Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


FM

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
02:55, 10 kovo 2024 versija, sukurta Makštutis (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

FM - tai tokia radija, kur santrumpą iššifravus, reiškia "Frequency Modulation" - t.y., dažninis moduliavimas. Tai daugelis galvoja, kad čia toksai dažnis, ar tai tokios bangos, bet išties tai šios radijo bangos yra vadinamos kaip ultratumposios bangos, nes tokio ilgio, kaip "FM" išvis tiesiog nėra.

Kasdienėje kalboje FM būna vadinamas vakarietiško standarto, ~100 MHz dažniu dirbančios FM moduliacijos radijo stotys. Tokia pat moduliacija, bet sovietiniais diapazonais (~70 MHz) dirbę radijo stotys buvo vadinamos UKB. Tokios stotys paprastai transliuoja arba lokaliai, būna girdimos iki kelių dešimčių kilometrų nuotoliu (daug kas priklauso nuo radijo imtuvo jautrumo), arba turi kokį nors savo siųstuvų tinklą, kurio dėka skirtingais dažniais girdimos įvairiose Lietuvos vietose.

FM moduliacijos esmė

Nesigilinant į technines subtilybes, yra dvi pagrindinės moduliacijos garso perdavime - senovinė AM ir naujesnė FM. Tai ta naujesnė yra sudėtingesnė, bet užtat visai gerą garso kokybę duodanti. Taigi, šiais laikais dauguma radijo imtuvų gaudo tą FM moduliaciją ultratrumposiomis bangomis, užtai daugelio supratimu viskas ir susitapatina - kad FM bangos tokios.

Kiti dar priešpastato tas bangas ir sako, kad AM yra kitos bangos, nors ten išties būna vidutinės bangos.

FM moduliacijos esmė - kad aukštesnė garsinio signalo amplitudė koduojama aukštesniu nešančiuoju dažniu, o žemesnė amplitudė - žemesniu. Tai reiškia, kad signalas gali nuolat būti maksimalus, o tai reiškia, kad galima gauti žymiai geresnį radijo stoties priėmimą, beveik neveikiamą visokių aplinkinių trikdžių. Dėl labai geros signalo kokybės FM moduliacija gerai tinka muzikai perdavinėti, o be to tam yra ir pritaikyta - leidžia daryti stereo transliaciją.

Kitą vertus, tokią moduliaciją turinčios radijo imtuvų schemos yra juntamai sudėtingesnės už AM moduliacijo schemas, tad ilgai buvo menkiau paplitę. Visgi Vakarų pasaulyje FM dominuoti ėmė jau apie 1970 metus. Tik vat SSRS tai dėl savo techninio neįgalumo smarkiai atsiliko, ten iki pat sovietų žlugimo 1990 visas sovietinis FM analogas, vadinamas UKV, buvo menkai paplitęs.


Įvairios FM radijo stotys

Šiais laikais yra labai daug gerų radijo stočių, dirbančių FM diapazone. Kai kurias iš jų neblogai žino ir Pipedija. Štai kai kurios FM radijo stotys:

...Čia papildykit kažkas, nes niekaip visko neatsiminsim patys.