Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Osmanų imperija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Osmanų Imperija)
Jump to navigation Jump to search

Osmanų imperija, dar žinoma kaip Otomanų imperija - viena iš šūdiniausių Žemės imperijų, egzistavusi iki pat XXa. pradžios, kai ją visa Europa per keletą karų galų gale išdaužė. Viena iš svarbiausių priežasčių daužymui buvo tai imperijai įprastas nežmoniškas žiaurumas, kai prieš sukilusius gyventojus imdavosi tiesiog masinių žudynių, išnaikindama dešimtis tūkstančių žmonių, nesirinkdama nei pagal lytį, nei pagal amžių.

Šiais laikais su Osmanų imperija dažnai painiojama Turkija, bet čia reikia visad prisiminti, kad esminis Turkijos pasididžiavimas - tai būtent nuversta Osmanų sultonų valdžia ir visiškai pakeista politinė sistema. Turkija stengiasi būti kuo europietiškesne, ir kad ir labai lėtai, bet jai tai sekasi. Todėl ir nepainiokime Turkijos su Osmanų imperija.

Istoriniai faktai apie Osmanų imperiją

Osmanų imperija daugeliui kėlė problemas, ir tas problemas kėlė šimtus metų. Kaip ir įprasta imperijoms, šita imperija irgi vis plėtėsi ir vis bandė grobti aplinkines žemes. Europoje Osmanų imperija buvo priėjusi iki to, kad užsigrobusi buvo Austriją, iš kur ją išvijo Abiejų Tautų Respublika, kuri, reikia pripažinti, irgi buvo imperija. O Austrijos to meto gebėjimus geriausiai nusakytų Karansebešo mūšis.

Mūsų laikais apie Osmanų imperiją yra gal tik keletas dažniau žinomų ar atsimenamų faktų:

  • Osmanų sultonai turėdavo nepaprastai didelius haremus, kartais ir su šimtais žmonių, bet tuose haremuose tvarka buvo baisi, moterų žmogžudystės, prievartiniai abortai ir vaikų žudymai tiesiog įprasti ir tai buvo gal net blogiau už prasčiausius Rusijos moterų kalėjimus, tik tiek, kad moterys aprengiamos gražiais rūbais ir vedamos į sultonų miegamuosius.
  • 1915 metais Osmanų imperija surengė armėnų genocidą, kuris tapo modeliu vėliau nacių įvykdytam Holokaustui. Būtent planuodamas Holokaustą, Adolfas Hitleris kartą pareiškė - "kas dabar atsimena armėnus?" - tai buvo jo teiginys, kad išžudžius milijonus žmonių, nieko tokio neįvyks.
  • Ta pati Osmanų imperija įvykdė ir asirų bei graikų genicidą, ir jau buvo pradedanti žydų trėmimus iš Palestinos, iš kur daug jų išvarė, tad planuose buvo ir didesni kitų tautų naikinimai.
  • 1918 metais Osmanų imperija ėmė po truputį byrėti dalimis, o galų gale ją sunaikino patys turkai, nuvertę sultoną ir pervedę imperiją į europietišką, pasaulietišką valdymą. Kad kuo mažiau liktų sąsajų, turkai netgi abėcėlę pasikeitė, vietoje arabiškų raidžių įvesdami lotyniškas, o tas arabiškas kažkaip netgi ir uždrausdami.