Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


X karta

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

X karta yra viena iš įtakingiausių dabar kartų, neretai painiojama su baby boomer karta, bet jaunesnė. X kartos gimimo laikas - tai maždaug tarp 1965 ir 1979 metų. Kaip tik šita karta Lietuvoje užaugo sovietinės okupacijos beigi Šaltojo karo metais, todėl turi gana aiškias pažiūras apie pasaulio politiką - daugelis yra nusistatę kategoriškai prieš SSRS ir Rusiją, nes šias šalis žino iš savo patirties, o ne iš kalbų.

Dabar šios kartos atstovams yra maždaug tarp 40 ir 55 metų - t.y., dar ne visai kriošenos, bet jau gerokai pagyvenę, nejauni.


Postsovietinės X kartos problemos

Kiti gi iš šios kartos yra kažkur lūžę galvoje, tad nors ir patyrę realių siaubų, pvz., konclagerį primenančią tarnybą Tarybinėje Armijoje, visokį deficitą, laisvės ir netgi muzikos draudimus, ir netgi kartais susidūrę su KGB, aiškina, kad tais laikais esą buvę kaip tai viskas tvarkoje - taip sakant, prie ruso buvo geriau.

Visa šita X karta pasižymi kraštutinai giliomis traumomis, nepaprastai išplitusiais sunkiais psichikos sužeidimais. Netoli pusės, o gal ir daugiau kaip pusę jų kamuoja PTSD, tačiau beveik niekas iš jų jokių žingsnių tam tvarkytis nesiima, nes atseit psichoterapija yra gėda ir tiktai psichai gali vaikščioti pas psichologą. Neadekvatus požiūris į savo traumas ir patirtis duoda pasekmes: beveik visi šios kartos asmenys Lietuvoje ar kitose postsovietinėse šalyse yra linkę į nenormaliai aršias reakcijas, dažnai į nepamatuojamą žodinę, o kartais ir į fizinę agresiją, yra klaikiai nepakantūs kitoms nuomonėms ar išvis kuo nors kitaip atrodantiems žmonėms.

Kita vertus, ši karta turi ir labai stiprių patirčių, ir stiprių pusių: daugelis iš jų išmoko kovoti ir judėti pirmyn netgi visiškai neįmanomomis sąlygomis, todėl neretai siekia tikslo ten, kur milenialsai ar Z karta net nepabandę nuleistų rankas. Vardan tikslo X karta, kaip ir baby boomeriai, linkę labai smarkiai persidirbti, netgi žalodami ir aukodami savo sveikatą. Dėl to tokie žmonės neretai būna gana daug pasiekę.

Kadangi išaugo ne rinkos ekonomikos sąlygomis, o sovietmečiu, X kartos atstovai neretai sunkiai gaudosi versle, daro daug nesąmonių, dažniausiai iš principo nesuvokia ir negeba priimti win-win verslo modelio. Jų įsivaizdavimu, jei vienas laimi, tai kitas pralaimi - kaip pjautynėse dėl grobio.

Pastebima dalis X kartos atstovų neigiamai vertina bet kokį verslą, daugelis - visiškai nesusigaudo bazinėse finansų valdymo sąvokose - pvz., neskiria pelno nuo pajamų, neskiria pastovių kaštų nuo kintamų kaštų ir panašiai, visiškai absurdiškais būdais skaičiuoja savikainas. Dėl tų elementarių žinių trūkumų neretai sugeba sužlugti netgi tada, kai turi netgi kokią nors neblogą verslo idėją.

X karta sugeba naudotis naujomis technologijomis, internetais, tačiau yra gerokai atsilikę. Pagrindinis jų socialinis tinklas yra tiesiog Facebook, gana aktyviai naudoja Youtube, tačiau Reddit jiems tiesiog nežinomas.


Vakarų šalių X karta

Vakarų šalių X karta irgi daug kuo panaši į Lietuvišką, tačiau rinkos ekonomikoje gaudosi, turi daug pinigų, geras, teigiamas patirtis, neturi traumų, tad yra žymiai normalesni, neagresyvūs, sveikesnio proto, nelinkę į keistai grubias, agresyvias reakcijas. Šiu atžvilgiu čia ryškiai matosi skirtis tarp Rytų ir Vakarų.

Kadangi Vakaruose visokie kompiuteriai atsirado ir masiškai išplito mažiausiai geru dešimtmečiu anksčiau, vakarietiški X kartos atstovai kiek lengviau gaudosi kompiuteriuose ir visokiose IT technologijose. Kaip viena iš to pasekmių - vakariečiai skeptiškai žiūri į internetinį balsavimą, nes tiesiog natūraliai suvokia, kaip lengva manipuliuoti kompiuteriniais duomenimis ir tuos duomenis feikinti. Kaip kontrastas, IT pagrindų neturintys postosvietiniai X kartos atstovai linkę į internetinį balsavimą žiūrėti teigiamai, o IT pagrindų tiesiog visiškai neturi (nors neretai perdėtai pasitiki savimi - Daningo-Kriūgerio efektas).

Kadangi vakarietiškiems X kartos atstovams buvo laisvai prieinami komiksai ir jie tuos komiksus skaitė tiesiog maišais, dabar jie daug geriau gaudosi visokiose mėmėse ar šiaip populiarioje kultūroje. Taigi, vakarietiška X karta sugeba susikalbėti su Z karta, kai sovietiniams X kartos atstovams tai kartais išvis neįmanoma.

Kita vertus, vakarietiški X kartos atstovai žymiai mažiau linkę kovoti dėl sėkmės ir mažiau linkę persidirbti - t.y., yra daug panašesni į milenialsus, tik kad senesni.

Bendrai imant, lietuviški ar bendrai postsovietiniai X kartos atstovai yra panašesni į gerokai senesnius ir labiau traumuotus Vakarų šalių baby boomer kartos atstovus - tuos, kas patyrę, pvz., kokį nors Vietnamo karą ar kitas problemas. Tuo tarpu vakarietiški X kartos atstovai panašesni į lietuviškus millenialsus.