Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Dassault Mirage

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dassault Mirage - serija nepaprastai sėkmingų prancūziškų naikintuvų, pradėta maždaug 1955 metais ir, iš esmės, iki šiol tebesitęsianti tarpu prancūziškų naikintuvų, nors ir kitais pavadinimais. Dassault Mirage gana ilgai buvo tiek gerais naikintuvais, kad kai kuriose šalyse buvo tapę kone bendriniu žodžiu, reiškiančiu viršgarsinius lėktuvus.

Vieni iš šių serijų, kaip kad Mirage III, kadaise tapo legendiniais, nes buvo tiesiog nepralenkiami, greičiausi naikintuvai pasaulyje. Vėliau atsirado ir branduoliniai bombonešiai Mirage IV, ir iki šiol daugelio šalių ginkluotėje esantys Mirage 2000.

Dassault Mirage naikintuvų istorija

Dassault kompanija pirmus naikintuvus pradėjo kurti, remdamasi ir perimta didele patirtimi iš Nacistinės Vokietijos gamyklų, bei jų turbinų technologijų, ir iš britų tyrimų, ir iš nuosavų programų, į kurias nepaprastai daug investavo prancūzų valdžia. Taip jau gavosi, kad pirmas serijinis Vakarų Europoje gamintas viršgarsinis lėktuvas buvo ne kas kita, o tos pat Dassault kompanijos Dassault Super Mystère.

Mirage serijų pradžia buvo nuo poros bandomųjų MD550 Mystère Delta naikintuvų, kurie vėliau buvo pervadinti į Mirage I ir Mirage II.

Taigi, čia Dassault inžinieriai ėmė ir sugalvojo radikaliai - pasirinko delta tipo sparną, atsisakė tuo metu populiarios "vamzdžio" tipo konfigūracijos, kur visas lėktuvo fiuzeliažas naudojamas kaip vamzdis turbinos kompresoriui, vietoje to padarė aerodinamišką nosį, skirtą dideliam radarui paslėpti. Delta sparnas davė labai padidintą keliamąją galią, esant didesniems atakos kampams, bet tuo metu ribojo manevringumą. Bet prancūzai tarė, kad tiek to tas manevringumas, nes svarbiau yra greitis, o manevringumą padidins paskui, kitais būdais. Delta sparnas kartu leido turėti paprastesnę sparno konstrukciją, nei šiaip strėliški to meto sparnai, o kartu talpino nemažai kuro bakų.

Kažkaip gerai ir savaime gavosi išspręsti ir bendro aerodinaminio skerspjūvio problemą (esant greičiams, artimiems garso greičiui, aerodinamika priklauso nuo suminių lėktuvo skerspjūvio pokyčių, o ne nuo paskirų dalių aerodinamikos), ir naikintuvai ėmė skraidyti stebėtinai gerai ir greitai. Vos 1955 buvo paleisti bandomieji MD550 Mystère Delta, ir jau jie puikiausiai viršijo garso greitį. O 1956 buvo pagaminti pirmieji preprodukciniai Mirage III, kurie jau tiko realiems koviniams veiksmams. Ir šių lėktuvų greitis jau buvo ne šiaip viršgarsinis, o iki 1,8 Macho, o 1958 buvo pasiektas ir 2,2 Macho greitis.

Kitaip tariant, kai šie lėktuvai buvo pradėti gaminti serijomis, jie buvo greičiausi lėktuvai pasaulyje - kone dvigubai greitesni, nei pirmas pasauluje viršgarsinis naikintuvas North American F-100 Super Sabre ir pusantro karto greičiau, nei greičiausias iš JAV turėtų naikintuvų Convair F-102 Delta Dagger. Sovietinius naikintuvus jis irgi nepaprastai lenkė - buvo kone dvigubai greitesnis už MiG-19, o keliais metais vėliau sukurtas MiG-21 visvien buvo pusantro karto lėtesnis. Kartu Mirage III turėjo labai gerą radarą ir daug visokios elektronikos, ko neturėjo sovietiniai naikintuvai.

Mirage III sėkmė buvo tiek nereali, kad niekas negalėjo suprasti, kaip išvis prancūzai taip gerai sugebėjo sukurti sau naikintuvus, kurie tapo tiesiog be išlygų geriausiais pasaulyje. Šiuos lėktuvus imdami kaip pagrindą, prancūzai prikūrė ir visą seriją kitų Mirage lėktuvų.

Įvairūs Dassault Mirage variantai

Kiek vėliau prancūzai tos pat konstrukcijos pagrindu paleido į gamybą ir visą seriją kitų lėktuvų, kurie buvo savo formomis labai panašūs, nors nebūtinai panašūs dydžiu. Įvairūs Dassault Mirage variantai buvo gaminami iki pat 2007 metų.

Taigi, gavosi tokie esminiai Dassault Mirage serijų naikintuvai:

  • Dassault Mirage III - pirmas, nepaprastai populiarus ir geras šių serijų naikintuvas
  • Dassault Mirage 5 - to naikintuvo pagrindu sukurtas atakos lėktuvas
  • Dassault Mirage IV - branduolinis bombonešis, panašios konstrukcijos, tik daug daug didesnis
  • Dassault Mirage F1 - smarkiai perdarytas Mirage 5, perdirbtas į tradicinę konstrukciją, kad būtų didelis manevringumas ir turintis daug galingesnius Mirage IV variklius
  • Dassault Mirage 2000 - tas pats Mirage 5, bet visiškai naujomis technologijomis perkonstruotas iš naujo

Dabartiniais laikais didele dalimi Mirage pasiūlą pakeitė naujesni naikintuvai - Dassault Rafale. Tačiau daugybės senesnių Dassault Mirage versijų lieka ir Prancūzijos, ir kitų šalių ginkluotėje. O ir patys Dassault Rafale yra labai akivaizdžiai tų pačių Dassault Mirage idėjų tęsinys, tik kad labai smarkiai modernizuotas.