Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Astroturfingas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
14:02, 26 sausio 2023 versija, sukurta Casablanca (Aptarimas | indėlis) (→‎Žodžio "astroturfingas" kilmė)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Astroturf dirbtinė žolė būdavo reklamuojama, kaip geresnė, už tikrą. Reklamose būdavo aiškinama, kad kam čia vargintis, jei galima be vargo gauti dar geresnę dangą.

Astroturfingas - tai tokia visokių reklamščikų, ypač politikos organizuotojų mėgstama taktika, kai vaizduojama, kad kažką daro savaiminė minia, visa publika tiesiog kažkodėl, nes tai kaip tai gerai ir smagu. Tai tokia taktika tuo pat metu leidžia ir apgauti žmones, neparodant, kad vyksta apmokėtas reklamavimas, ir kartu apgauti žmones, sudarant įspūdį, kad čia koksai nors labai madingas ir populiarus dalykas vyksta. Būtent toksai visų mulkinimas ir vadinamas astroturfingu.

Žodis "astroturfingas" yra kilęs iš anglų kalbos, bet jau pakankamai neblogai žinomas ir Lietuvoje, nes nemažai visokių PR ir reklamos firmų jį naudoja. Bendru atveju astroturfingas - tai bet kokie veiksmai, kur atrodo, kad žmonės savaime, dėl savo pačių sprendimo kaip tai kažką daro, kažko nori, kažko reikalauja ar kažką reklamina, nors realiai už visko slypi nematomi organizuotojai.

Kaip sakant, kam čia vargintis su tikra žole, jei galima dibtinę pigiai nusipirkti.


Astroturfingo naudojimo pavyzdžiai

Kaip pvz., kokie nors penkiolisdešimt skirtingų įvairių influencerių staiga gali netikėtai susižavėti kokiais nors sportbačiais, kurie gaminami Lietuvoje ar gal ir išties ku nors Kinijoje, tačiau turi kokį tai seną lietuvišką prekės ženklą. Ir staiga visi tie influenceriai ima postinti, kaip gerai yra tie sportbačiai ir kaip jie tuos sportbačius perkasi, ir kaip faina būdavo vaikystėje to brendo sportbačius nešioti ir panašiai.

Išties visa tokia influencerių susižavėjimo ir susidomėjimo banga būna sukelta paprasčiausiai sumokant jiems pinigus ir duodant tuos pačius produktus, kad jie parašytų pas save Facebook ir Instagram. Štai jie ir parašo. O nežinantiems atrodo, kad čia baisi masinė mada.

Paskui paaiškėja, kad tie sportbačiai išties yra lievi ir nieko iš jų gero, nes kainuoja belenkiek, o realiai - tėra gumos ir brezento gabalai, kurie nei patogūs, nei geri. Ir visas susižavėjimas - tai tiesiog paprasčiausias astroturfingas.

Arba, pvz., koks nors politikas kandidatuoja kur nors į merus. Taigi, staiga prasideda masiškas to politiko postų šarinimas, o po postais - masiniai komentarai, koks jis bus geras meras, kaip už jį visi balsuos, kaip jis yra miesto ateitis, kaip pagaliau bus gerai ir taip toliau.

Pasižvalgius po komentuotojų ir šarintojų akauntus, galima atrasti, kad didelė jų dalis - yra arba labai artimi politinių orgranizacijų dalyviai, kurie tiesiog dalyvauja veikloje, arba įvairios kokybės fake akauntai, kurie tiesiog sukurti visokiai reklamai ir panašiems tikslams.

Paskui, įvykus rinkimams, paaiškėja, kad politikas yra tiesiog eilinis puspirdis, kuris nieko nesugeba, tačiau turi iš kur per netiesiogiai pasisamdyti kokią nors PR firmą, kuri šitą astroturfingą jam ir suorganizuotų.


Žodžio "astroturfingas" kilmė

Žodis "astroturfingas" yra kilęs iš anglų kalbos žodžių žaismo ir gana įdomios semantikos, kur "grassroots" vadinamos žolės šaknys ir kartu vadinami įvairūs natūralūs visuomeniniai judėjimai, kurie ko nors nori ar visokios visuomeninės iniciatyvos dėl kokių nors gerų dalykų. Kitaip tariant, natūralios visuomeninės iniciatyvos įvardinamos, kaip savaime auganti gera žolė.

Tuo tarpu "turf" reiškia dirbtinę žolę. O "astro" - tai buvo tokia apie 1970-1980 populiarus priešdėlis, naudotas įvairiausių prekybos kompanijų, kurios visokius nebūtinai gerus produktus pavadindavo, kaip nors prikabindami tą žodį priekyje, nes gerai skamba. Tasai geras skambesys buvo susijęs su anuomet labai populiariais kosmoso pasiekimais, kurie visiems darė labai didelį įspūdį, o todėl visi gamintojai bandydavo kaip nors savo prekes susieti su kosmosu. Taigi, žodis "astro" jau būdavo požymis, kad čia smarkiai dirba reklama.

Negana to, buvo ir tiesiog tokia kompanija - Monsanto, kuri, be daugelio kitų dalykų, gamino ir dirbtinės žolės dangą, kurią smarkiai reklamuodavo, kaip labai gerą. Tos dangos prekinis ženklas buvo "Astroturf", nuo ko vėliau ir kilo visas tas astroturfingo pavadinimas.

Taigi vieną kartą 1985 įvyko toksai įvykis, kai didžiuliai kiekiai rinkėjų rašinėjo visokiems senatoriams laiškus, reikalaudami kokių tai įstatymų pakeitimų, nes taip esą nori visuomenė. Tai ta proga toksai JAV senatorius, Lloyd Bentsen, apie tuos šimtais ir tūkstančiais siunčiamus laiškus išsireiškė maždaug taip, kad "žmogus iš Teksaso, kaip kad aš, gali pasakyti, kur yra tikri, savaiminiai visuomeniniai judėjimai (grass roots), o kur yra Astroturf dangos pardavimai".

Tai štai taip ir atsirado tasai žodis - "astroturfingas". Ir visai neblogai prigijo, nes reiškinys išties yra ir gana paplitęs, ir įvairius pavidalus įgaunantis.