Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Zikuratas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vienas geriausiai žinomų ir išsilaikiusių zikuratų - Ūro zikuratas. Viršuje - mokslininkų sukurta rekonstrukcija, apačioje - realus nežymiai atnaujinto zikurato vaizdas.
Priešistorinis Čičen Itzos zikuratas - piramidė Meksikoje.
Egipto piramidės - matosi, kad senesnės, mažesnės piramidės - aiškiai zikurato formos.
Mianmaras - čia irgi yra zikuratai, nuotraukoje Dhammayanyi Bagan piramidė.

Zikuratas arba ziguratas (iš akadų ziggurat, ziqqurratum) - tai tam tikra šventykla ar panašus pagal paskirtį daugelio aukštų pastatas, kur kiekvienas viršutinis aukštas yra mažesnis už žemiau esantį. Aukštams susidedant, gali gautis terasos. Vienas iš zikuratų atvejų, kur įprastos terasos gali nesusidaryti - tai piramidės.

Didžiosios Egipto piramidės irgi yra zikuratai ir turi terasas, tačiau tų aukštų yra tiek daug (šimtai sluoksnių), kad iš tolo žvelgiant, piramidė atrodo lygi, lyg terasų nebūtų. Tačiau senesnės, mažesnės Egipto piramidės visos buvo tipiški zikuratai, turintys vienas ant kito sustatytus mažesnius aukštus.


Zikuratai - piramidės įvairiose šalyse

Didžioji visokių sąmokslo teorijų mistika - kodėl zikuratai tokiuose skirtinguose pasaulio kampuose yra tokie visgi panašūs, nors atrodytų, kad niekas jų nesieja ir negali sieti. Atsakymas čia labai paprastas: kai nemoki statyt ir statai iš palaidų akmenų ar molio, tai vienintelis būdas pastatyti aukštą pastatą - tai statyti jį zikurato formos. Kitaip nugrius ir viskas. Taigi, jokie kiti pastatų tipai tiesiog nesigauna - gaunasi tik zikuratai.

Taigi, zikuratai arba piramidės aptinkami įvairiausiose pasaulio vietose. Seniausi zikuratai yra Mezopotamijoje, dabartiniame Irake. Tenai, kaip spėjama, buvo statytas ir didžiausias visų laikų zikuratas - Babelio bokštas.

Tačiau Egipto piramidės - irgi zikuratai. Senesnės piramidės Egipte yra smarkiai kampuotos, mažesnės ir turi gana dideles terasas, būdingas zikuratams. O vėlesnės piramidės - jau aukštesnės ir su siauromis terasomis, kurios iš tolo atrodo kaip lygūs šlaitai. Taip galima suprasti, kad ir didžiausios Egipto piramidės išsivystė kaip zikuratai, tiesiog statant ir tobulinant įvairius zikuratus.

Labai daug įvairių zikuratų - piramidžių aptinama Pietų Amerikoje ir Meksikoje. Bet juk tos civilizacijos buvo labai toli, negalėjo nieko žinoti apie zikuratus Mezopotamijoje ar Egipte? Atsakymas paprastas: amerikiečių civilizacijos irgi nemokėjo normaliai statyti, tai jiems irgi tik zikuratai ir gaudavosi.

Ypatingai didelis kiekis zikuratų yra Pietryčių Azijoje - tenai praktiškai kiekviena šventykla yra zikuratas, tik dar papuoštas visokiomis skulptūromis. Daugybė tenykščių zikuratų yra seniai apleisti ir užmiršti, tačiau yra ir tokių, kur vis dar veikia šventyklos.

Tiesa, nepaisant tokio paprasto atsakymo, visvien lieka neatsakytas klausimas, kodėl Lenino mauzoliejus - irgi zikurato formos. Ai, nors gal ir gaunasi atsakymas: šis mauzoliejus buvo pastatytas, vos liumpenai nuvertė valdžią ir iššaudė inteligentus, architektus visokius, kiek tik galėjo rasti. Tai paskui irgi statė, kaip mokėdami - taip ir gavosi zikuratas.