Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Pseudoracionalūs kliedesiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
13:10, 20 sausio 2018 versija, sukurta Tararaika (Aptarimas | indėlis) (Atmestas Untgviu (Aptarimas) pakeitimas; sugrąžinta Fandorina versija)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Racionalizuoti kliedesiai, dar taip vadinami racionalūs arba pseudoracionalūs kliedesiai - tam tikra ganėtinai sistemiškų kliedesių rūšis, turinti menamai racionalų pagrindą, apvilktą įvairiomis pseudomokslinėmis ar dar kokiomis nors teorijomis. Dažniausiai racionalizuoti kliedesiai pasitaiko, esant indukuotosioms psichozėms ir paranojinei šizofrenijai. Neretai kartu pastebima anozognozija, sąmoninga disimuliacija.

Itin prastais atvejais pseudoracionalūs kliedesiai prasimuša ir į įstatymus - tada gaunasi legitimizuoti kliedesiai.

Svarbu atkreipti dėmesį: dėl menamo paviršinio racionalumo šie kliedesiai gali sukurti klaidingą įspūdį, esą tai ne kliedesiai. Todėl juos identifikuojant, svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar pacientas priima kritiką tų kliedesių atžvilgiu, ar geba juos įvertinti iš kitos pusės, ar linkęs į neadekvačią generalizaciją, sąmokslų paiešką ar pan.. Kai kuriais atvejais gali būti pageidautina ir tam tikra konsultacija su atitinkamos srities (inžinerijos, fizikos, IT, ekonomikos ar pan.) specialistais.

Rekomendacija: kadangi daugelis pacientų būna linkę į kverulianciją ir persekiojimą, mokslinę kliedesių pusę analizuojantys specialistai turi būti įslaptinami dėl jų pačių saugumo, siekiant išvengti pacientų keršto.

Taip pat svarbu nepainioti racionalizuotų kliedesių su panašiai besivadinančiais racionalizacijos kliedesiais: pirmi pasižymi menamu racionalumu (tai ir yra kliedesių racionalizavimo požymis), o antri - apie kažko pagerinimą. Pastarieji kliedesiai gali būti ir pseudoracionalūs, ir absurdiški, nors dažniausiai visgi būna racionalizuoti, menamai tikri.

Tipiškas racionalizuotų kliedesių atvejis - pseudomokslinės teorijos apie vėžio esą grybelinę kilmę bei gydymą vitaminais: nors kiekvienam specialistui (t.y., gydytojui) akivaizdu, jog tai yra kliedesiai, medicinos žinių neturintiems asmenims tokie aiškinimai gali atrodyti gana natūraliai, įtikinamai.


Racionalizuotų kliedesių požymiai

Būdingas bendras racionalizuotų kliedesių bruožas - iš pirmo žvilgsnio visokie paciento šnekami dalykai gali atrodyti turintys racionalų pagrindą, t.y., neatitinkantys kliedesių požymių. Tačiau pasiaiškinus kiek daugiau, paaiškėja, kad tasai pagrindas nėra racionalus, o paremtas klaidingomis prielaidomis, falsifikacijomis ar išvis kažkokiomis pseudomokslinėmis nesąmonėmis. Daugeliu atvejų pacientas gali naudoti visokią terminiją, primenančią mokslinę ar inžinerinę, todėl irgi gali sukelti menamai racionalaus žmogaus įspūdį.

Dažnai pseudoracionalūs kliedesiai pasižymi tipiška kelių sluoksnių struktūra: paviršiuje slypi menamai racionalios teorijos, kiek giliau po jomis slepiasi menamai racionalūs, bet jau sunkiau įtikėtini sąmokslai, o dar giliau slypi visokios atvirai paranojinio pobūdžio sąmokslo teorijos, kurias pacientas linkęs atskleisti tiktai tiems žmonėms, kuriais pasitiki.

Būdinga, kad tie keli sluoksniai būna tuo aiškesni, kuo labiau tie kliedesiai sistematizuoti. Pvz., pacientas sakosi išradęs kokį nors energijos generavimo įtaisą ir netgi pateikia kokį nors patentą, tačiau paskui paaiškėja, kad įrenginio nesigauna atidirbti, nes trūksta pinigų, o investuotojai nenori kišti savo pinigų, nes yra nesuinteresuoti. O nesuinteresuoti todėl, kad papirkti ir bendrai visos naftos bei energetikos kompanijos viską valdo ir neleidžia gaminti pigios energijos.

Kiti kliedesių požymiai, kaip kad paciento nekritiškumas savo teorijoms ir kliedesių korekcijos negalimumas - pasitvirtina, nebent būna pridengtas disimuliacija. Todėl, vertinant kliedesius, svarbu ne tik įsivertinti, kiek jie primena realybę, bet ir nustatyti paties paciento reakcijas į tų kliedesių kritiką.

Dažniausi racionalizuoti kliedesiai - tai įvairūs išradybos kliedesiai ir reformų kliedesiai, besiremiantys esą moksliniais, politiniais, istoriniais, techniniais faktais, kuriais remiantis pacientas ima kurti įvairias teorijas apie kokį nors išradimą ar patobulinimą, kurį pacientas esą sukūrė. Neretai būna uždarbio kliedesiai, susiję su įvairiomis piramidinėmis schemomis. Kartais pasitaiko ir nuodijimo kliedesiai, dažniausiai susiję su visokiais skiepais ir chemija.

Neretai racionalizuotu pobūdžiu pasižymi ir įvairūs kiti paranojiniai kliedesiai, ypač ilgai trunkantys, nes įgauna sistemiškumą, pacientai prisirankioja daug visokių juos įrodančių faktų.

Racionalizuoti kliedesiai yra pavojingi tuo, kad lengvai prasimuša per aplinkinių žmonių skeptiškumo filtrus, todėl neretai sukelia indukuotus kliedesius. Neretai racionalizuotus kliedesius sąmoningai skleidžia sukčiai ir aferistai, kurie patys tokiais kliedesiais netgi netiki, tačiau apgalvotai sukeldami juos savo aukoms, užsidirba iš to pinigus.

Tipiški racionalizuoti kliedesiai

Yra daug įvairių racionalizuotų kliedesių rūšių, kurios neįsigilinusiam asmeniui gali atrodyti kaip racionalios idėjos, juoba patys pacientai neretai sąmoningai stengiasi savo kliedesius užmaskuoti, neišsiduodami, jog nusišneka. Kaip pvz.:

Liaudyje tokie kliedesiai dažnai siejami su sąmokslo teorijomis, nes pasigilinus į juos kiek giliau, ima lįsti visokios idėjos apie pasaulinius žydomasonių sąmokslus, iliuminačius ir pan.. Kaip pvz., šaltosios termobranduolinės sintezės atveju paaiškėja, kad visa stebuklingoji energetika neplinta dėl to, kad ją draudžia visokios energetikos kompanijos, kurios bijo kad praras pinigus, o jas valdo kokie nors pasaulio finansininkai, kurie viską uždraudžia.