Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Jonas Jablonskis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Jonas Jablonskis visame gražume, su tikra jarmulka ant galvos.

Jonas Jablonskis - gi žymusai lietuvių kalbininkas, netgi šiuolaikinės lietuvių kalbos kūrėjas tiesiog.

Jonas Jablonskis, 1860 gimęs ganėtinai vargingoje žydų perkrikštų šeimoje, prastai mokėsi mokykloje, buvo nedrausmingas, bet štai į kokį gi žmogų išaugo - tikrą korifėjų, lietuvybės sergėtoją irgi kūrėją - poliglotą, kalbėjusį lietuviškai, lenkiškai, vokiškai, rusiškai, jidiš, hebrajų, lotynų, graikų ir prancūzų kalbomis!

Nors ir vadino save lietuviu, buvo vienas iš žydų gynėjų, laiks nuo laiko lankydavosi sinagogoje, visai kaip ir Jonas Basanavičius, auginosi barzdą, tokią įprastą Lietuvos žydams - litvakams ir iki gilios senatvės nešiojo žydišką kepuraitę jarmulką, kurios niekad nenusimaudavo, taip lyg pats būtų koksai rabinas. Ir dar Talmudą vis studijuodavo. Tai kai kurie studentai taip ir sakydavo - "lietuviškasis rėbė" arba "mūsų rėbė".

Vienas iš žymiausių Jono Jablonskio mokinių - garsus lietuvių kalbos normintojas Chackelis Lemchenas, padėjęs ruošti daugelį lietuvių kalbos vadovėlių, žodynų, taip pat darbų jidiš tema autorius.

Jonas Jablonskis, apjungęs daugelį lietuviškų tarmių į bendrą lietuvių literatūrinę kalbą, pelnytai vadinamas lietuvių kalbos tėvu.

Deja, po jo mirties susikūrė slapta sekta - kalbainiai, kurie šiuo metu sėdi VLKK ir tyčiojasi iš šio gerbiamo žmogaus atminimo.