Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Julijaus kalendorius

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Julijaus kalendorius dar vadinamas kaip Juliaus kalendorius - tasai senas kalendorius, pagal kurį iki pat XXa. pradžios gyveno bene labiausiai atsilikusi pasaulio šalis - Rusija. Tiesą sakant, tenykštė RPC iki šiol pagal Julijaus kalendorių gyvena.

Julijaus kalendorius buvo ankstyvesnis, nei Grigaliaus kalendorius, o pats laiko skaičiavimas, dalinant metus į mėnesius, kur šie turi skirtingą skaičių dienų, atsirado dar prie tokio Julijaus Cezario, nuo kurio ir kilo šio kalendoriaus pavadinimas. Toksai kalendorius buvo pradėtas naudoti nuo 46 metų prieš mūsų erą, o paskui pratęstas ir pakeistas, skaičiuojant metus nuo Kristaus gimimo.

Julijaus kalendoriaus nustatė, kad metai yra iš 365 dienų, bet kad per metus prisikaupia dar ketvirtadalis dienos, todėl išlyginimui kas ketvirti metai būna 366 dienų ilgio.

Kadangi toksai paskaičiavimas yra labai apytikslis ir grubus, tai dėl to kalendorius gaunasi kažkiek klaidingas. Reikalas tas, kad išties per metus yra ne 365,25 dienos, o maždaug 365,24 dienos. Taigi, maždaug per 128 metus susidaro vienos paros perteklius. Kadangi Julijaus kalendoriuje niekas nenumatė, ką daryti su ta papildoma para, tai gavosi taip, kad ji tiesiog kaupėsi, kaupėsi, kol tiek prisikaupė, kad maža nepasirodė. Netgi taip maža nepasirodė, kad apie XVIa. kalendoriuose pasidarė neaišku, kur išties turi būti Kalėdos, o kur turi būti Velykos, nes per pusantro tūkstančio metų viskas nusislinko daugiau, kaip pusantros savaitės.

Taigi, toksai popiežius Grigalius 1582 metais išleido įsakymą, kad nuo vasario 24 dienos laikas skaičiuojamas kitaip ir yra perskaičiuojamas į teisingą. Taip atsirado Grigaliaus kalendorius. Tarp pirmų valstybių, priėmusių Grigaliaus kalendorių, buvo ir Lietuva.

Kai kurios labiausiai atsilikusios pasaulio šalys, kaip kad Rusija, užsispyrusios naudojo Julijaus kalendorių ir toliau, tad pvz., XXa. pradžioje tokių valstybių atsilikimas nuo pasaulio jau sudarė ištisus 13 dienų.


Dar žr.

  • Spalio šventės - komunistinė bolševikų šventė, kuri vadinosi "Spalio" šventėmis, bet buvo švenčiama Lapkričio mėnesį. Nes Spalio revoliucija prasidėjo Spalio 25 pagal Julijaus kalendorių, bet visas pasaulis gyveno pagal Grigaliaus kalendorių, todėl gavosi, kad Spalio šventės prasidėdavo lapkričio 7.