Rusofobija - menama rusų tautos neapykanta, kurią įsivaizduoja daugelis Rusijoje gyvenančių asmenų. Jų teigimu pasireiškia patologiška neapykanta viskam, kas rusiška. Realiai - tai ryškus stabilaus kognityvinio disonanso atvejis: nepaisant to, kad Rusija yra istorinė agresorė, nuo kurios nukentėjo pusė Europos valstybių, vykdžiusi tautinę asimiliaciją, o vėliau ir komunistinį genocidą, visgi dauguma Rusijos piliečių savo šalį vaizduojasi, kaip gėrio imperiją. Stabilus kognityvinis disonansas pasireiškia dar ir tuo, kad įvairiose apklausose Rusija ir didesnė dalis jos piliečių įvardina kaip savo priešus bei agresorius tokias smulkias šalis, kaip, pvz., Gruzija, Lietuva ar Estija.

Plakatas iliustruoja tipinę rusų reakciją į rusofobiją

Dar vienas menamos bei tikros rusofobijos bruožas - rusų sutapatinimas su komunistais. Nors išties komunizmas istoriškai suklestėjo Rusijoj, galime pastebėti, kad ideologiškai sukurtas jis buvo Vokietijoje (kaip, beje, ir nacizmas - ne tokia jau ir tolima komunizmui socialistinė ideologija). Vėlgi pastebėtina ir tai, kad komunizmą Rusijoje didele dalimi diegė kitų, prispaustų ir diskriminuojamų tautybių asmenys - žydai, lietuviai, latviai, lenkai, gruzinai ir t.t., tad šios ideologijos sutapatinimas su tautybe nėra korektiškas.

Visgi, galime pastebėti, kad kaip senesnės kartos lietuviai apsiputoja neretai, bet kurį komunistą išvadindami "ruskiu", taip ir dažnas šiuolaikinis rusas, išgirdęs bet kokį pasisakymą apie komunistus, išsyk ima putotis apie rusofobiją.