Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Liuksemburgo radijas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Čia toksai istorinis Liuksemburgo radijo logotipas

Liuksemburgo radijas arba Radio Luxembourg, dar žinomas kaip 208 (tiek metrų banga jis transliavo) - šiais laikais jau neegzistuojanti radijo stotis, kuri buvo viena iš svarbiausių radijo stočių, girdimų Lietuvoje. Skirtingai nuo tokių užsienio stočių, kaip Laisvoji Europa ar Amerikos balsas, nebuvo slopinama, nes nieko nekalbėdavo lietuvių kalba, o tiktai transliavo muziką ir šnekėdavo nesuprantamai prancūziškai ar angliškai.

Dienos metu Liuksemburgo radijas nebuvo girdimas, tačiau dažniausiai neblogai girdėdavosi naktį, maždaug nuo kokios 1-2 valandų nakties. Tuo metu kalbėdavo nesuprantamomis kalbomis - t.y., anglų kalba ar panašiai, tačiau vis tarpais paleisdavo neblogos muzikos, pvz., kokio nors Bon Jovi, The Clash ar Queen dainuojamų dainų. Kai kurie šitaip ir į magnetofoną prisirašydavo kad ir nelabai kokybišku garsu, bet visvien geros muzikos.

Vienas iš Liuksemburgo radijo privalumų buvo tai, kad jis buvo transliuojamas vidutinėmis bangomis, taigi, jo klausytis galėdavo ne tik tie, kas turėdavo brangų ir sunkokai gaunamą VEF, bet išvis visi, kas tik turėjo bent kokį nors radijo imtuvą. Lietuvoje faktiškai bet kas ir bet kokiu imtuvu galėjo klausytis Liuksemburgo radijo, tereikėjo tiesiog sulaukti pakankamai tamstaus paros meto, kai pasikeičia vidutinių radijo bangų sklidimo nuotolis. Taigi, naktimis ar vėlyvesniais vakarais radijas ir būdavo girdimas.

Liuksemburgo radijas tapo vienu iš svarbiausių, jei ne pačiu svarbiausiu šiuolaikinės muzikos šaltiniu visai Lietuvai. Nors vidutinėmis bangomis priimamos muzikos kokybė nebuvo labai gera, o ir garsas tebuvo mono, čia būdavo galima išgirsti daugiausiai naujų Rock muzikos gabalų, ir kaip tik tų, kurie patys populiariausi. Taigi, žmonės vakarais klausydavo Liuksemburgo radijo, o kai pasitaikydavo geresnis girdimumas - tai ir įsirašydavo į kokį kasetinį magnetofoną, netgi ir su kokia Vesna, nes bile tik girdėtųsi. Taip ir veikė muzikinis samizdatas.

Istoriškai Liuksemburgo radijas buvo sukurtas kaip piratinė radijo stotis, kuri buvo skirta tam, kad pažeisdama JK įstatymus, transliuotų į JK radijo laidas su reklamomis ir girdėtųsi, nepaisant to, kad tenai veikė BBC monopolis. Kadangi Liuksemburgas gana toli nuo Anglijos, nuotolio problema buvo sprendžiama tiesiog didinant radijo stoties galingumą - tam jis buvo padarytas tiesiog nežmoniškas, 1,3 megavato. Taigi, dėl to Liuksemburgo radijas tapo pačios didžiausios galios komercine (nevalstybine) radijo stotimi pasaulyje. Dėl tos priežasties jis ir būdavo girdimas Lietuvoje.

Deja, Liuksemburgo radijas paskutinę savo laidą vidutinėmis bangomis transliavo 1991 metų gruodžio 29, o paskui užsidarė. Dar metus radijo stotis bandė transliuoti per palydovus, o taip pat trumposiomis bangomis, bet visvien galutinai užsilenkė 1992 metais. Priežastis - mat kažkaip Anglijoje buvo leistos radijo reklamos, o kai visur buvo kokybiškesnį garsą duodančios FM radijo stotys, tai ir biznio iš to tolimo radijo nebeliko. Tuo tarpu milžiniškos galios siųstuvai naudodavo tiek daug elektros, kad išlaikyti jų jau irgi nesigavo. Taip ir neliko žymiausios pasaulyje muzikinės radijo stoties.


Šiaip visokios istorijos apie Liuksemburgo radiją

Kai The Beatles dar buvo visai menkai kam nors žinomi ir buvo 1962 metai, vieną vakarą jų gitaristas George Harrison klausėsi Liuksmeburgo radijo Liverpulyje, Anglijoje, ta pačia 208 metrų arba 1440 kilohercų banga. Buvo jau vėlyva naktis, kai jis išgirdo per Liuksemburgo radiją grojamą jų pirmąjį singlą - "Love Me Do". Gitaristui buvo toksai šokas, kad jis tiesiog ėmė rėkti visu balsu.

Nuo George Harrison rėkimo pabudo visa šeima, bet išgirdę, kad per Liuksemburgo radiją transliuojama jiems jau puikiai žinoma "Love Me Do", jie visi ėmė rėkti kartu su juo.

Tai, kad Liuksemburgo radijas sugrojo The Beatles gabalą, reiškė, kad jie automatiškai tampa žinomi ne tik visai Jungtinei Karalystei, bet ir visai Europai. Labai greitai po to per pasaulį ėmė ristis bitlomanija.

Dar žr.

  • Radio Ga Ga - kai kurie šitą sieja su Liuksemburgo radiju, ir gal išties ir neveltui.