Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Didysis isterinis priepuolis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Didysis isterinis priepuolis - esminis ir klasikinis didžiosios isterijos simptomas, nes prie kitų ligų nepasitaiko. Pats įspūdingiausias iš visų didžiųjų priepuolių. Atrastas kadaise tokio Jean-Martin Charcot, kuris buvo garsiausias pasaulyje XIXa. psichiatras.

Didysis isterinis priepuolis visada būna iš keturių skirtingų fazių, kurios eina viena po kitos:

  • Pirmoje fazėje priepuolis smarkiai primena epileptinį - pacientės pargriūna, įsitempia ir ima trūkčioti, panašiai kaip ir tos, kurios realia epilepsija sergančios
  • Antroje fazėje prasideda didieji judesiai - pacientė, gulėdama ant nugaros, išsilenkia lanku taip, kad ima remtis į žemę tik pėdomis ir galva (pranc. arc-en-circle). Tokioje pozoje pacientė ima smarkiai tampytis.
  • Trečioje fazėje prasideda aistringi judesiai - pacientė ima tampytis, vartytis ir čiupinėtis maždaug taip, lyg pistųsi ir orgazmuotų. Kai kuriais atvejais seksualiniai dalykai transformuojasi į kažkokius, primenančius religinę ekstazę ar dar kažką, o pacientės patiria haliucinacijas - visokius ten velnius, angelus ar dar kokius nors sukubus bei inkubus, su kuriais ir santykiauja. Paprastai šitoje fazėje pacientės verkia, juokiasi, rėkauja ir taip toliau.
  • Ketvirtoje fazėje pacientės pradeda isteriškai juokti ar raudoti, o paskui atsipeikėja ar priešingai - užmiega, pereidamos į neilgai trunkančią isterinę komą.

Išties, jau taip rimtai kalbant, tai didysis isterinis priepuolis tebuvo pas Salpetrierio psichiatrinėje ligoninėje buvusias isterikes atsiradęs epileptikių pamėgdžiojimas, kuris persimaišė ir su kažkokių kitokių šizofrenikių pamėgdžiojimais, o galų gale virto nedideliu cirku. Tą cirką pamatęs, didysis psichiatras Šarko nusprendė, jog atrado kokią tai naują psichikos ligą, bet kaip paaiškėjo daug vėliau - tiesiog pakliuvo į isterikių spąstus.

Tų pačių priepuolių metu isterikės ir gaudavo didžiulį kiekį dėmesio, ir besitampydamos visaip, dar ir patirdavo orgazmus (neretai - pirmą kartą gyvenime), tad šitoksai elgsenos modelis labai stipriai ir ilgam užsifiksuodavo. Taip iš paprastų dėmesio trokštančių neurotikių gaudavosi praktiškai nepagydamos isteriškos beprotės.