Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Lotyniškos raidės

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lotyniškos raidės arba lotyniška abėcėlė - tai tos tradicinės raidės, kurios paplitusios didžiojoje Europos dalyje ir visoje Amerikoje, o taip pat ir dar daug kur pasaulyje - t.y., pačios populiariausios raidės iš visų.

Lotyniškos raidės yra šios:

Lotyniškos raidės
A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V X Y Z

Beje, tikrosios senosios lotyniškos raidės - tai tiktai didžiosios raidės, o tuo tarpu mažosios raidės - tai jau vėlesnės ir todėl ne tokios tikros.

Atkreipkite dėmesį, kad čia nėra U raidės: šioji atsirado daug vėlesniais laikais, o patys lotynai vietoje U rašydavo V raidę. O taip pat nėra ir J raidės, nes lotynai išvis tokios neturėjo ir kai reikdavo, tai naudodavo I raidę.

Lotyniškų raidžių pagrindu yra sudarytos ir lietuviškos raidės, bet ne visos tos raidės, kurios yra čia, yra ir ten, nes štai pavyzdžiui W raidės nėra. O kaip susidarė W? O ji susidarė paprastai: kadangi lotynų abėcėlėje nebuvo U raidės, tai vietoje jos vis būdavo naudojama V, o tada klausimas būdavo, kaip pažymėti tą V? Tai ir sugalvojo kažkas, kad reikia žymėti kaip dvigubą V - maždaug kaip VV. Štai taip ir gavosi W. Tuo tarpu kiti vėliau susigalvojo, kad gal vietoje U galima rašyti U - panašią į V, bet užapvalintą, tuo tarpu V naudoti ten, kur ir reikia naudoti V. Taip galų gale gavosi, kad ir V liko, ir U atsirado, ir W irgi atsirado, ir dabar dalis kalbų abėcėlių turi tik V ir U, kita dalis turi V ir W, o trečia dalis turi W, V ir U.

Štai tokia painiava su ta lotyniška abėcėle.