Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Vilniaus choralinė sinagoga

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Choralinė sinagoga)
Jump to navigation Jump to search

Vilniaus choralinė sinagoga - bene vienintelė sinagoga, kuri vis dar veikianti yra Vilniuje. Pastatyta 1903 metais, ji dabar yra bene vienintelė likusi veikianti sinagoga iš maždaug 105 sinagogų, kurios Vilniuje veikė prieš II Pasaulinį karą.

Ką reiškia žodis "choralinė"? Ogi tą, kad sinagoga turėjo savo chorą ir per pamaldas giedodavo. Tai tik tiek ir tereiškia.


Visai nesusiję seniai užmiršti juokai apie KPSS

Su šia sinagoga yra susijęs senas anekdotas, kurį gali suprasti tik visai jau seni vilniečiai, o ir tai ne visi, o tik gana netoli aplinkui gyvenę. Anekdotas gan paprastas, bet sovietmečiu už jį galima buvo susilaukti KGB tardymų, nes jame buvo minima KPSS.

Štai toks tas anekdotas:

Klausimas: kur yra KPSS?
Atsakymas: tiesiai priešais sinagogą.

Arba toks:

Kodėl žydai po pamaldų eina į KPSS?
Taigi todėl, kad KPSS yra tiesiai priešais sinagogą.

Arba toks:

Kodėl į KPSS priėjo daug žydų?
Todėl, kad sinagogoje baigėsi pamaldos

Išties šitas anekdotas buvo labai paprastas: tiesiog kitoje Pylimo gatvės pusėje buvo tokia visiškai beviltiška kavinė, kuri išties tebuvo tokia girdykla, kur prie baro atėjus, galima buvo išgerti stikliuką degtinės. Tai kadangi kavinė buvo tokia beviltiška, kad netgi jos pavadinimo niekas nesugebėdavo prisiminti, tai jai ir sugalvojo pavadinimą - "Kavinė priešais senąją sinagogą". Sutrumpintai gavosi "KPSS".

Kas dar įdomiau, tai rusų kalba irgi gaudavosi ta pati santrumpa - "Кафе Против Старой Синагоги" ("Kafie Protif Starai Synagogy"), tai ir rusiškai kalbantys irgi taip sakydavo - "КПСС".