Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Ekmnezija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Ekmnezija - čia kai pacientas supainioja dabartį ir praeitį. Dažniausiai būna, kai prasideda kokia nors demencija, dėl kurios ligonis ima gyventi kokiais nors senai buvusiais įvykiais, visai prarasdamas suvokimą, kad dabar yra visai kiti laikai. Retesniais atvejais būna, kad pacientui atrodo, jog visai neseniai buvę įvykiai išties buvo gilioje senovėje.

Skirtingai nuo šiaip kokių paprastų paramnezijų ir visokių pseudoreminescencijų, ekmnezija neretai tampa ištisu sindromu, kur visas paciento pasaulio suvokimas yra paremtas kažkokiais persimaišymais: atmintis lyg ir niekur nedingsta, bet tiesiog jos eiliškumas kažkur sulūžta.

Visas ekmnezijai būdingas praeities ir dabarties susipainiojimas įvyksta dėl paciento savojo sutrikimo, kai prarandamas asmenybės istorijos vientisumas. Paprastai tariant, žmogaus sąmonėje buvęs praeities kalendorius kažkaip pasimeta.

Sąlyginai ekmnezija skirstoma į totalinę ir partialinę. Partialinės atveju pacientui painiojasi tik kažkurie praeities ir dabarties gabalai, bet visgi jis susivokia, kur ir kokiu laiku gyvena, t.y., praeitis tik tarpais išlenda. Kaip partialinės ekmnezijos variantas - kai 60 metų sulaukęs pacientas nuoširdžiai tiki, jog jam dar tik 40, bet šiaip jau realybėje orientuojasi. Totalinės ekmnezijos atveju pacientas persijungia į visišką praeitį, prarasdamas orientaciją ir bet kokį darbingumą.

Išskiriamos dvi totalinės ekmnezijos rūšys:

  • Blokadinė ekmnezija - čia paciento atmintis sustoja tame momente, kur jam prasidėjo susirgimas. Ir jau nesvarbu, ar praėjo mėnuo, ar metai, jis vis dar galvoja, kad dabar tas laikas, kai susirgimas tiktai prasidėjo. Ir taip ir gyvena, nesuvokdamas, kad laikas eina. Panašūs reiškiniai būna prie kai kurių šizofrenijos atvejų, kartais ir prie isterijos.
  • Poslinkio ekmnezija - pacientas iš dabarties persikelia kažkur į praeitį ir pradeda visiškai ta praeitimi gyventi. Pavyzdžiui, koks nors senas buvęs partijos veikėjas ima vaizduotis, kad jis kažkam nurodinės nežeminti tų laikų, kai prie ruso buvo geriau, o kai kas nors jį pasiunčia į EN, tai bando kreiptis į policiją, saugumą, nes nuoširdžiai tiki, kad susidūrė su kažkokia baisia antitarybine veikla. Dažniausiai poslinkio ekmnezija pasitaiko prie kokios nors senilinės demencijos.

Ir dalinė, ir totalinė ekmnezija dažnai persimaišo su kita paranojiniam sindromui būdinga simptomatika - iliuzijomis, kliedesiais, haliucinacijomis - tokiu būdu gaunasi ekmnezinis oneiroidas ar ekmnezinė amencija.