Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Košeris

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Košeris (jidiš קאָשער) - sveikas maistas. O nesveikas maistas - tai nėra košeris. Taisykles, kas gali būti košeris, o kas negali būti košeris, nustato kašrutas - t.y., tam tikrų taisyklių rinkinys.

Šiuolaikinis mokslas teigia, kad košerio taisyklės, hebrajakalbiams žydams plačiau žinomos, kaip kašrutas, yra tiesiog sveiko maisto ir elementarios etikos taisyklės, pritaikytos pietinių kraštų sąlygoms, tuo tarpu gerokai laisvesnės Haskala košerio normos, pradėjusios rastis XIXa. Vilnius - tai naujasis košeris arba litvak-kosher, ליטוואַק, קאָשער, kuris daug laisvesnis ir kurio laikosi daugiausiai lietuviai.

Tradicinis košeris

Tai tradicinis košeris sako, kad negalima valgyt purvino maisto, o jį reikia nuplaut. Negalima valgyti apipuvusio maisto, kaip ir kirmėlėto ar šiaip pagedusio.

Taip pat negalima valgyti dvėselienos ar ligotų gyvulių mėsos, negalima valgyti vis dar gyvų padarų, negalima vartoti kraujo, o mėsoje esančio reikia vengti, tam mėsą mirkant ar marinuojant.

Taip pat mėsos, kiaušinių ar kitų gyvūninių produktų negalima maišyt su pieno produktais.

Ir dar, kiaulės netinka košeriui, nes serga žmogiškom ligom ir jų mėsa staigiai sugenda. Taip pat nekošeris yra įvairūs gleivagyviai ir vabzdžiai. Taip pat nekošeris yra mėsėdžiai gyviai, kaip kad šunys, katės, šeškai ir panašūs padarai.

Ir dar košeris sako, kad visą pagamintą maistą reikia suvalgyti per vieną dieną.


Alternatyvaus naujojo košerio teorija

Naujojo košerio teorija - tai tokia, kuri prieštarauja sveiko proto kašrutui, todėl sako, kad galima visaip gadinti maistą ir valgyti visokius nevalgomus maisto produktus, juos maišyti, gaminti nesveikomis ir nevalyvomis sąlygomis, daryti nesąmones ir taip toliau. Tos teorijos yra išvestos iš kažkokių nesąmonių, kurios gal netgi ir neegzistuoja.

Naujojo košerio atsiradimas

Tai aišku, kad tracidiniai košerio dalykai paprasti ir natūralūs karštuose kraštuose. O vat šiaurėje, kaip kad Lietuva, visi žydai nuo seno matė, kad laisvieji litvakai, kaip ir vietiniai lietuviai nesilaiko tradicinio košerio, bet nemiršta. Taip kad Vilniaus Gaonas ir iškėlė mintį, kad senovinės košerinės normos galimai yra kitos tiems, kas gyvena Lietuvoje - tuometėje LDK. Pagal šias idėjas buvo parengtas pasitikrinimo planas ir įsitikinta, kad taip ir yra.

Naujasis, peržiūrėtas košeris

MakDonaldo maistas atitinka visus naujojo košerio reikalavimus ir yra 100% košerinis

Todėl sukurtos naujojo košerio normos sako, kad nors esminiai košerio dalykai ir galioja, betgi svarbiausi apribojimai tėra tokie, kad negalima valgyti purvino, sukirmijusio ar pagedusio maisto, dvėselienos ir ligotų ar sergančių ar mėsėdžių gyvulių bei vabzdžių mėsos. Kitaip tariant, apribojimai turi vadovautis sveiku protu ir realiomis sąlygomis.

Tuo tarpu kiauliena maistui tinka, kaip ir mėsos produktai su pieniškais produktais. Kraujas irgi tinka tokiam maistui, kaip kraujinės dešros.

Taip kad žydams ir lietuviams, kurie gyvena Izraelyje, rekomenduotinas tradicinis košeris, tuo tarpu gi gyvenantiems Lietuvoje ir kitose šiaurės šalyse - rekomenduotinas naujasis košeris.

Naujojo košerio įtaka

Tai atsiradus naująjam košeriui, žydai išrado tokį puikų valgį, kaip Kijevo kotletai: šiuosius gi ėmė kepti Vilniuje, bet Kijevo kotletais tiesiog užvadino, kad mandriau skambėtų. Tai kažkaip susibalamutino viskas taip, kad ilgainiui visi ir ėmė vadint Kijevo kotletais, nors gi dar Šolom Aleichemas rašė, kad tai grynai vilnietiškas maistas, o Kijeve juos kepantys žydai vadina šiuosius Vilniaus kotletais.

O tai naujojo košerio dėka žydiška ir lietuviška virtuvės visai susivienodino ir skirtumai dingo - lietuviški patiekalai žydų tarpe laikomi žydiškais, o žydiški patiekalai lietuvių tarpe laikomi lietuviškais.