Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Dronas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dronas - klasikine, bendrąja prasme - pilnai ar dalinai savarankiška transporto priemonė, kuri visą ar dalį laiko veikia be žmogaus, keliaudama ir gabendama kokį nors krovinį. Dažniausiai kaip dronai būna suvokiami skraidantys aparatai, tačiau išties tiek pat tai gali būti ir žeme važinėjantys ar vandeniu plaukiojantys įrenginiai.

Drono pavadinimo kilmė - nuo angliško žodžio, reiškiančio traną - t.y., bičių patiną, kuris neturi didelės naudos, bet skraido. Pirmi aparatai, vadinti dronais, buvo sukurti dar pačioje XXa. pradžioje - tai buvo per nuotolį valdomi atgyvenę lėktuvai, skirti priešlėktuvinių pabūklų įguloms mokyti.

Dronų sukūrimo istorija

Pirmuosius dronus sukūrė, o paskui ilgai vystė Didžioji Britanija, ilgą laiką buvusi faktiškai vienintele tokių skraidančių aparatų naudotoja. Gan ilgai tokie aparatai buvo slapti.

Bene pirmu tokiu aparatu tapo I Pasaulinio karo laikų žvalgybinis britų Fairey IIIF lėktuvas - jis buvo sukurtas 1917 metais, tačiau aviacijos progresas tuo metu buvo toks neįtikėtinai greitas, kad jau po 10 metų lėktuvas buvo laikomas atgyvenusiu, o tada po truputį imtas keisti ir naudotiti kitais tikslais. Lėktuvas buvo ypatingai pigus, gamintas didžiuliais kiekiais (netoli 1000 vienetų), tad naudotas labai plačiai - ir kaip mokomasis, ir visokiais kitais tikslais. O kai prireikė kokio nors skraidančio taikinio, tai nelabai tiksliu metu, bet aišku, kad maždaug apie kokius 1925 ir buvo sukurta Fairey Queen modifikacija, radijo bangomis valdoma per nuotolį. Pagaminti trys tokie perdirbti lėktuvai, skirti daugiau bandymams.

Vėliau, 1935 metais atsirado britiško de Havilland Tiger Moth modifikacija, pavadinta de Havilland Queen Bee. Lėktuvą galėjo valdyti ir normalus pilotas, bet galima viską buvo valdyti ir nuotoliu, per radijo įrangą. Šie lėktuvai išties gerai pasiteisino ir jų buvo pagaminta ištisi 400. Būtent su šiais lėktuvais ir atsirado ta nauja žodžio "drone" prasmė. Panašu, kad žodis "drone" buvo pradėtas naudoti juokais, parodant, kad tas lėktuvas visai nėra bičių motinėlė (Queen Bee), o kad yra išties jokio naudingo darbo nedarantis tranas.

Dar vėliau, jau 1937 buvo pradėtas gaminti panašus lėktuvas - hidroplanas, pavadintas Airspeed Queen Wasp, kurio pagaminta nedaug (vos 7 vienetai), tačiau šis lėktuvas buvo geras tuo, kad tiko ir laivynui, nes galėjo kilti nuo vandens ir ten pat leistis. Visgi aparatas nelabai pasiteisino, tad ir gaminta buvo nedaug.

Jau 1942 buvo sukurtas visai naujos kartos lėktuvas Miles Queen Martinet, Miles Martinet mokomojo lėktuvo variantas. Pirmiausiai šie lėktuvai buvo skirti tiesiog taikinių vilkimui ar panašiems reikalams, bet apie 80 tokių lėktuvų buvo paversti radijo bangomis valdomais. Šie lėktuvai skrydžio charakteristikomis jau buvo panašesni į to meto naikintuvus ir bombonešius, oficialiai naudoti kaip taikiniai, tačiau bandoma buvo sukurti ir lėktuvus, kurie, gal būt, galėtų atlikti ir kitokias misijas, pvz., bombardavimo. Tiesa, sėkmingų tokių aparatų padaryti nesigavo, bet lėktuvai irgi jau buvo vadinami dronais.

Kadangi terminas "dronas" išplito už kariuomenės ir aviacijos ribų, gana greitai jį perėmė įvairūs fantastai, kurie įvairiose fantastikos žanro knygose apie kokias nors ateities kosmines keliones imdavo ir paminėdavo kokius nors dronus, kaip savarankiškai kur nors keliaujančius ir krovinius vežiojančius aparatus. Taip terminas ir įsitvirtino visuomenėje, nors tokių aparatų normalūs žmonės nematydavo, o įvairios kariuomenės tokią nuotoliniu būdu valdomą ar išvis savarankiškai veikiančią techniką ypatingai įslaptindavo, nes tai buvo super naujos technologijos.

Apie 1973 metus JAV jau ėmė masiškai naudoti dronus Vietnamo kare žvalgybai. Dronai pasiteisindavo daug labiau, nes sovietai visą Vietnamą prikaišiojo didžiuliais kiekiais priešlėktuvinės ginkluotės. Lakūnai skrydžiuose žūdavo dažnai, bet dronai leido tų žūčių išvengti. Jau tuo metu JAV kariuomenė šiuos aparatus taip ir vadino - dronais.

Panašiu metu dronus pradėjo plačiau naudoti ir kitų šalių kariuomenės, daugiausiai žvalgybai. Tarp tokių pirmų naudotojų buvo Izraelis ir SSRS, bet greitai tokių valstybių daugėjo. Kaip tik tuo metu, atsiradus pirmiems kompaktiškiems kompiuteriams, atsirado ir galimybė dronus programuoti - kad jie galėtų nuskristi toli, numatytu maršrutu, o paskui ir sugrįžtų. Apoie tą laiką ėmė rastis ir geresnės, skaitmeninės ryšio sistemos, kurios leido koduoti signalus ir išvengti radijo trukdžių ar bandymų droną perimti.

Na, ir galų gale, kai tokios technologijos dar labiau atpigo, jau apie 1980 metus įvairūs per nuotolį valdomi skraidymo aparatai pradėjo plisti ir civilių tarpe - pirmiausiai tarp įvairių radijo mėgėjų, norėjusių susikurti per nuotolį valdomus skraidančius lėktuvų modelius, o paskui ir dar plačiau. Jau apie 1990 ėmė rastis ir komerciniai dronai, greitai ėmė rastis ir visokios vertikaliai kylančios platformos.

Dar per dar porą dešimčių metų atsirado ir labai pigūs buitiniai, vertikaliai kylantys ir besileiždiantys dronai - kopteriai. Tokie dronai jau buvo turintys visai neblogą valdymą, maršrutų saugojimą, gebėjimą grįžti atgal į vietą, iš kurios buvo paleisti, turintys geras videokameras ir taip toliau. Itin didelį lūžį čia sukėlė naujos kartos ličio akumuliatoriai, kurie buvo labai lengvi ir talpūs, o kartu leidžiantys naudoti elektros variklius, mat šie, skirtingai nuo benzininių, gali būti valdomi labai tiksliai, greitai ir lengvai. Tokių variklių dėka ir išplito tie nebrangūs kopteriai, taip mėgstami įvairių mėgėjų.

Visgi ten, kur reikia didelio skridimo laiko, didelių nuotolių, ir toliau naudojami benzininiai varikliai, tačiau tai jau paprastai nėra buitinė technika.

Pipedijai žinomi dronai

Čia štai kažkiek paskirų dronų yra aprašyta dar: