Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Žiurkėnai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Europinis žiurkėnas, dar žinomas kaip balėsas arba juodapilvis - būna didelis, kartais iki pusės kilogramo

Žiurkėnai - tai tokios kaip ir pelės arba pacukai kažkokie, trumpai tarian - tiesiog mažos žiurkės. Nuo kitų visokių graužikų skiriasi tuo, kad turi trumpą uodegą ir plačius žandus. Žandai tokie, kad dvi paties žiurkėno galvos į juos galėtų tilpti.

Skirtingų žiurkėnų dydis gerokai skiriasi - namuose auginami dažniausiai būna Sirijos žiurkėnai, tai šitie yra vos porą-trejetą kartų didesni už paprasčiausias peles. Didžiausi būna europiniai (arba paprastieji, dar vadinami juodapilviai) žiurkėnai, kažkur Prancūzijoje, Elzaco regione besiveisiantys, tai šieji siekia savo didumu maždaug iki trečdalio metro - didesni, nei kokios nors jūrų kiaulytės. Gal ne šiaip sau prancūzai juos vadina dar didžiaisiais žiurkėnais. Negana to, pastarieji pasižymi ir šiokiu tokiu agresyvumu kartais.

Aišku, Lietuvoje žinomiausias žiurkėnas - tai toksai Rokiškis Rabinovičius. Irgi gana agresyvus. Dundukas. Jo blogas [rokiskis.popo.lt]. Iš ties tai Savukynas toksai.


Žiurkėnų rūšys ir porūšiai

Yra daug visokių rūšių, tai populiariausios yra šitos:

  • Europinis žiurkėnas, dar žinomas kaip balėsas (Cricetus) - didžiausi užauga iki trečdalio metro ilgio ir pusės kilogramo svorio
  • Džiungariškas žiurkėnas, dar žinomas kaip Roborovskio žiurkėnas ar nykštukinis žiurkėnas (Phodopus) - kaip tik mažiausi iš visų, didumo kaip didelės pelės
  • Sirijos žiurkėnas, dar žinomas kaip auksinis žiurkėnas (Mesocricetus) - populiariausi iš namuose auginamų, gana įvairių atspalvių ir spalvų, didžiausi užauga didumo kaip maža žiurkė

Bendrai tai yra gal 19 skirtingų žiurkėnų rūšių, tai visų čia jums nevardinsim, nes visvien čia gi mes ne kokie jums zooologai ar nupušę Vikipedijos botanikai, kad tuo užsiimtume.


Žiurkėnai Lietuvoje

Natūraliai, kaip manoma, žiurkėnai anksčiau gyveno ir Lietuvoje, ypač Pietų Lietuvoje, Dzūkijoje, tai ir buvo tie patys europoniai žiurkėnai (Cricetus cricetus) - šitus liaudyje vadindavo balėsais. Tai dabar balėsai yra seniai išnaikinti, skaitosi, kad Lietuvoje jų nelikę, iš artimiausių vietovių, kur anie veisiasi - tai pietų Baltarusija, o taip pat vakarų ir pietų Lenkija.

Nors kartais būna, kad ir pasigirsta gandų, jog užklysta jie ir į Lietuvą. Senais laikais valstiečiai balėsus labai naikindavo, nes ir vartodavo juos maistui, ir pikti būdavo, kad šitieji grūdus vagia.

Aišku, dar yra vienas toksai internetų žiurkėnas, iš piktumo sprendžiant - irgi neabejotinai aiškus balėsas, tai toksai blogeris, daugeliui įkyrėjęs Rokiškis Rabinovičius, besiskelbiantis, kad jis būsiąs Visatos Valdovas.

O dar sako, tokia Kūtvėla irgi kažkokį žiurkėną augina vis, kuriam savo pinigus visus išleidžia.


Dar žr.