Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Gimtasis kraštas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Daugelį metų Gimtasis kraštas turėdavo žaliai užrašytą pavadinimą, kai visi kiti sovietų laikraščiai būdavo spausdinami tik viena spalva - juodai. Vienok į pabaigą Gimtasis kraštas ėmė kaitalioti pavadinimo ir antraščių spalvas. Tik išties ta pabaiga buvo ne prie Sąjūdžio ar Sausio 13, o 1997 pavasarį. Taip taip, tasai laikraštis ir po nepriklausomybės kažkiek išsilaikė.

Gimtasis kraštas - gi buvo toksai specialus laikraštis, leistas sovietmečiu Lietuvoje, bet skirtas užsienio lietuviams, visų pirma - dipukams. Tai atitinkamai buvo labai savotiškas: jo niekaip neplatindavo Lietuvoje, jo nebuvo galima nei nusipirkti kioskuose, nei užsiprenumeruoti, bet užtat jį platindavo užsieniuose, visų pirma JAV, kur užsiprenumeruoti jį būdavo galima.

Taigi primeskite: Gimtasis kraštas buvo už sovietų pinigus leidžiamas sovietinis laikraštis, kuris buvo uždraustas Sovietų Sąjungoje!

Netgi savo išvaizda Gimtasis kraštas skyrėsi nuo kitų laikraščių - buvo spausdinamas ant gero, storo, balto popieriaus, kai brangūs vakarietiški laikraščiai, taigi - visiškai nepanašus į kitus sovietų leidinius. Tiesa, apie 1988 metus laikraščio tiražas išaugo tiek daug kartų, kad balto gero storo popieriaus jau jam nebepakakdavo, tad tada imtas spausdinti ant tokio pat popieriaus, kaip ir kiti.

Tai užsienio lietuviai užsisakydavo tą Gimtąjį kraštą, nes norėdavo sužinoti, kas Lietuvoje dedasi. O Gimtasis kraštas vaizduodavo, kad viskas čia dedasi gerai, jokių problemų nėra, kultūra visokia ir panašiai. Ir dar išspausdindavo ir kokių nors citatų iš užsienio lietuvių laiškų, o kartais ir atsakydavo į kokius nors klausimus apie kokius nors disidentus ar religiją ar dar ką nors.

Tai šitaip užsienio lietuviai tą Gimtąjį kraštą skaitydavo ir galvodavo, kad gal ir visai nieko toje Lietuvoje, nes štai gal nieko blogo ir nevyksta, o ir laikraštis ne kiaurai komunistinės propagandos persunktas, o lyg ir visai normalus, ir įdomus.

Tai galima suprasti, kodėl šito laikraščio Lietuvoje sovietai neplatino - ogi tam, kad niekas čia jo nepaskaitytų, o tai dar prisigalvos kažko.

Tai paskui, kai prasidėjo Perestrojka ir Glastnost, tai pasidarė įmanoma Gimtąjį kraštą užsiprenumeruoti ir Lietuvoje (nors kioskuose jo ir toliau nebūdavo). Tai štai tada per jį ir išplito visokios tautinės idėjos, Lietuvos atgimimas ir panašiai, o dar paskui jau pasirodė ir Sąjūdžio Žinios, ir dar kažkas ten...

Gi labiausiai Gimtasis kraštas įžymus tuo, kad daugelį metų jo redaktoriumi buvo toksai Algimantas Čekuolis, kuris naglai pareikšdavo kokiam nors KGB ar Glavlitui, kad jie nieko nesupranta, nes šitas laikraštis skirtas užsienio lietuviams, kuriems sovietinė propaganda nepraeis, todėl meluot ir komunistinių kliedesių rašyt tenai negalima. Tai Čekuoliu anie kažkaip patikėdavo ir leisdvao rašyti, tik štai Lietuvoje tą laikraštį drausdavo.