Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Didysis Facebook griuvimas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Štai toksai paprastas pranešimas ilgai ilgai nervino vartotojus.

Didysis Facebook griuvimas įvyko 2021 metų spalio 4 dieną, kai užsilenkė visos Facebook tinklo sistemos, nugriuvo ir nepasikėlė. Prasidėjo viskas maždaug apie 18 valandą, jei taip skaičiuosime Lietuvos laiku. Facebook išsijungė, nulūžo ir tiesiog paliko savo vartotojus be nieko. Kadangi pasaulyje tų vartotojų buvo apie kelis milijardus, tai galima tarti, kad jei ir ne pusė, tai bent jau ketvirtadalis žmonijos liko be jokios komunikacijos.

Kartu su pačiu Facebook nugriuvo ir kiti susiję tinklai bei aplikacijos - itin tą pajuto Instagram ir WhatsApp vartotojai. Aišku, ir Facebook Messenger naudotojai pajuto tą irgi.


Facebook griuvimo priežastys

Nors jau anksčiau buvo buvę, kai Facebook užsilenkdavo, paprastai tie užsilenkimai būdavo tik nedidelei daliai vartotojų (dėl klasterizacijos, kuri išskirsto sistemas taip, kad griuvus daliai, kita dalis veiktų), o ir tie griuvimai būdavo neilgi, paprastai keliolika-keliasdešimt minučių, ir tik retais atvejais - valandą-dvi.

Giluminė viso Facebook griuvimo priežastis buvo ilgai trukusi techninė, finansinė ir valdymo optimizacija, vis ieškant, kaip geresniais būdais išsklaidyti visas IT sistemas, kad kuo mažiau kam nors apie jas reiktų galvoti.

Taigi, gavosi taip, kad fizikinės sistemos su serveriais ir maršrutizatoriais buvo neprieinamos tiems, kas administravo OS ir virtualizaciją. O virtualizacijos priemonės nebuvo prieinamos tiems, kas valdė aplikacijų ir duomenų bazių serverius. O šie buvo neprieinami tiems, kas valdė pačius backendus ir frontendus, kuriančius programinę Facebook logiką.

Taigi, kai kažkas iš bakendo ar tai frontendo developerių ėmė ir pakonfigūravo kažkokį DNS, o paskui kažką tenai perkrovė, Facebook DNS kažkur ten pasikeitė, tie pasikeitimai nuėjo į maršrutizatorius, o taip pat ir į visokius serverius, viskas parėjo šaibomis ir gavosi taip, kad išvis bet kas su bet kuo nustojo susišnekėti, tarpusavy nebendrauti pradėjo ir virtualios sistemos, ir duombazės, ir visokie aplikacijų serveriai, ir belenkas.

Tai negana to, kad įvyko tokio masto krachas, tai paaiškėjo, kad fizinių sistemų adminai sėdi vienur, virtualizaciją valdantys - kitur, tinklus valdantys trečiur, duombazes - ketvirtur, o kažkas, kas pačias FB aplikacijas valdo, su visomis tų aplikacijų konfigūracijomis, dar kažkur, ir vieni su kitais fiziškai nesueina, o norint sistemas pakelti, reikia pakelti vienas, kitas trečias ir ketvirtas, o kad pirmas pakelt, tai tos ketvirtos jau turi dirbt, o kad jas pakelt, reikia pakelt trečias, o joms reikia pakelt antras, o toms pirmas, o šios nepasikelia, nes ketvirtos nepasikėlė.

Aišku, šitą matydami, buvę Facebook vartotojai prisminė visus kitus socialinius tinklus - tai ir plūstelėjo žmonės į Twitter, į Reddit ir netgi į visų pamirštą One.lt, o tie, kas čatino - pradėjo bėgti į Telegram bei Discord.

Tai štai čia šitas eilutes rašant, jau buvo praėję geros 6 valandos Facebook neveikimo, apie kurį kalbėjo viso pasauolio žiniasklaida, o jokių požymių, kad kažkas pasitaisys, visiškai nesimatė ir prognozuoti niekas netgi nebandė. Tai čia ta proga ir pasakykime - tai štai jums ir prašom.