Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


GNU

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
GNU logotipas yra savim patenkintas ožys, tai čia jau verta ir užduoti klausimą, nors gal ir neverta, nes ir be klausimų jau daug atsakymų ateina.

GNU - tai tokia santrumpa, kuri referuoja į save pačią - "GNU Not UNIX", kas reiškia kad GNU nėra UNIX. Išties tai yra melas, nes GNU ir buvo kuriama tam, kad pakeistų įprastą UNIX ir sukurtų nemokamą ir gerą UNIX versiją. Pagrindiniai šitos kūrybos organizatoriai buvo Free Software Foundation su anokiu Richard Stallman, bet projektas judėjo sunkiai - pompastikos daug, o nauda ribota.

Galų gale šitas UNIX kūrimo projektas pabandė startuoti 1990 kaip tokia GNU Hurd operacinė sistema, tačiau startas nesigavo ir sistema neveikė, o patsai Richard Stallman, kad ir vaizduodamas stebuklingą programavimo guru, niekaip nesugebėjo padaryti dirbančio kernelio, ir, tiesą sakant, atrodo, kad nelabai ir bandė. Žodžiu, nepaisant vėlesnių, daugiau kaip 30 metų trukusių bandymų tą sistemą sukurti, visvien nieko nesigavo.

Bet paraleliai paskiras hakeris, toksai studentas Linus Torvalds, pasiėmęs Minix sistemą, ją išsinagrinėjo ir pasirašė pats nuosavą kernelį ir jo pagrindu - ir visą OS, kurią pavadino Linux. Tada į tą Linux buvo nuportinta krūva visokių įrankių, kurie buvo kurti tai pačiai GNU OS, ir viskas gavosi labai sėkmingai - išaugo toksai Linux, koksai dabar dažniausiai ir pasitaiko.

Ale paskui jau, nusivylę savo nesėkmėmis ir matydami Linux sėkmę, GNU kūrėjai visur pradėjo aiškinti, kad Linux besąs ne Linux, o tiktai GNU/Linux, t.y., toksai priedas prie GNU kurtos operacinės sistemos, nes esą kernelis tai yra niekas, o visa esmė yra tame nedideliame kratinyje softo, kurį ta GNU per didelius vargus iš savęs kažkaip išspaudė. Tai dabar jau yra toksai geras su Linux susijusių lamerių atpažinimo kriterijus - kai jie aiškina, kad kernelis nėra OS, nors išties tai būtent kernelis ir yra OS, tuo tarpu visoks GNU šlamštas - tai tėra jūzerlandinis antstatas, kuris gali dirbti tiek ant Linux, tiek ant Windows, tiek ant bet kurios kitos operacinės sistemos.

Galim tarti čia, kad tai aišku GNU savo įtaką ir naudą atnešė, tačiau tikrai ne tokią didelę, kaip verta čia pavaizduoti. Nors, dar kitą vertus, GNU ir FSF judėjimas Linux kūrimui davė labai daug. Gal ir tiek daug, kad dabartiniame pavidale Linux be GNU išties neegzistuotų. Nors greičiausiai visgi egzistuotų.

Daugelį Linux ar kitų UNIX sistemų kūrėjų yra gerokai užknisęs visas GNU briedas, nes Richard Stallman per tą GNU sau prisiimdavo svetimus nuopelnus. Tai dabar po truputį daugėja atvejų, kur devai tyčia pradeda vengti GNU softo ir stato netgi ir Linux variantus, kuriuose GNU softo tiesiog nebūtų. Kaip pvz., kai kurie autoriai, pradėję Chimera Linux, taip ir įvardino, kad esminė priežastis - kad juos toksiniai pusgalviai iš GNU užveikė. Nes tie GNU veikėjai - tai kaip kokie veganai, kurie ir durni, ir visus užpisa.