Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Bomberis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Štai toksai visai klasikinis ir įprastas juodas bomberis, atrodantis visai gražiai.

Bomberis - tokia graži, kiek pūsta trumpa ir visai šilta striukė, kuri savo pavadinimą gavo nuo bombonešių, mat kadaise, dar 1944 metais tokios striukės iš moderniausių ano meto medžiagų buvo sukurtos JAV bombonešių įguloms. Šiais laikais bomberius labai mėgsta skinai ir kita publika, linkusi prie gerų kariško tipo daiktų.

Klasikiniais šiuo metu yra laikomi iš gero blizgančio (satino tipo) nailono pasiūti bomberiai, kurie neturi jokio kapišono, turi tipišką pūstą formą, su trikotažinėmis juostomis, apspaudžiančiomis riešus bei liemenį, o taip pat turi siaurą trikotažinę apykaklę be jokių atlapų. Įprastos klasikinės bomberio spalvos - žalsva, melsva arba juoda, tačiau pamušalas turi būti oranžinis.

Kaip atsirado bomberiai

Originalios 1944 metų striukės vadinosi "MA-1 bomber/flight jacket" ir atrodė faktiškai taip pat, kaip ir šiuolaikiniai bomberiai, tik kad buvo žalsvos arba melsvos spalvos.

Tos striukės buvo sukurtos specialiai taip, kad tiktų labai įvairioms oro sąlygoms - ir karščiams, ir šalčiams, ir skrydžiui, ir pasivaikščiojimui po aerodromą. Taigi, amerikiečiai sukūrė striukes iš tankios nailono medžiagos su poliesterio intarpais, kad striukė būtų šilta ir neperpučiama vėjo. Kartu striukė tyčia buvo padaryta tokios formos, kad jei striukė atsegta - tarpas tarp kūno ir striukės lieka pakankamai didelis, kad vasaros metu, per karščius, nebūtų karšta. Kad būtų dar maloniau, striukės rankovės padarytos labai plačios, o pažastys - žemos, irgi kad per karščius būtų vėsiau, o per šalčius - visvien šilta.

Reikalas buvo tas, kad JAV lakūnai labai dažnai skraidydavo gan sudėtingais ir tolimais maršrutais, kur, pvz., išskrenda žiemos metu iš kokios nors Aliaskos prie -20, praskrenda per Ramujį vandenyną, o nusileidžia jau kažkur Havajuose, kur didžiuliai karščiai. Negana to, dar ir skrydžio metu temperatūra smarkiai skirdavosi - kol tik išskrendama - tai gal ir šilta, bet 8 kilometrų aukštyje, kur sumažintas atmosferos tankis, lėktuvuose būdavo realiai labai šalta.

Taigi, štai tokia universali striukė ir buvo skirta bombonešių įguloms. O jau vėliau daugelis bomberius pamėgo, pamatę, kokie jie yra geri ir patogūs.

Bomberių spalvos ir pasiuvimo įdomumai

Nors pirmieji bomberiai buvo žalsvi (Sage Green) ir melsvi (Midnight Blue), greitai melsvų neliko, nes žalsva striukė turėjo ir maskavimo savybių. O jau dar vėliau pasirodė ir įvairių kitų spalvų variantai - daugelis keistų spalvų išplito dar Vietnamo karo metu - pradedant neoficialiais kamufliažiniais raštais vietoje lygios žalios ir baigiant juodomis, raudonomis ar dar kitų spalvų striukėmis.

Klasikinis bomberis yra žalsvos spalvos (alyvuogių spalvos) ir nuo 1960 turi ryškiai oranžinės spalvos pamušalą. Tasai pamušalas specialiai buvo padarytas tam, kad striukę galima būtų užsivilkti išvirkščią - tai buvo skirta JAV pilotams, kad jei įvyks lėktuvo katastrofa ir jie liks gyvi, tai galėtų būti lengvai pastebimi gelbėtojams.

Taigi, dėl šių priežasčių tikras kariškas pamušale turi įėjimus į tas pačias kišenes, ir užtrauktuką, kuris vienodai patogiai gali būti naudojamas ir išvertus striukę. Tiesa, tai būdinga būtent kariškiems bomberiams. Absoliuti dauguma civilinių bomberių tipo striukių siuvama kad ir su oranžiniu pamušalu, bet visgi lieka nepritaikytos išvertimui.

Visai jau civiliniai gerų firmų bomberiai, pvz., Lonsdale tradicijų nesilaiko ir turi visai kitokių spalvų pamušalus, pvz., languotus, bet paprastai irgi ryškių spalvų.


Naujesnės bomberių rūšys

Per dešimtis naudojimo metų JAV kariuomenė išleisdavo vis naujas ir naujesnes bomberių versijas, kurios galų gale ėmė smarkiai skirtis nuo tų ankstyvųjų.

Kaip pvz., dabartinės amerikiečių lakūnų striukės turi ir apykaklės atvartus, ir kitokias kišenes, ir šiaip gerokai skiriasi. Ėmė skirtis ir kiti dalykai - pvz., MA-2 bomberis yra pasiūtas iš nomex tipo aramidinio audinio, kuris atsparus ugniai ir tvirtumu prilygsta kevlarui, gali atlaikyti ir šiokį tokį peilio dūrį ar sulaikyti iš toli atskriejusią skeveldrą.

Tačiau tie nauji patobulinimai neperėjo į naujas madas, o taip ir pasiliko pas kariškius. Kaip pvz., bomberių iš aramidinio audinio matyt niekur nesurasite. Tuo tarpu klasikinis bomberis tapo klasikiniu civiliniu drabužiu, mėgstamu labai daugelio.


Bomberiai Lietuvoje

Deja, Lietuvos sąlygoms bomberiai nelabai tinka - pas mus žiemos baisesnės, nei dauguma JAV žiemų, negana to, būna ir vėjas, ir lietus, ir žodžiu, bomberis blogam orui būna smarkiai per trumpas, neturi tinkamos apikaklės ir kapišono. Kapišono trūkumas mūsų klimatui čia labai svarbus, nes dažnai būna labai šaltas lietus ar šlapdriba.

O vien vasaros metui visgi bomberis yra kiek per karštas daiktas - tegul ir įmanoma nešioti, bet malonumo irgi nebus.

Aišku, dalinė išeitis yra po bomberiu nešioti dar ir bliuzoną su kapišonu, bet vasarą dėl to tik dar karščiau, o žiemą - ne visada patogu. Dar kita išeitis - nešioti kepurę - bet kepurės Lietuvoje nėra mėgstamas dalykas.

Štai taip ir gaunasi, kad bomberiai Lietuvoje nors kažkiek ir paplitę, bet nėra labai populiarūs.