Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Austrija-Vengrija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Austrijos-Vengrijos Imperija - buvo tokia šlykšti valstybė kadaise, kuri valdė didelį gabalą Europos, o išties tai buvo tiesiog toksai klastingai aplink Austriją sukurtas darinys, kuriam vadovavo Habsburgai. Tai taip giliai ir istoriškai pažvelgus, Europos Sąjunga išties yra bandymas atkartoti ne ką kitą, o būtent šitą Austrijos-Vengrijos imperiją didesniais mastais.

Susikūrė ta Austrijos-Vengrijos imperija kažin kada ir buvo labai nevykusi. Nes susidarė iš kažkokios Austrijos, kuri gavo nuo Vengrijos į kaulus, tačiau kažkokiais diplomatiniais metodais sugebėjo tapti Vengrijos valdytoja. Tai labai keista, bet panašiai gi gavosi ir su LDK: nuo šios kažkaip į kaulus gavo Lenkija, bet irgi kažkaip viskas baigėsi tuo, kad Lenkija ėmė valdyti Lietuvą. Taip ir su visa Austrija-Vengrija: nors čia lyg ir buvo dviejų šalių junginys, ale gi gavosi taip, kad Austrija valdė, o Vengrija nelabai. Tai todėl panašiai kaip Abiejų Tautų Respubliką daugelis užsieniečių vadina Lenkija, taip ir Austriją-Vengriją daugelis vadina tiesiog Austrijos Imperija.

Tai paskui prie tos Austrijos-Vengrijos prijungta buvo krūva kitų aplinkinių šalių - pavyzdžiui, Čekija, Slovakija, Rumunija, Kroatija, Slovėnija ir dar ten kažkas. O paskui ir gabalas Lenkijos, gabalas Italijos, kažkas ten dar ir taip toliau. Taip gavosi daugiatautė valstybė, kurioje austrai sudarė mažumą, bet kažkodėl visus valdė ir terorizavo.

Dar reikia čia pridėti, kad Austrija-Vengrija buvo labai nevykėliška ir užsibiurokratinusi, o jos karinius ir organizacinius pajėgumus geriausiai nusako viena istorija apie tai, kaip visą šitą imperiją per garsų mūšį sumušė Turkija. Tatai buvo Karansebešo mūšis, į pasaulinę istoriją įėjęs kaip didžiausias visų laikų karinis feilas, kuris nepralenktas iki šiolei, nes pralenkti jo tiesiog neįmanoma.

Tai čia dar reikia pridurti, kad panašūs feilai pas austrijokus kartodavosi nuolat. O ir garsiausia ir žymiausia visų laikų humoristinė knyga - Šveiko nuotykiai, juk ne šiaip sau buvo parašyta būtent apie Austriją-Vengriją, o tiksliau - apie jos nuostabią kariuomenę.

Suiro gi Austrija-Vengrija po to, kai kažkokie Serbijos veikėjai nušovė kokį tai sosto paveldėtoją erchercogą Ferdinandą, nuo ko prasidėjo visas I Pasaulinis karas: austrai gi nusprendė kad smulkią valstybėlę sudoros ir viskas. Tai ne tik kad nesugebėjo susidorot, bet visus įvėlė į milžiniškas skerdynes, trukusias keletą metų, o baigėsi viskas tuo, kad visa Austrijos-Vengrijos imperija subyrėjo ir buvo taip pridaužyta, kad maža nepasirodė.

Tai po viso to anie ir suiro, tačiau imperiniai kėslai liko, tik vat jau atstatyti jie buvo kitaip - per garsųjį Anšliusą, kuriuo tie patys austriški tipai nutarė apvienyti austrus ir vokiečius bendroje socialistinėje revoliucijoje. Ale ir toji revoliucija kažkaip jiems nesigavo, nes baigėsi tuo, kad ji gavosi nacionalsocialistine ir viskas virto į III Reichą, tiesa gi valdytą iš tos pačios Austrijos kilusio Adolfo Hitlerio.

O paskui gi sako, jau po II Pasaulinio karo austriški imperatoriai Habsburgai nutarė atkurti imperiją vėl, tik jau gudriau - taip jie ėmė organizuoti Europos Sąjungą...