Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


JAWA

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pati kiečiausia sovietmečio JAWA-350, kokių 1981 ar vėlesnių metų gamybos, o jei visai tiksliai - tai JAWA 350/634-7-02, g
Tokia kokia tai senovinė JAWA motociklų reklama, visai gerai atrodanti

JAWA (tik nepainiokit su Java) - tai tiesiog tokie motociklai, čekiški. Šiaip tai trantai jie, bet sovietmečiu jie buvo patys geriausi. Na, dar buvo tokie ČZ, irgi neblogi, bet juos labai retas teįstengdavo gaut. Ir dar tokie , bet šitie tai jau buvo visai fufelis, nors savo išvaizda ir bandė JAWA motociklus pamėgdežioti. Todėl kieti senų laikų Lietuvos rokeriai važinėdavo ant Jawų.

Jau ir anuomet buvo įvairių JAWA modelių, bet populiariausiu tapo JAWA-350, kuris sukurtas dar 1934 metais. Vėliau šis modelis turėjo krūvą visokių modifikacijų, išleidžiamų kokį kartą per dešimtmetį ar du. SSRS labiausiai pagarsėjo Jawa 350/634, kurio įvairios modifikacijos (kas kažkiek metų išleidžiami smulkesni apgreidai) buvo geriausi motociklai, kokius tik išvis kas nors galėjo SSRS įsigyti.

Buvo ir kitų JAWA modelių, vadintų senutėmis - tai anie buvo iki 350/634 leidimo, o pvz., tokie kaip Jawa 350/360 ar dar senesnis Jawa 350/354. Tai anie irgi buvo geri, jei taip pagal sovietinį supratimą vertinant, ale jau visgi labai seni, ir atrodantys atsilikusiai.

Galų gale, buvo dar ir 1991 išleista Jawa 350/640, katra pas mus nepaplito, nes po SSRS griuvimo niekas neturėjo pinigų, o paskui ėmė plisti daug geresni visokie japoniški motociklai. Vienok vėliau JAWA išleido Jawa 350/640 Retro 634 seriją, kuri yra šiaip tai ta pati Jawa 350/640, bet atrodanti kaip ankstyvesniųjų laidų Jawa 350/634. Tai daugeliui šitas modelis labai patinka dėl klasikinio ir gražaus dizaino ir yra bene labiausiai perkamas.


JAWA karalienė

Kaip sako, kažkurios JAWA vadinosi karalienės, tiktai dabar jau žmonės nebesutaria, kurios tenai jos vadinosi karalienės, o kurios nebe... Tai vieni sako, kad vienos, kiti sako, kad kitos ir taip toliau. Tai čia mes autoritetingai pareiškiame, kad išties yra kitaip, nei jūs galvojate.

JAWA karalienė - tai Jawa 350 typ 360 Automatic modelis, kuris SSRS buvo labai retas ir legendinis. Pakankamai legendinis, kad anuomet visi apie jį buvo girdėję, tačiau pakankamai retas, kad beveik niekas jo nebuvo matęs, todėl vis skirtingai kažką įsivaizduodadvo.

Jawa 350 typ 360 Automatic turėjo automatinę pavarų dėžę ir tuo ir skyrėsi nuo visokių kitokių. Kadangi automatinė pavarų dėžė motociklams buvo neįprastai didelis, karališkas komfortas, tai ir vadinosi ta JAWA karaliene. Bet kaip jau minėjome, jos Lietuvoje beveik niekas net matęs nebuvo, tai paskui nesusigaudydavo ir vadindavo JAWA karalienėmis ką papuola.


JAWA automobiliai

Beje, labai retas kuris žino, bet buvo dar ir JAWA automobiliai. Anuos firma gamino nuo 1934 metų, pagal licenciją, nusipirktą iš DKW kompanijos - vadinosi JAWA 700. Žodžiu, toksai DKW F2 klonas, tik keturduris, kurio prigaminta buvo apie 1000 vienetų.

Paskui jo pagrindu JAWA sukūrė pagerintą, sportinį modelį - JAWA 750, kuris buvo tas pats JAWA 700, tik smarkiai sumažintas, perdarytas į dvivietį kupe, kuris būtų daug greitesnis ir sportiškesnis. Nors modelio tebuvo pagaminta gal kokie 6 ar 7 vienetai, anas susilaukė populiarumo ir jau jo pagrindu 1937 metais buvo pradėta JAWA 600 minor (dviem variantais Roadster sportinis ir Tudor sedanas), kuri buvo viena iš sėkmingiausių ano meto sportinių kupe, kokios gamintos Europoje - gamyba tęsėsi iki pat 1946 metų. Mašina buvo visai sėkminga, gaudavo prizų įvairiose automobilių rungtynėse.

Dar paskui buvo sukurtas JAWA Minor II variantas, kuris kažkodėl jau buvo pervadintas į Aero Minor. Tasai turėjo tik vieną kėbulo variantą - dvidurį keturvietį kupe. Kadangi tuo metu Čekoslovakiją jau valdė komunistai, kurie viską nacionalizavo, tai ir mašinos gamybą perskirstė į kitas gamyklas, iš JAWA tą gamybą atimdami, ir nesvarbu, kad JAWA inžinieriai viską kūrė. Komunistų įsivaizdavimas buvo, kad čia jie taip kažkaip atseit optimizuoja gamybą, paskirstydami ją tarp skirtingų gamyklų, kur vienos gamins kėbulus, kitos variklius, trečios viską inžinerins ir taip toliau.

Ta Aero Minor buvo stebėtinai sėkminga mašina, gaminama nemažais kiekiais - virš 14 tūkstančių vienetų, pagamintų nuo 1946 iki 1951. Beveik visi Aero Minor buvo eksportuoti į Vakarų Europą, kur buvo vertinami kaip labai neblogi ir nebrangūs sportiniai automobiliai.

Tik štai tokia bėdelė - kai komunistai atėmė mašinos gamybą iš jos kūrėjų, tai visas developmento procesas buvo atsietas nuo gamybos ir naudojimo, todėl gražų gražiausiai subyrėjo ir išnyko negrįžtamai. Taigi, sekančio modelio jau nebebuvo.

Tiesa, dar buvo nesėkmingas bandomasis Minor III, kurį kūrė jau ne JAWA inžinieriai, o gaminę fabrikai, kurie sumąstė, kad mašina turi būti mikromobilis, skirtas masinei liaudžiai ir panašus į kokį tai Trabant. Tai šitokio daikto niekas valdžioje nebenorėjo, eksporto perspektyvų irgi nebesimatė, tai štai taip ir visas komunistinių sportinių mašinų biznis sužlugo negrįžtamai, vos per kelerius metus. Žodžiu, štai jums ir prašom, norėjot optimizacijos, tai ir gavosi jums optimizacija.


JAWA motociklai dabar

Labai keista, bet JAWA motociklai gaminami iki šiol. Tačiau atsimindami senus laikus, lietuviai jų nei už ką neperka. Ilgai vis sakydavo, kad geriau naudotas Harley-Davidson ar Suzuki, nei nauja Jawa!

Ale laikai štai keičiasi - tai kaip ir Škoda, kuri iš komunistinio tarškalo pavirto į vienas iš geriausių mašinų pagal kainos ir kokybės santykį, taip ir JAWA motociklai atsigavo ir dabar jau ir kokybiški visai, ir geri, ir vėlei po biškį atgauna populiarumą netgi ir skeptiškai nusiteikusioje Lietuvoje.


Tautosaka apie JAWA

Purvas smirda? Ne, čia Jawa smirda!

Buvo tokių populiarių išsireiškimų apie šituos motociklus. Pvz.:

  • Raudonas, didelis, tarp kojų ir smirda, kas? Ogi Jawos bakas!
  • Juodas, birzgia, su dideliu raudonu tarpukojy, kas? Ogi rokeris ant Jawos!


Kitos Javos