Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Fake news

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Fake news, netikros naujienos, arba dar kaip kada vadinamos melagienos - tam tikra melagingos informacijos rūšis, didele dalimi paplitusi ir tarp žiniasklaidos portalų, TV ar kitur.

Bendras fake news kriterijus yra paprastas: kažkoks įvykis, apie kurį kalbama, arba neįvyko išvis, arba jei ir įvyko, tai įvyko ne ten, padarytas ne tų žmonių ir ne tada, kaip skelbiama. Kitaip tariant - naujiena yra ne šiaip iškreipta ar netiksli, bet realiai mažai ką bendro su realybe turinti arba išvis nieko bendro neturinti.

Šiais laikais yra išskiriamos kelios pagrindinės netikrų naujienų rūšys:

 • Nekenksmingos pramoginės naujienos, kurios tiesiog išgalvotos tam, kad žiniasklaidos skaitytojai turėtų smagumo. Vienas ryškesnių pavyzdžių - Rumunijos naujienos.
 • Skandalingos pramoginės naujienos - tokios, kur bandoma sukelti skandalus apie įvairias įžymybes, neretai tiesiog norint paskatinti susidomėjimą tomis įžymybėmis.
 • Ekonominė dezinformacija - tokios naujienos, kurios skirtos paveikti akcijų biržų kursams, pakenkti konkurentams ir panašiai
 • Politinės melagingos naujienos - skirtos arba įbauginti ir mobilizuoti galimiems rinkėjams, arba apšmeižti politinius priešininkus
 • Karo propaganda ir dezinformacija - užsienio valstybių, specialių dezinformacijos tarnybų parengtos melagingos naujienos, skirtos kitų valstybių kompromitavimui, žmonių bauginimui ir pan.

Visoms šioms netikrų naujienų rūšims būdingas didesnis ar mažesnis skandalingumas, dėl ko jos susilaukia daug skaitytojų ar žiūrovų dėmesio. Taigi, nelabai skrupulingos žiniasklaidos įmonės tokias netikras naujienas labai mielai ima ir platina, taip ilgainiui susikompromituodamos ir prarasdamos didelę dalį auditorijos. Tokio praradimo pasekmė - dar didesnis poreikis kuo skandalingesnėms, labiau skaitytojus pritraukiančioms naujienoms, o tuo pačiu - ir netikroms naujienoms.

Paprastai yra keli kriterijai, padedantys atsirinkti, ar naujienos yra tikros:

 • Ar yra aiškiai nurodomi pirminiai naujienos šaltiniai (interneto portaluose - su tiesiogine nuoroda)?
  • Jei nėra aiškios ir visiškai atsekamos informacijos, iš kur informacija paimta - ji yra nepatikima ir tai gali būti netikra naujiena.
 • Ar pirminiai naujienų šaltiniai yra patikimi, rimti, pvz., tokie, kaip BBC, Reuters, CNN?
  • Jei pirminis šaltinis yra toksai, kaip RIA ar TASS - informacija gali būti melaginga.
 • Ar tą pačią naujieną praneša keli nepriklausomi naujienų šaltiniai, t.y., ar kelios agentūros tikrino informaciją nepriklausomai?
  • Jei yra tiktai vienas informacijos šaltinis ir jokių alternatyvų - informacija gali būti nepatikima
 • Ar informacijoje yra pakankamai faktologinės medžiagos - tikslios vietovės (įvardinti tikslūs miestai, gatvės), tikslios datos ir laikai, tiksliai įvardinti asmeys?
  • Kuo informacija miglotesnė - tuo didesnė tikimybė, kad ji tiesiog išgalvota.
 • Ar informacija nesikeičia, praėjus kelioms valandoms ar dienoms?
  • Netikros naujienos dažnai labai greitai paneigiamos, tad palaukus kelias dienas, gali paaiškėti, kad visa informacija buvo netikra.

Netikrai informacijai nėra priskirtina jokia informacija, kuri yra tyčia ir nesislapstant daroma, kaip nebūtinai tikra, subjektyvi, iškraipyta. T.y., tokia informacija, kaip humoras, satyra, anekdotai, pokštai, hipotetiniai pavyzdžiai, meninės istorijos, fantastika ir panašiai, nėra fake news, nes pateikiama neslepiant, kad tai yra fantazijos. Taip pat netikros naujienos ar melaginga informacija nėra tokie humoro tikslais sukurti išdūrimai, kaip, pvz., Onion ar panašūs, nes netgi jei ką nors tai ir apgauna, visvien tai yra daroma smagumo tikslu.