Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Telefunken

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Telefunken - jau neegzistuojanti Vokietijos kompanija, kuri ilgą laiką buvo viena iš pasaulinių garso aparatūros ir šiaip visokios elektronikos lyderių. Kažkada susijungusi su AEG, Telefunken tapo realiu pasauliniu elektronikos monstru, su kuriuo sunku būtų kam nors konkuruoti, bet reikalai ėjosi kažkaip ten, kad 1985 juos nusipirko Mercedes-Benz, o paskui, kai užėjo didžioji audio krizė, likučius su visu prekės ženklu išpardavė kam papuola. Dabar Telefunken prekės ženklas priklauso kažkokiems turkams, kurie gamina televizorius ir dar belenkokią įrangą, ant kurios ir deda šitus užrašus.

Sena, maždaug iki 1990 (t.y., iki didžiosios audio krizės) gaminta Telefunken audio įranga pasižymi labai gera kokybe. Būtent šita firma kūrė ir vienas iš pirmų pasaulyje audio triukšmo slopinimo sistemų, ir dinaminio slėgimo sistemas, ir taip toliau. Dar per Tarpukarį Telefunken jau garsėjo išskirtinai prabangiais ir gerais radijo imtuvais, o paskui firmos lygis tiktai dar labiau kilo. Taigi, reikalus jie suprato. Vienok kai vėlesniais laikais viskas užsilenkė, tai ir nebėra dabar tokios aparatūros.

Jei kada nors kur nors ieškosite kokios nors geros audio sistemos, tai į Telefunken atkreipkite didelį dėmesį. Gal ne taip spalvotai atrodo ir mažiau lempučių turi, negu japoniškų gamintojų įranga, bet kokybe sunkiai prilygstami įrenginiai. Ir dabar jie yra pakankamai nebrangūs.


Telefunken istorija ir faktai

Senais laikais Telefunken išrado belenkiek visokių dalykų, dargi tiek daug, kad vargu, ar buvo kita tokia radioelektronikos kompanija, kuri būtų padariusi tiek išradimų.

Pati Telefunken atsirado iš to, kad AEG ir Siemens kūrė pirmas karines radijo komunikacijų sistemas, tai vyko dar prieš I Pasaulinį karą. Kadangi firmos konkuravo ir ėmė tarpusavy bylinėtis, Kaizeris Wilhelmas II tiesiog nurodė apjungti firmų darbus ir sukurti bendrą įmonę. Kadangi Kaizeris buvo realiai galinga figūra, tai firmos taip ir padarė - 1903 metais sukūrė bendrą padalinį, kurį ir pavadino Telefunken. Oficialiai tai vadinosi "Gesellschaft für drahtlose Telegraphie System Telefunken", kas išvertus skambėtų maždaug kaip "Kompanija bevirvėlaidžio telegrafo sistemai Telefunken".

Labai greitai po to Telefunken išaugo, išsiplėtė ir tapo viena iš galingiausių ir moderniausių elektronikos kompanijų pasaulyje. Tarp jos išradimų buvo štai tokie:

  • Dirižablių radijo navigacijos sistemos paleistos, dirbančios su radijo švyturiais. Šios sistemos paleistos 1908, o paskui naudotos per I Pasaulinį karą, o jų vėlesni analogai lėktuvų navigacijai naudojami iki šiol.
  • Telefunken buvo sukurtas pirmas dviejų pakopų audio stiprintuvas, t.y., savo esme - pirma pasaulyje Hi-Fi reikalavimus atitinkanti audio sistema, naudota įvairiose radijo stotyse, įrašų studijose ir taip toliau. Tas stiprintuvas vadinosi V-41 ir sukurtas buvo dar 1928 metais, bet jo įvairios versijos pasaulyje naudotos daugiau kaip pusę šimtmečio - tiek jis buvo geras. Kaip pvz., kai The Beatles įrašinėjo savo pirmas plokšteles Abbey Road Studios studijose, jie naudojosi tais pačiais Telefunken gamybos, tik kiek naujesnės modifikacijos V-72S stiprintuvais, o šis buvo tiesiog modifikacija iš 1950 modelio V-72, kuris, savo ruožtu, tebuvo patobulintas V-41.
  • Per II Pasaulinį karą Telefunken tapo vienu iš didžiausių pasaulyje radarų gamintojų, nepriklausomai nuo britų sukūrę radarų technologijas.
  • Vėliau Telefunken išrado FM moduliaciją radijo stotims - t.y., padėjo pagrindus toms pačioms FM transliacijoms, kuriomis radijo stotys dirba dar ir dabar.
  • Apie 1960 ne kas kitas, o būtent Telefunken išrado PAL spalvinį signalo kodavimą televizijai, taip kad galima visai drąsiai sakyti, kad šita kompanija yra reali spalvinės televizijos išradėja. PAL kodavimas tapo dominuojančiu visame pasaulyje ir buvo naudojamas apie pusę šimtmečio, kol neatsirado skaitmeninė televizija.
  • Būtent Telefunken išrado pirmą veikiančią kompiuterio pelę. Iki tol bandymai sukurti veikiančią pelę nebuvo sėkmingi - pelės taip prastai judėdavo, kad naudotis jomis buvo neįmanoma. Telefunken inžinieriai sugalvojo, kad pelės ratukus galima varyti ne tiesiogiai, o per rutuliuką, esantį pelės viduje. Ta pelė vokiečių kalba vadinosi Rollkugel ir buvo sukurta 1963. Iki atsirado optinės pelės, visos normalios pelės buvo gaminamos pagal Telefunken sugalvotą schemą.
  • Kiek vėliau Telefunken vystė vienas iš pirmų ir plačiai naudotų audio triukšmo slopinimo sistemų, vizokias telefonijai skirtas garso kompresijos priemones ir taip toliau. Tas priemones naudodavo ir savo stiprintuvuose, ir magnetofonuose, tad šie irgi pasižymėjo geresne kokybe, nei sugebėdavo pagaminti konkurentai.

Žodžiu, įspūdinga buvo kompanija, gaila, kad jos nebeliko.