Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Lobotomija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Lobotomija - tam tikra smegenų veiklą koreguojanti operacija. Terminas naudojamas funkcinės neurochirurgijos metu atliekamos procedūros įvardijimui. Šios procedūros metu bendrosios nejautros metu, skalpeliu perpjaunamos smegenys (ar jų jungtis).

Pjūviui suardžius netinkamus bei nereikalingus neuronų ryšius, pacientas pagyja nuo tokių ligų, kaip įvairios šizofrenijos formos, neurozės, epilepsija, depresija, bipolinis sutrikimas ir bet kokios kitos psichikos ligos. Gaila, kad šiais laikais tokia paprasta ir veiksminga chirurginė operacija beveik netaikoma.


Lobotomijos pacientų selekcija

Svarbu tinkamai atrinkti pacientus, kuriems ši procedūra taikoma (pacientų selekcija).

Dažniausiai lobotomijai tinkamo paciento IQ < 70. Jis atlieka nevalingus judesius, kartoja pasakytus keiksmažodžius (echolalija, lolzai), kartoja atliktus veiksmus - pvz. daužo kumščiu žmones (echopraksija). Norint atskirti tokio dibilo galvojantį pusrutulį nuo negalvojančio (dibiliškojo) ir atliekama lobotomija.

Svarbu neužmiršti, kad lobotomija tinka ir visiems kitiems, tad aukštas intelektas čia tikrai nėra problema, juoba kad šis trūkumas lobotomijos metu kuo puikiausiai pagydomas.


Lobotomija - tai gyvybę (kitų žmonių) gelbstinti operacija

Dar svarbu tai, kad dažniausiai pacientai nenori, kad jiems būtų taikomas šis gydymo (ir kartu biopsichosocialinės integracijos į šiuolaikinę visuomenę) modelis. Jie protestuoja, nešioja kelnes su "paloskėm", batukus su "Adiads" ženkliuku, vairuoja "valinančius" automobilius ir visaip kaip stengiasi visuomenės dėmesį patraukti į jų atliekamus valingus, tikslingus veiksmus.


Lobotomijos procedūros atlikimas

Nuskutami plaukai, oda dezinfekuojama (iki 5 min). Padaromas lanko formos pjūvis. Nupreparuojami minkštieji galvos skliauto audiniai. Neurochirurginiu kaltu ir pjūklu atveriama galvos ertmė, perkerpamas kietasis dangalas. Po to - smegenys perpjaunamos nepažeidžiant praeinančių galvinių nervų, magistralinių kraujagyslių. Susiuvami smegenų dangalai. Paliekamas drenas.

Tobulesnis metodas lobotomijai - per akiduobės kraštą smailu kaltu (žarg. "ledkirčiu") prakertamas akiduobės kaulas ir lanko formos judesiu, prakertamos priekinės smegenų skiltys. Operacija gaunasi trumpesnė, keliolikos minučių trukmės.

Modernesnės lobotomijos operacijos vykdomos, taikant cheminius preparatus (etilo spiritą, koncentruotą vandenilio peroksido tirpalą, silpną sieros rūgšties ar natrio šarmo tirpalą, etc.) - šiuo atveju operacija žymiai lengvesnė, nei kitais atvejais, pakanka pragręžti kaukolėje kelias skylutes, per kurias į smegenis įvarvinama ardančio skysčio.

Tiriamos ir galimybės lobotomiją atlikti zondu, kuris įvedamas per miego arteriją.

Prognozė: bloga.


Lobotomijos komplikacijos ir pašaliniai reiškiniai

Komplikacijos - dažniausiai įprastinės smegenų operacijoms, infekcijos, sunkesniais atvejais - cerebralinė furunkuliozė. Nesėkminga psichikos korekcija gydoma, taikant pakartotinę lobotomiją, elektrokonvulsinę terapiją, psichozėms kupiruoti - neuroleptikai. Griežtas stacionaras.

Kadangi tipiški lobotomijos sukeliami pašaliniai reiškiniai, kaip kad amnezija, demencija, paramnezijos ir pan. būna visais atvejais, jie nelaikomi kenksmingais reiškiniais. Juo labiau, kad pamiršus skausmingus išgyvenimus ir pradėjus mąstyti paprasčiau, pacientui būna lengviau gyventi. Tai reiškia, kad pacientui tai padeda pasveikti, o šitai jau nėra kenksmingi, o yra priešingai, gydomieji lobotomijos efektai.