Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Fekalinis-oralinis kelias

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Fekalinis-oralinis kelias arba dar kartais taip vadinamas fekalinis-oralinis būdas - tai įvairių infekcijų plitimo būdas, kai visokios bakterijos išplinta į aplinką su šūdais, o paskui, kad ir mikroskopiniais kiekiais, bet kaip nors persiduoda į burną.

Reikalas tas, kad išmatos, arba kitaip vadinamos fekalijos gamtoje yra labai tepli substancija, kuri dėl savo teplumo gali gana smarkiai išplisti, kad ir mikroskopiniais kiekiais. Kaip pvz., jūs nusišiksit kur nors, gražiai nusišluostysit šikną, bet mikroskopinis šūdų kiekis visvien liks ant triusikų. Nors šūdų ant triusikų liks tiek mažai, kad net nesimatys jokios rudos spalvos, to mikroskopinio kiekio pakaks, kad tie triusikai visgi turėtų užkrečiamumą. Jūs numesit į skalbinių krūvą, paskui kažkas kitas iš šeimos narių kraus visus skalbinius į skalbimo mašiną, prisilies prie tos triusikų vietos ir truputis substancijos paklius ant rankų. Paskui tas žmogus darys sumuštinius šeimai, o dar kitas šeimos narys tuos sumuštinius valgys. Ir to mikroskopinio kiekio šūdų pakaks, kad su tais šūdais persiduotų kažkokios bakterijos. Paskui tas žmogus ims ir susirgs, ir viskas. O gal ir numirs.

Tai štai taip vat įvairiais būdais ir atsitinka, kad šūdai pakliūna į maistą, o tada jau maistas ką nors apkrečia. Reikalas tas, kad bakterijos ir virusai yra tokie maži, kad į mikroskopinį kiekį jų telpa neįtikėtinai daug. Tipinė bakterija sveria apie vieną pikogramą, t.y., 10-12 gramo. Žmoniškiau kalbant, į vieną gramą telpa apie trilijonas bakterijų. O virusų telpa dar bent milijoną kartų daugiau. Kadangi žmogui užkrėsti kartais gali pakakti vos kelių šimtų ar tūkstančių bakterijų, tai žinokit, kad vienas tūkstantadalis nematomo taškiuko ant triusikų gali turėti šimtą kartų daugiau bakterijų, nei reikia užsikrėtimui.

Tipiškiausios fekaliniu-oraliniu būdu plintančios ligos ir infekcijos - tai, pvz., vidurių šiltinė, dizenterija, rotavirusas ir norovirusas.

Yra tik vienas būdas gerai saugotis nuo fekalinio-oralinio užkrečiamųjų ligų plitimo - tai nuolat visur viską dezinfekuotis ir plautis rankas. Būtent naudojant intensyvią dezinfekciją ir pavyko išnaikinti absoliučią daugumą tų senų infekcinių ligų, kurios visur siautėjo. Geriausiomis dezinfekcijos priemonėmis paaiškėjo besą trys dalykai:

  • Ūkiškas muilas (bet ne kosmetinis muilas) - indų plovimui, rankų plovimui, šiknos plovimui ir taip toliau.
  • Chlorkė ir jos tirpalai - ir grindų plovimui, ir drabužių skalbimui, ir indų plovimui, ir bet kokių paviršių dezinfekcijai.
  • Vis virinimui tinkamų dalykų virinimas - ir maisto, ir drabužių, ir įrankių, ir išvis ko papuola.

Visos kitos priemonės, pvz., spiritas, ultravioletinės lempos ar kiti dalykai iš esmės tėra papildomos, pagalbinės prie tų aukščiau išvardintų trijų.