių akcizų už kosmetiką bei kvepalus, brangias mašinas ir kitokius dalykus, apie ką daugelis lietuvių nei neįtaria.