Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Humvee

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Humvee arba HMMWV (angl. High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) - kadaise JAV kariuomenei sukurtas visureigis, tapęs faktiškai naujos klasės pėstininkų ir ginkluotės gabenimo mašina, kuri ilgainiui smarkiai pakeitė ir pačią JAV pėstininkų kovos taktiką. Vis dar naudojamas Lietuvos kariuomenėje.

Dėl to, kad Humvee visureigiai po truputį darosi atgyvenę, bet vis dar turi geras savybes, pageidautina visus juos ilgainiui perduoti Šauliams, o kariuomenę ir KASP apginkluoti realiai pakankamais kiekiais modernesnių JTLV šarvuočių, kurie konceptualiai tik išplečia galimas taktikas, kurios ir buvo sukurtos, naudojant Humvee.

Humvee arba HMMWV istorija

Humvee užsakymo metu JAV kariuomenė vietoje lengvo transporto naudojo įvairius visureigius ar sunkvežimius, tipiškiausia lengva operatyviam veikimui skirta mašina buvo Willys firmos sukurti džipai ir kažkiek didesnių Dodge firmos visureigių, kurtų dar apie II Pasaulinį karą. Nors šios mašinos vėliau buvo ne kartą modernizuojamos, jos taip ir liko lėtos, nerangios ir nelabai tinkamos. Apie 1960 jos jau taip atsilikinėjo, kad JAV kariuomenė ėmė pirkti ir naudoti civilius padidinto pravažumo pikapus, nes net ir tie jau buvo greitesni, pravažesni ir visaip geresni, nei tos senos mašinos. Tačiau ir pikapai visgi neatitiko reikalavimų, o patobulinti juos nesigaudavo.

Taigi, apie 1979 metus JAV kariuomenė, išbandžiusi jau daug visokių mašinų, paskelbė reikalavimus naujos mašinos kūrybai. Apie 60 skirtingų kompanijų siūlė savo džipus ir pikapus, tačiau vos kelios firmos pasiūlė kažką specialiai tam konkursui sukurto ir tik viena AM General padarė maždaug tokią mašiną, kaip ir reikėjo. Beje, šita kompanija buvo ne kas kitas, o Willys palikuonė, tai gal ir ne šiaip sau taip pavyko.

Mašina buvo nenormaliai plati, lyginant su įprastais visureigiais, o lyginant su įprastais amerikietiškais pikapais - nenormaliai žema ir trumpa. Taip pat turėjo nenormaliai didelę galią ir pilnai automatinę pavarų dėžę. Taigi, gavosi mašina, kuri iš principo praktiškai nepajėgi apsiversti, turi kraštutinai didelį pravažumą ir gali važinėti labai greitai.

Apie 1983 Humvee buvo pilnai paimta į JAV ginkluotę, o paskui taip greitai ir taip smarkiai patiko JAV kariams, kad kuriam laikui buvo netgi sukurta motorizuota 9 pėstininkų divizija (9th Infantry Division). Šioji divizija jau ir anksčiau buvo naudojama visokiems naujos technikos ir naujos taktikos bandymams. Nuo 1983 iki 1985 metų ji buvo ginkluojama kaip naujo tipo pėstininkų divizija, kurioje įprasti pėstininkų padaliniai didžiąja dalimi buvo pakeisti į grupeles, važiuojančias bagiais ir Humvee visureigiais.

Kaip parodė praktika, pilnas perėjimas prie tokio modelio nepasiteisino, tačiau divizijos mažos grupės, ginkluotos bagiais, labai efektyviai veikė kaip žvalgybos padaliniai dykumose, mažai apgyvendintose vietovėse, kur viską lemia mašinos greitis. Tuo tarpu Humvee visureigiai leido labai greitai permesti juntamus padalinius gerokai toliau. Nepaisant to, visgi paaiškėjo, kad reikalingas ir normalus, įprastas tiekimas įprastu transportu, įprasti pozicijų apsaugą užtikrinantys daliniai ir panašiai, kuriems tiesiog nėra prasmės naudoti Humvee ir kuriems visvien esminiu transportu liko sunkvežimiai.

Nors pilnas perėjimas nepavyko, mažiausiai naudos buvo iš bagių (nes jie tiko tik specifiniams atvejams, pvz., dykumoms), nauja padidinto mobilumo taktika įsitvirtino ir ilgainiui JAV kariuomenėje pasidarė įprastas nedidelių, bet kraštutinai stipriai ginkluotų pėstininkų grupelių naudojimas su Humvee visureigiais. Tokia taktika faktiškai buvo artima specialiųjų pajėgų taktikai, tik su dar padidintu mobilumu ir labai smarkiai padidinta ugnies galia.

Bendrai imant, Humvee visgi taip gerai pasiteisino, kad JAV kariuomenė nusipirko apie 100 tūkstančių šių mašinų. Tai realiai neįtikėtinai didelis kiekis.

Ilgainiui Humvee koncepcijų ir mobilių pajėgų taktikos pagrindu buvo sukurta ir naujų konceptų, pvz., padidintos talpos ir universalumo bagiai, kaip kad Krampus ir pagerinto šarvavimo, efektyvesni visureigiai, kaip kad JTLV.