Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


JTLV

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Lietuvai skirti JTLV šarvuočiai turi daug daugiau gerumų, nei čia išvardinta.

JTLV - vienas iš moderniausių pasaulyje lengvųjų šarvuočių, sukurtas JAV, kaip pakaitalas anksčiau labai paplitusioms Humvee mašinoms. Pastarosios kadaise pakeitė pačią JAV kariuomenės grupinės kovos koncepciją, tad JTLV buvo sukurtas kaip tą naują koncepciją smarkiai išvystanti priemonė.

Tiesą sakant, JTLV yra net ne vienas moderniausių, o savo klasėje - moderniausias be jokių išlygų, nes analogų, galinčių važinėti taip greitai, turinčių tokius šarvus, tokį pravažumą ir tokį universalumą, realiai paprasčiausiai nėra.

Šiuo metu Lietuva turi apie 50 JTLV, dar apie 150 turėtų atvykti, taip iš viso bus 200 JTLV šarvuočių. Tačiau toksai kiekis yra labai mažas. Bet galim pasidžiaugti - 2022 metų pabaigoje Lietuva užsakė dar 300 mašinų, kurios turėtų būti atvežtos iki 2024 pabaigos. Vat 500 mašinų gal visvien bus maža, bet jau bus šis tas.


JTLV šarvuočių ir kito transporto naudojimo prielaidos

Iš esmės, pėstininkų atveju JTLV turėtų būti viena iš pagrindinių pėstininkų transporto priemonių, didžiąja dalimi visiškai pakeičianti dabar naudojamus Unimog sunkvežimius, kurių Lietuva turi apie 400. Vietoje Unimog sunkvežimių karių ir su jais gabenamų ginklų bei amunicijos pervežimui turėtų būti naudojami JTLV ir vidutiniai šarvuočiai, kurių Lietuva šiuo metu neturi. Optimalus vidutinių šarvuočių variantas būtų Dingo, kuris yra pilnai suderinamas su Unimog.

Taigi, skaičiuotina, kad vietoje kiekvieno Unimog reiktų įsigyti 1 Dingo šarvuočius ir 2 JTLV. Taigi, tam reiktų maždaug 800 JTLV ir maždaug 400 Dingo. Šiuo metu numatomas 200 JTLV įsigijimas yra kraštutinai per mažas. Ir netgi 500 JTLV bus mažoka.

Tuo tarpu Unimog didesne dalimi turėtų būti perduoti transporto reikmėms, aprūpinimui ir pan., o taip pat Šauliams, kurie faktiškai neturi normalaus transporto.

Esminiai JTLV skirtumai, lyginant su kitais ankstesniais panašios paskirties automobiliais:

  • JTLV yra šarvuotas (šarvo atsparumas neatskleidžiamas), todėl gana atsparus apšaudymams
  • Šarvas pas JTLV yra integruotas jau nuo pat konstravimo, todėl daug efektyvesnis, nei būna papildomai šarvuotuose Humvee ar visureigiuose
  • Lyginant su įprastais visureigiais, JTLV gali nešti bent keleriopai didesnį krovinį
  • JTLV turi hidropneumatinę pakabą, todėl gali važiuoti ir dideliu greičiu raižyta vietove, ir nusileisti beveik ant pilvo, kai reikia slaptumo
  • JTLV viduje turi didelį kompleksą elektroninės įrangos, pvz., šūvių aptikimo ir jų šaltinio nustatymo


Specifinė JTLV panaudojimo taktika

Kaip ir anksčiau naudoti Humvee, taip ir JTLV savo esme yra pirmiausiai skirti efektyviam mažų karių grupių veikimui. Ši taktika daugiausiai buvo atidirbta JAV, naudojant Humvee mašinas. JTLV šiai taktikai suteikia naujas, pagerintas galimybes, nes nuo pat pradžių ir buvo kuriami, kaip tokiai taktikai skirtas transportas.

Viena arba kelios mobilios grupelės kareivių (2-4 žmonės važiuojantys vienu JTLV transporteriu) gali nukeliauti į reikalingą vietą maždaug 100-200km spinduliu, kartu nusiveždami nemažą kiekį ginkluotės, amunicijos, maisto, vandens, maskuotei reikalingų priemonių, apgyvendinimo priemonių ir pan..

Kadangi šarvuotis leidžia vežti daug papildomos įrangos, šaudmenų ir ginkluotės, praktinė 2 žmonių grupės galia labiau primena 3-5 pėsčių kareivių galią. Tuo tarpu 3-4 JTLV važiuojančių žmonių grupės galia labiau primena 5-8 įprastų kareivių galią.

JTLV į vietą atvykusi grupė gali užsimaskuoti, įsikurti ir laukti priešo, o gali įvykdyti veiksmus ir operatyviai keisti savo buvimo vietą. Įsikūrusi tam tikroje vietoje, grupė gali blokuoti priešo susisiekimą, sukurdama tašką, iš kurio apšaudo susisiekimui svarbią atkarpą, naudodami, pvz., Javelin raketas, blokuoja priešo aviaciją, naudodami, pvz., Stinger raketas ir visiškai paralyžuoti priešo veiksmus, o esant reikalui - greitai ir sąlyginai saugiai pasitraukti. Kitu atveju grupė gali atvažiuoti, apšaudyti priešą minosvaidžiais ir greitai atsitraukti, anksčiau nei bus susekta.

Sėkmingus veiksmus, naudojant JTLV, garantuoja labai didelė sąlyginė variklio galia, tenkanti šarvuočio masei, puikus pravažumas ir didelis greitis. Įgulos saugumą stipriai padidina JTLV šarvavimas. Pagal savo vairavimą šis šarvuotis primena ne tiek įprastus lėtus, vangius šarvuočius, kiek lengvąsias (tik didesnes) mašinas.

Dėl didelio JTLV pravažumo tokia grupė gali važiuoti labai prastomis vietovėmis, kirsti seklias upes ir pan., todėl gali likti nepastebėta priešo prieš atvysktant, o paskui lengvai pabėgti, kai reikia atsitraukti.


JTLV kovinės ir techninės savybės

JTLV atrodo, kaip šiaip mašina, kol nepamatai, kaip smarkiai reguliuojasi važiuoklės aukštis. Realiai gi tai aparatas, kuris yra visiškai neelinis.

JTLV techninės ir kovinės savybės yra menkai žinomos, šiuo metu vis dar įslaptintos. Netgi tikslūs duomenys apie gabaritus ir masę iki šiol nėra prieinami, nors yra laisva informacija, kad bendra kovinė pakrauto šarvuočio masė yra apie 4500kg. Žinoma, kad JTLV yra paremtas Oshkosh firmos TAK-4i važiuokle, kuri yra spyruoklinė-hidropneumatinė, leidžia labai efektyviai prisitaikyti prie kelio sąlygų, priklausomai nuo paties kelio, greičio ir mašinos pakrovimo. Taigi, mašina, priklausomai nuo poreikio ir sąlygų, gali ir įveikinėti kliūtis, ir šokinėti per visokius kalnelius, ir greitai važiuoti autostrada.

Maksimalus važiuklės pakilimas gali siekti 51cm tarp JTLV dugno ir kelio paviršiaus. Minimalus - grubiai apie 20cm, taikomas mašinai stovint ar važiuojant kokybišku plentu. Visų ratų pakaba valdoma nepriklausomai tokiu būdu, kad mašina išlaikytų kuo horizontalesnę padėtį. Tokia padėtis leidžia ir greičiau važiuoti, ir palengvina vairuotojo darbą, ir leidžia daug taikliau šaudyti iš paties JTLV, t.y., mašinos pakaba veikia kaip ginklą stabilizuojanti sistema.

JTLV mašina yra varoma 340 AG dyzelinio variklio, turi 6 laipsnių pilnai automatinę transmisiją.

JTLV leidžia naudoti papildomus modulinius šarvus, jei kyla reikalas. Tokie šarvai įrengiami tuo atveju, jei mašinai teks dirbti zonoje, kuri yra apšaudoma priešo. Tuo atveju, jei mašina dirbs neapšaudomoje zonoje, šarvai gali būti nuimti, kad padidėtų mašinos keliamoji galia. Toksai reikalavimas, tiesa, yra daugiau teoriškai panaudojamas, nes praktikoje, kaip rodo patirtis, kartą uždėtų šarvų niekas niekada nenuima. Kitą vertus, tokia keičiamų šarvų sistema reiškia, kad ateityje, kai atsiras geresni šarvai, mašiną galima bus gerokai modernizuoti, neprarandant jos savybių. Toks modernizavimas nebūna įmanomas, kai naudojami paprasti šarvai.

Papildomai JTLV turi automatinę gesinimo sistemą, kuri apsaugo įgulos kabiną. Kuro bakai yra įrengti kabinos išorėje ir dengti JTLV pagrindiniu, baziniu šarvu, viduje įrengti panašiai į aviacinius bakus - t.y., gali atlaikyti peršovimus. Dėl tų pačių priežasčių kuro bakai suteikia dar ir papildomą šarvavimą kabinai, nes patys sulaiko kulkas.

Nuo minų sprogimų įgulą saugo tinkamai įrengtas JTLV dugnas, o taip pat specialios spyruoklinės sėdynės, kurios atsietos nuo mašinos konstrukcijos. Sprogimo metu smūgio banga neperduodama per mašinos kėbulą į karių kūnus, todėl šie apsaugomi.

Pagrindinės JTLV versijos yra dvivietės (dviejų durų) ir keturvietės (keturių durų). Pilnas pasikrovimo laikas (keturi kariai su pilna ekipuote, amunicija ir pan.) keturvietei versijai skaičiuojamas kaip 30 sekundžių. Pilno išsikrovimo laikas - 10 sekundžių. Dvidurio JTLV keliamoji galia - apie 2300kg, keturdurio - apie 1600kg.

JTLV turi visai neblogą šildymo ir kondicionavimo sistemą, gali veikti nuo -40 iki +49 laipsnių, ir šildant, ir šaldant, priklausomai nuo poreikio. Taigi, įgula čia neužšala ir neperkaista, kaip visada būna įvairiuose sovietiniuose šarvuočiuose. Todėl JTLV suteikia itin gerą pranašumą, kai kovojama, esant ekstremalioms temperatūroms - per itin didelius karščius vasarą ar per itin didelius šalčius žiemą.

Be įvairių aukščiau minėtų viešų savybių, yra ir neviešos, bet įvairiais keliais kadaise paaiškėjusios - pvz., JTLV gali būti naudojamas kaip elektros generatorius labai įvairių rūšių įrangai, t.y., gali maitinti, pvz., kad ir kokį nors radarą ar dar ką nors. Viduje JTLV turi gana sudėtingą ryšio ir navigacijos sistemą, kuri leidžia veikti grupėms šarvuočių kartu. Yra įranga, skirta automatiniam priešo aptikimui ir jo pozicijos nustatymui pagal šūvio garsą. Ir dar neaišku, ko ten dar yra, nes amerikonai į tokias mašinas prideda labai daug elektronikos.

Dar žr.

  • Krampus - panašios paskirties, bet keleriopai mažesnis, šiuo metu kuriamas lietuviškas apratas
  • Humvee - senesnis, paprastesnis, mažesnis ir nelabai šarvuotas aparatas, vietoje kurio JTLV ir buvo sukurtas
  • Hilux - šitą naudoja tos šalys, kurios negali ir negalės nusipirkti nieko panašaus į JTLV ar netgi Humvee
  • BRDM - senas, nelabai vykęs ir niekada nepasiteisinęs sovietinis mažas šarvuotis