Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Anozognozija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Anozognozija, kartais dar vadinama kaip anosognozija - paciento negebėjimas suprasti ir įvertinti savo būsenos, kylantis dėl jo patiriamos psichikos ligos. Paprastai tai yra vienas iš tipiškų sunkią paciento būklę rodančių simptomų.

Kaip neigiama anozognozijos pasekmė kyla paciento atsisakymas gydytis, pasipriešinimas, bandant jį guldyti į psichiatrinę ligoninę, disimuliacija, o vėliau kai kada ir kveruliancija, nukreipta prieš pacientui padėti bandžiusius gydytojus ir artimuosius.

Anozognozija visada lengvai identifiuojama, pritaikius spąstus nr. 22: pagal juos pacientas arba pripažįsta savo ligą, arba tas ligos nepripažinimas tampa patikimu anozognozijos simptomu.


Anozognozijos patogenezė

Anozognozija kyla dėl vieno ar kito sunkaus psichikos sutrikimo, dėl kurio pacientas savo būklę vertina neteisingai ir ignoruoja bei neigia faktus, rodančius jo susirgimą. Tipiškos anozognozijos priežastys:

  • Oligofrenija, demencija - pacientas negeba įvertinti savo būklės dėl kraštutinai susilpnėjusių intelektinių gebėjimų
  • Amnezija - pacientas negeba įvertinti savo būklės, nes dėl atminties sutrikimų neatsimena jo būklę rodančių įvykių
  • Psichozė - dėl pakrikusio mąstymo ir sąmonės sutrikimų pacientas išvis negali įvertinti savo būklės
  • Įvairios lėtinės psichotinio pobūdžio būsenos, būdingos šizofrenijai ir epilepsijai, dėl kurių pacientas ima galvoti, kad jo būsena yra normali
  • Įvairios būsenos susijusios su kliedesiais, dėl kurių pacientas negali įvertinti savo būklės, pvz., dėl šizofrenijos, narkotinės intoksikacijos ir pan.
  • Psichologinis paciento negebėjimas susitaikyti su ligos faktu, ypač jei žemina jo savivertę, kaip pvz., labai būdinga alkoholizmo atveju
  • Apatija ir bendrai įvairios depresijos, dėl kurių pacientui jo liga tampa nesvarbia ir visi argumentai ignoruojami, net jeigu jie akivaizdūs
  • Sąmonės aptemimas, dėl kurio pacientas nesusigaudo situacijoje, įskaitant ir tai, kad nesuvokia savo būsenos
  • Įvairių formų isterija, dėl kurios pacientas negeba adekvačiai vertinti savo būklės
  • Įvairios psichopatijos, dėl kurių pacientas linkęs ignoruoti irba neigti jo ligą rodančius faktus

Atskirai reikia skirti dar ir specfišką su smegenų pažeidimais susijusią anozognoziją, kur pacientas neigia įvairias somatines ligas, kaip pvz., esant rankos lūžiui, pacientas gali sakyti, kad ranka sveika. Tokios būsenos būna susijusios su galvos smegenų žievės pažeidimais, intoksikacijomis (alkoholinėmis, narkotinėmis ir pan.), kai kuriomis traumomis ir t.t..